Jepulis, pyhäkkäät saavat kuin saavatkin tulevaisuudessa leikkipuiston.
Valtuutetut jalkautuvat ulos ja yhdessä virkamiesten ja ay-pomojen kanssa leikkivät hiekkalaatikolla oikeesti.
Hokevat vakavina mantraa "elä tule paha kakku, tule hyvä kakku".
Sopiva paikka olisi mahdollisimman lähelle tulevaa toria ja ollintietä, jotta odottavat puolisot saavat rauhassa tehdä näyteikkuna ostoksia.
Näyteikkuna, missä se on?
Alk....
Valtuutetut jalkautuvat ulos ja yhdessä virkamiesten ja ay-pomojen kanssa leikkivät hiekkalaatikolla oikeesti.
Hokevat vakavina mantraa "elä tule paha kakku, tule hyvä kakku".
Sopiva paikka olisi mahdollisimman lähelle tulevaa toria ja ollintietä, jotta odottavat puolisot saavat rauhassa tehdä näyteikkuna ostoksia.
Näyteikkuna, missä se on?
Alk....
Vastaukset 289
Vanhimmat
ravintolaa..tai lähellä alkoa..hyvä paikka ainaski jos iskät vie mukuloita leikkikentälle,,ängetään se leikkipuisto ossuuspankin nurmikolle se on lähellä keskustaa..jaa mutta siihen tulee se tori ja esiintymislawa ja ohikulkutie ja puisto ja ja ..... ei siihen..
leikkipuiston paikka olisi sillä piha-alueella missä ennen oli työkkäri ja poliiskin.
betonia pois ja koko alue saa uuen ilmeen autioitumisen sijaan. komeaa ja keskeistä aluetta vois sitte jatkaa aina kaupungintalolle saakka.
siistiä.
tuossa on ideaa.
miettikääpä valmistelijat hyötyjä ja keskutan ilmettä?
aloite leikkipuistosta on erittäin hyvä idea te joita se häiritsee juopotelkaa vain kotona ja rähiskää keskenään älkää sotkeko muita siihen on joitakin hyviä aloitteita jatkuvuuden eteen voin kyllä omalla nimelläkin vastata tähän jos joku haluaa
leikkipuisto, liikennepuisto ja yleinen puisto, jep niille pitää löytyä tilaa ihan keskustan sisältä. ei ole järkeä tehä etäälle kaupoista ja sillee...ilkivaltaa on heti alettava torjumaan.
kuiteski valittaa taas..Paikka on hyvä ja monen silmäparin alla..ihmeellisen iso piha joutilaana.
piha-alue on todella erinomainen muutettavaksi leikkipuistoksi, ja muuksikin virkistyslepo-ja yhdessä olemisen keskuspaikaksi. ympäristön asukkailla tai sillä kyseisellä valittajalla on varmaan näkemystä ja suostumusta kehittämiselle, kun ja jos asia on hyvästi perusteltu.
skeittiparkin läsnäolo yksitään on mielestäni ollutkin riski. sen ympärille olisi syntynyt ajan saatossa romurallia ja muuta pörräystä.
vaan ajatelkaapa äidit, isät, mummit, papat , nuoret ja loputkin kuntalaiset.
asemanseudun välitön alakulo poistuu, keskustan ankea yksitoikkoisuus saa vihreeä väriä, puistoa on riittämiin kun ottaa käyttöön kaupungintalolle saakka olevan, jo osittain vehreän kaistaleen.
ja kun vanha asemarakennus saa uuden yleisöä palvelevan käytön..ja jos nuorisotilat on jossain lähellä, jos .jos..sitten, tori on käytössä. voi ihmiset, antakaa tukea hankkeelle.
täysi tuki aloitteen eteenpäin viemiseksi.
oikealta ja vasemmalta, ja liikenneympyrän kahta puolta.
mahdollisesti tule ihan viereen.joteen sateen sattuessa sisätiloihinkin pääsee..hyvä paikka
Aivan, kuollut ja epämääräinen keskustan asemankulma saisi uuden elämän.
on se vaan nyt niin tylyn ja tympeän näköistä seutua, että jokatapauksessa sille pitää tehdä kasvojenkohotus. nythän se tulisi ihan hyötykäyttöön samalla vaivalla ja erityiseen lapsiperheiden ilonpitoon.
ehdottomasti tämä pitää valmistella ja poistaa esteet jos niitä on. vesitornin mäen seutu on liian syrjäinen ja muutenkin poissulkevaa...
nuo kaksi aluetta,, liikenne lienee vähäisempää vesitornin alueella...
Oikea paikka puistolle on Sherwoodin metsä ja sinne myös "rehtorille" patsas.
Vilkas liikenne ei ole ainakaan suuremmalti estämässä vanhan virastotalon alueen hyödyntämistä leikkipuistolle. eihän siellä ole läpikulkua mihinkään. rautatien alikulku on kevyenliikenteen käyttäjille. radan takaa on mainio parveilla lasten kanssa leikkimään, jos se vaan nyt saataisiin keskelle pyhäsalmea. ja muualtakin siihen on hyvä saapua. ihan mielellään tenavien kanssa viettäisi aikaa ulkoillen leikkipuistossa.
on ihan järkevää pohtia asiaa eri ikäisten kanssa.
lapset kun joka tapauksessa kasvavat aika nopsaan. eikä puiston sijoitus yhden ikäryhmän (vuosikerran)tarpeisiin ole ihan noin vain päätös. toivottavasti lapsia syntyy aina ja lapsiperheitä vielä muuttaisi tänne pyhäjärvelle enemmänkin.
asemanseudun elävöittämiseksi (koko taajaman) leikkipuisto pitää sijoittaa niin ytimeen kuin suinkin.
ja se betonilaatta on jonnin joutavassa käytössä..siihen vaan myllyt jauhamaan kivikansi pois ja silläpä ainaskin saadaan suomalaista vihermattoo tilalle.
Kaava on se mikä on. Muutoksella alue voidaan ottaa uuteen tarkoitukseen, liike-elämä paikkaa tuskin koskaan tarvii, kaupunginhallinto vielä vähemmän.
Voisiko joku leikkikenttää havittelevista selkeyttää asiaa teknisen johtajien kautta? ja jos siinä on muutettavaa, niin muutetaan.
leikkipuisto-aloite on lähtenyt kait pienten lasten vanhemmilta?
osallistukaa keskusteluihin vaikka nimmarilla, että saamme yleiskuvaa tarpeen kiireellisyydestä ja sijoituspaikka tilanteesta. mihin pitkän tähtäimen mukan puisto on hyväksi rakentaa?
tuon omana ajatuksena edelleenkin vanhan virastotalon piha-alueen vaihtoehtona.
nyt vielä leikki-iässä olevat muksut ovat yhtäpian nuoria, uusia lapsia tulee ja uusia nuoria kasvaa.
asemanseudulle tultaneen nuorisotilat sijoittamaan lopullisesti, vanha asemarakennus löytänee uuden toiminnan, vanha virastotalo mitä taphtuukin sille, torialue muodostetaan Helenapatsaan seutuville...
alueesta muodostuisi näin yhtenäinen pyhäjärvisten ikäryhmien keskuspaikka.
Kuka omistaa Tuon piha-alueen,osa siitä on asuintalon parkkialuetta, osa lienee valtion omistuksessa,rahapussit vaan esille jos meinataan sinne tehdä,ja tietenkin valitusprosessi pitää odottaa...se on meillä tyyli..
Ainakin ne tulevat vanhemmat vois osallistua toiveineen keskusteluun jotka nyt suunnittelette perheenlisäystä. Sitten kun lapset syntyvät esim 2011 ja siitä eteenpäin niin heille jo voisi ollakin leikkipuisto valmiina.
leikkipuistoa omassa kotona voi leikkiä ja temmeltää aiavan tarpeeksi.
Joo, vähän niinku sammoo mieltä. Täällä taas leuhotetaan niin, ettei tiedä, onko leikkipuisto vai skeittipuisto . Onko ollut skeittaajia- kysyn vaan.
Leikkipuisto on ihan ok. Täydennetään puiston varustetasoa myös ikä-ihmisten tasapainoharjoitusvälineillä. itse olen kasvattanut lukuisan lapslaumani maatalon maisemissa, ja ei ne ole tainnneet leikkipuistoa ymmärtää kysellä.
mutta heidänpä jälkikasvunsa osaa jo ottaa ilon irti rakennetuissa ympäristöissä.
Kannatan hyvin suunniteltua, varusteltua ja keskeiselle paikalle toteutettavaa yhdistelmä puistoa.
On siellä koulun pihalla olevalla alueella ollut niitä skeittaajia kesällä...hyvä juttu.
tämähän se on tärkeintä. Nostetaan veroläyriä ja laitetaan leikkipuisto niin lapsille ja vanhuksille. Mitähän tästäkin tulee, kyselen vain.
Eikö kansa voisi ideoida tänne mahdolliksuuksia, jotka edesauttavat ihmisiä työllistymään.
Vaikkapa- työvoimatoimiston listoilta ihmisiä työhön.- vaikka vanhustyöhön. Sanotaan, ei kaikista ole siihen. Ei olekaan, mutta ne jotka ovat ruumiin ja sielun voimissa- mukaan jonkun työpariksi. Ei kai se sen vaikeampaa. ole. Työparia tarkoitan sitä, että vakiktuista työtä esim. vanhusten kanssa tekevälle työpari mukaan ja näin voitaisiin hieman keventää toinen toistaan. ja vanhus ja ikäihminen saisi vaikkapa hetken juttuseuraa. Eihän vieraita ihmisiä voi noi vain lähettää yksin tähänkään tehtävään, mutta yhdessä kunnan palkollisen kanssa.
Ja metsätöihin reippaita työtä tarvitsevia. Työnjohto vain tuplaten ja siitä se alkaa. Kannattaa satsata. Mikä ettei tämä porukka olisi suuri apu leikkipuiston rakentamisessa ja muussa kunnostuksessa ympäristössä.
joopa joo, leikkipuisto se pittää tulla- lapsille ja vanhuksille. Se on kyllä nyt tärkein asia. Siinä veroäyrin hinnat yms jää toiseksi. Ihan tosissaan.
pyhäjärveltä muuttaa kaikki lapsiperheet pois..näin se vaan on.
Onha sitä oltu lapsia itekukin ja vanhoiksi tullaan, onhan tuo helevetin hyvä idea ja eikai sitä ideaa vois pois sulkea että sinne leikkipuistoon voisi vanhuksillekin järjestää jotain tekemistä tai vaikka katselisivat lasten temmeltämistä olisihan vaihtelua sängyssä makaamiseen ja oottamiseen milloin on kahvi tai ruoka-aika
se vanhusten leikkipuistoksi,ei nykyajan lapset enää leiki tuollaisissa puistoissa,pelihalli sopisi niin vanhuksille/vanhemmille kuin lapsillekkin..
Ja tietenkin se olut-teltta viihtyy koko perhe..
hip heijaa. Teeskentelyä kaikki tyynni. Eikö ole muuta m,ietittävää.
esim. työpaikkoja- sitten nuoria ja lapsia tulee.
Jatkona tuohon edelliseen.. eli olisiko sitten kuitenkin rakennettava ensin se esileikkipuisto?
leikkikenttiä meinaan. Kun liikutte Salmessa niin leikkikenttiä on jo vaikka kuinka monta, voisihan niitä vielä hiukan kehittää, mutta kyllä paikkoja on jo valmiina jos niitä käytetään. Toki ne eivät ihan huvipuistoon ole verrattavissa, mutta kuitenkin. Käytetään ne kymmenet tuhannet johonkin muuhun vaikkapa yritystoiminnan kalasteluun kylälle.
vai yrittäjien kalasteluun pitäs vielä kymppitonneja satsata, eiköhän siihen hommaan ole satsattu jo liian kanssa pyhäjärvellä on jo yrittäjiä ihan tarpeeksi, nyt pitää satsata tulevaisuuteen eli lapsiin ja nuorisoon eikä yrittääkään vähäsillä rahoilla muka yritystoimitaa harrastavia yrittää tänne houkulella
leikkikenttiä on aivan riittävästi,turhaa rahan haaskausta ehdottomasti,varmaan pääsee leikkiin missä vaan jos vanhemmat viitsii kävellä pienen matkan,en näe montaakaan pesuetta leikkikentillä päivisin jossa liikun viikonloppuisin muutama saattaa käydä,,Isä täi Äiti kylmissään värjöttelee ikävystyneenä..
Huvipuistot on sitten asia erikseen..joissa käynti maksaa..
Olis ollu skeittaajia jos ois skeittauspaikka. Pitäis varrmaan kysyä ohjeita niiltä jotka asiasta tietävät. Vae männöökö liian vaikiaksi?????
Pyhäjärvellä on paljon leikkipuiston käyttäjiä, ja siellä ei todellakaan ole ikä esteenä...
eipä taida kirjoittelijoilla olla minkäänlaista käsitystä mistä on kyse, ovat varmaan lehmänpaskassa ikäsä leikkineet ja leikkivät edelleen
muutaman laiskan vanhemman takia,lapset kyllä löytää leikkipaikat..
elä välitäKaupunki satsaa leikkipuistoon 60 000 euroa (vanhaa rahaa 360 000 markkaa) Nythän demarit ja vasemmisto johtavat5 Pyhäjärvenä yhdessä Jt:n ja vanhan siiven kanssa . Näin se on .
ei vihreä, ei ollenkaan.
Olen muuten samaa mieltä, että jukka on vannoutunut martti savolaisen kanssa samaan leiriin- eli vanhoillisiin. He tekevät mitä tekevät- tyyne on hyvässä kyydissä----- ja Laimi on monessa asiassa oikessa- samoin Raija Leppäharju. Eiku sinniä, nyt on menot murrosajat meillä'. Näyttäkää kyntenne. , hyvät valtuutetut. On tehtävä työtä Pyhäjärven - siis itsenäisen Pyhäjärven parhaaksi.
On tämä nyt helvettiä, että meidän, jotka olimme itsenäisen Pyhäjärven puolesta, pitää äänestää kuntaliitoksen puolesta. Herätkää Helvetissä!!!!!!!!
joopa joo, jukka ja martti vihreä ja punainen!!! Hupsis keskusta- mitä nyt?
Leikkipuisto sorvattiin vesitorninmäelle. Mihin vanhukset - ehkäpä ajanoloon reisjärven köyhänperälle. Siitä kiitos jukalle ja martille--öhöm- ja tietysti ystävällemme tyynelle ja miksipä ei myös asko ja asko t:lle ja K:lle.
Kyllä nyt pl on ottanut pienet!!- sen kunniaksi.
Ne lasten vanhemmathan lupas omillaan rakentaa kunhan vaan tontin saavat !
Nehän kehui että rahaa heillä on ja käyttävät lapsiaan Oulussa asti Leikipuistoissa ja Iisalmessa.
Taasko kustannetaan rikkaille lelut ?
totta mooses. valtuusto varasi ensi vuoden talousarvioon 60 000 euroa. Ei vähän!
vallitsee yhä syvällä poliitikkojen sielussa.
selitetään vanhoja lupauksia lunastettavaksi...josta voimme ihan hyvin vetää johtopäätöksen, että näin mennään nykyäänkin.
on annettu lupauksia, sidottu päätöksten suunnat omiin pyrkimyksiin. ja sitten juntataan noviisit ja vasemmisto tukea antaen.
..joka on joskus sanonut;kepu pettää aina.
se vaan on pirullista pyhäjärvelläkin, että yksi tai kaksi vanhoillista ja mätää omenaa pilaa koko korillisen kepuja.
kaipa kaiken ikäiset tahtoisivat olla puistossa..monrepos tai bulevardilla.
ollintien välittömässä vaikutuspiirissä puistikon paikka on, ei vesitornin mäellä vaikka se sitä varten on henkisesti vakuutettu.
vanhemmat toki voivat panna kintaat ja lapiot lämpimiksi, jos sitä kovasti hyökäävät saada.
niin kaikkien muittenkin harrasteiden halajavat tekee..ei pidä syöttää lusikalla valmista soppaa.
jos valtuusto on noin helposti nimiadressien vaatimuksiin suostuva, niin kohta aloitteita voidaan ootella
-koirapuisto
-liikennepuisto
-kissapuisto
-vaellus-ja eräpuisto
-sherwoodin puisto
että kyllä sitä kaikkea nimienkeruulla saapi.paitsi kansanäänestystä.
300 metrinen kivääriammunta rata ? Sellainen sisähalli ?
Olet täysin oikeassa kirjoituksessasi ja niinkuin kirjoituksista on luettu, lasten vanhemmat on valmiit kantamaan kortensa kekoon.
ala vaan kerätä nimiä kiväärihallille...kyllä se hyvinkin voi mennä päätöksen teossa ohi monen muun. onhan valtuustossa mon ta metsämiestä...ymmärätävät tarkan sihdin harjoittamisen tärkeyden.
sitäkin tuossa ajattelin, että jospa ne jotkut kepuvastaiset alkaisivat kerätä adressia asin puolesta, että puolue poistettaisiin reksiteristä. ainakin pyhäjärvellä siihen olis täysi tilaus.
on oikein tähtellistä, että leikkipuisto tullee lapsille. Mutta tulee kysymys, onko vesitorninmäki se keskisin ja paras paikka, kun ajattelee esim. sivukylän äitejä ja isiä, jotka voisivat leikkipuistossa lapsiaan hoitavien tätien luo jättää vesansa kauppareissun ajaksi. Harkitkaa nyt vielä, ettei niin kiire ole, että asiasta taas tulee susi jo syntyessään. Vertaan sen seitsemään toriin!!!
kiitos sinulle "ei hätiköidä" ajatuksista.
muutenkin koko adressin vauhkoonnuttama valtuusto teki entiseen valtuustoon verrattuna äkkinäisiä päätelmiä.
tikanmäki soperteli lupauksesta sahan mökkitonttien käytösät...pitää kuuluma saaha puistokäyttöön ei asuntotyuotantoon.
höpö höpö moisille lupauksille. aika muuttuuu ja tilanne on niin toinen kuin olla voi.
kaavamuutosta sinnekin ja ollintien sekä uuden torin lähi-alueet tarkkaan harkintaan.
hotellia vastapäätä on vihreää johon saa vaikka mitä. aita ympärille vanhan virastotalon parkkipaikka uuteen käyttöön, aseman piha-alue samoin.
johan non keskeinen paikka paaperoiden, pappojen ja muorien sekä nuorien katsella elävää elämää. ja kaupat on kivenheiton päässä. taksi, linja-autoasemat ja----
vain pyhäsalamen lähiperheiden käytettäväksi?
sillon sen saa tehä vanhemmat ihan itse vesitornin ympärille!!!
sen verran tukea että saavat lankkuja ja hiekkaa.
mutta jos se tehhään myös salamen kaupoilla saapuville sivukylän penskoille, niin valitkaa muu paikka.keskeisempi ja likietuisampi asiareissujen yhteydessä käytetäväksi.
silloin veroeuroja saapi leveemmin käyttää...
pyhäsalmiset saavat mitä vaan kun keräävät nimiä adressiin tueksi ja ojentavat sen tikanmäelle.
kerätkää nyt kiireesti adressi, että pyhäsalmi hakee suomen syvyyspituuspölvästien pääkaupungiksi
hyvästi rehellisyys ja avoimuus.
kuuroille korville kaikuvat ihmisten pyynnöt saada yleisötilaisuus selänteeseen siirtymisen , aloittamisen johdosta.
viranhaltijat eivät katso siihen kerkiävänsä, menee aika koukeroita miettiessä, tikanmäki ja liuska vaanivat toistensa perään ettei kumpikaan nousisi yli toisen.
jukka se vaan on pyyhältänyt näkymättömiin vauhdikkuudessaan, aarne hitaampana katsastelee että jäikö tänne nyt sitten mitä toimintaa...
sanonpa kun sanonkin, pyhäjärven asiat on niin hyllyvällä pöydällä, ettei pöytää pidä pystyssä kuin hyväveli-järjestelmä. sekin vaan enää vähän aikaa.
ollaan löydetty vihjeitä ja pääsemme kuumille jäljille .
olikohan leikkipuistokin yksi kuntalaisten hyvitys?
olipa kuin olikin leikkipuiston kiireinen rakentaminen- hinta jostakin joillekin. Näitä on nähty ennenkin, mutta uskomatonta, että se pelaa. Mitä muuta on lupailtu- ehkäpä virkoja???
Tähän on tultu ja tässä sitä ollaan. Näyttää siltä, että vihreäpuna vie ja muut vikisevät. Toivoisinkin, että keskustan hajoittajat (vihreät) katsoisivat peiliin ja tarkasteleisivat tehtyjä päätöksiään pyhäjärvisten kannalta sekä kuntayhtymän henkilöstön kannalta. (kuten esim. maanantain valtuustoäänestys antoi ymmärtää)
leikkipuisto työryhmän työskentelyyn ja näköalojen luomiseksi on kerättävä vasta-adressi.
ei herranen aika pidä törmäillä paikan valinnassa vain siihen malliin, että leikkipuiston käyttäjäkunta on pyhäsalmen perheet.
leikkipuistohan on koko kaupungin vetovoima ja viihtyvyys kysymys, niin asukkaiden kuin kävijöiden, matkailijoiden ja muuten asioilla viivähtävien yhetinen paikka ja juttu.
jos se puisto nyt vängätään vesitornin tontielle, niin persiilleen menee että heilahtaa.
pyhäjärven kehityskin haki hankkeen ja sai rahoituksen elävä pyhäsalmi..niin taasko tekeminen on vanhaa tyhmää sitä jossa "vasen käsi ei tiedä, mitä oikea tekee".
HERÄTKÄÄ:
on se kovin tautista, jos leikkipuisto rakennetaan vesitornille. Sivuun kaikesta elämästä ja vanhempien toimista. Tähän on nyt puututtava, ennenkuin kiveäkään liikautetaan. Työryhmä tutustumaan muihin keskustassa oleviin paikkoihin. Samalla voidaan rakentaa mukaan myös liikennepuisto, jolloin leikit ja liikenne menevät käsikädessä.
työryhmän käsissä on pitkälti sijoittamisen ehdotus.
vesitornilla on SE KAAVA joka mahdollistaisi nopean etenemisen...ja käytännössä" susi syntyessään" paikan valinnan.
työryhmän jäsenissä on mm. tanssipuolen ihminen, katsoisitko sinä nyt sillä yleisön ja vierailijan silmillä tilannetta?
loppumaton marmatus pyhäsalmen keskustan ankeiudesta ja kukkapurkkien koosta ei lopu vesitornin alueen kehittämisellä. leikkipuiston ja olekselupuiston sijoittaminen vaikka kaavamuutoksella, jos ei muulla, vie ollintien ja keskustan kasvojen kohotusta nimenomaan oikeaan, järkevään ja pitkäjänteiseen suuntaan.
Harkintaa ja malttia; pyhäsalmessa ei ole ollut puistoa koskaan, nyt se saadaan vielä valtuuston siunauksella, kunhan ette lähde tyrimään "valitsemalla helpointa tietä".
tulen vastustamaan lopuun saakka vesitornin mäkeä, ellei työryhmä pysty todentamaan käytännön esimerkeillä, miten paikka tulisi palvelemaan kaikkia ; vierailijoiden lapsia, kylien lapsiperheitä tms. yleiskehitystä.
edustan näkemyksilläni pitkäjänteisempää ja tarkoin harkittavaa sijoittamispuntarointia.
erinomainen kirjoitus.
kannattaa todella harkita.
aivan niin, pitää harkita haitat ja hyödyt, saavuttavuus ja käytännöllisyys.
en ihan tällä istumalla usko vesitornin seudun tarjoavan parasta paikkaa.
Ehdottomasti harkittava uudelleen, mihin leikkipuisto rakennetaan.
Muutoinkin, olen sitä mieltä, että on tulossa köyhät ajat....
Siästetään tämän vuojen rahoista se ensi vuoden leikkipuistoraha, koska verotulot vähenevät rutkasti ja yhteisövero hiipuu (mm. kaivokselta).
No, rakennetaan nyt se puisto, jolle on valtuusto sen 60 000 euroa luvannut. Mutta katsokaakin, ettei paikanvalinnassa tule hoopo ja se taas sen" 7-toria muistoksi". Pitäisi olla vähän silmää, korvaa ja ajatuksia, kun hönkäistään ja nuijaa päälle. Että siinä se on!!
jätetään koko homma,kyllä lapset pärjää nykyisilläkin leikkipuistoilla,viikonloppuisin pääsee muksuteekin ja päiväkotien leikkipaikoille varmasti,ei ole montaa aktiivista kävijää,hoidossahan ne on arkipäivisin...vai??
On tulossa taloudellissti ainakin kaksi heikkoa talousvuotta, sanovat asiantuntijat.
Kuntayhtymä viiden vuoden työsuojalla . Ei ole odotettavissa mitään taloudellista säästöä- ainakaan viiteen vuoteen. Sanoo asiantuntija.
PARAS- lain tarkoittamaa perus sosiaali- ja terveydenhoidonpalveluja ei ole pakko järjestää n. 20 000 asukkaan yhtymälle tilanteessa, jossa kuntakeskusten välimatkat ovat 40-50 km. Sanoo asiantuntija.
Miten meille käy näiden vuosien aikana. Kysyy kuntalainen?
Kuka kummajainen näin viisaita haastaa? Panipa miettimään, mitä on tullut tehtyä.
onhan sitä yritetty, mutta kun ei ole saatu valtuuston voimasuhteita muuttumaan. Vasemmisto ja n. 6 keskustan valtuutettua äänestävät aina selänteeseen.
Olisi kannattanut odottaa sitä v. 2013.
Kuten yllä on kerrottukin, ei olisi ollut pakko- on peloteltu ja pakotettu.
Nyt 5 vuotta on raskasta aikaa Pyhäjärven kaupunkilaisille ja sen veronmaksajille.
Olikohan se vassilainen valtuutettu joka teki tämän hienon aloitteen leikkipuistosta meilläkin on useita leiki -iässä olevia lapsia ja tuttava perheet ovat olleet myös erittäin iloisia, että jotkut vielä välittää lapsiperheistä kyllä tiedetään ketä seuraavissa vaaleissa äänestetään
kyllä,kyllä. Oikeita asioita on toteutettava, mutta ei vääriä. poliittisin keinotteluin mitä tahansa. Ei näin.
ei ollu vasemmistolainen- oli demari ym:t.
leikkipuisto ei ole autuaaksi tekevä. Näyttää kyllä poliittisella kentällä oleva. Perheiden hyvinvointiin satsaaminen kokonaisuudessaan saattaisi olla parempi tapa lähestyä lapsia.
Tuli tässä mieleen, että ikäihmiset toisaalla valittavat, ettei ole toimitiloja ja lapset vanhempineen, ettei ole
leikkipuistoa.
Molemmat ovat kyllä niin tärkeitä, että olisi toteutettava.
Luulisin, että ikäihmisille tilan hankkiminen olisi helpompaa. Mutta sitä tahtoahan tässä tarvitaan. Rahaa tuskin menisi kuin minimaalisesti verrattuna leikkipuiston rakentamiseen.
Lukasin LS:n kirjoituksen avviisista. Piti lukkee aivan toinen kerta. Olipa hyvää, sujuvaa ja asiapitosta tekstiä. Ja viimeisen päälle sellaista, että tulee ottaa huomioon tätä asiaa eteenpäin vietäessä.
Aseman viereen tehdään puisto. Siihen tarjous puuhaset OY,ltä ja muilta vastaavilta liimapuuta käyttäviltä speksit täyttäviltä yrityksiltä.
Asemarakennus kannattaa ostaa yhteiskäyttöön omana yhtiönään jossa ois osakkaana eläkeläisyhdistyksiä, perheyhdityksiä, urheiluseurat,Lc-club, rotarit, seurakunnat, kunta.... .
Asemarakennus kahvilaksi jota voi pyörittää kaikki paikkakunnan yhdistykset vuorollaan.
Isommissa kaupungeissa myös Suomessa on yhdistetty Seniori ja leikkipuistotiloja, Miksei meillä onnistuisi ?
Paikka on keskeinen ja palvelisi suurta osaa kuntalaisista, miettikääpä ?
näin asiaa on mietittävä, ei rahojen ja asioiden hajoitusta enää laisinkaan. keskittymällä ja keskittämällä hyvällä maulla ja maltilla leikkipuisto, asemarakennus, nuorisotilat jne lähietäisyydelle toisistaan, niin ne tukee erinomaisesti toinen toistaan. ja tekevät vapaa-aika viriketiloista käytt'jäystäviliset .
ja mikä mainio pyhäsalmen kasvojen kohotus "kaksi kärpästä yhdellä iskulla".
hyvä LS...tarpeellinen keskustelun avaus.
Päätöksessä oli että suunnitteluun käytetään 10.000€. Mitä se muuten käytännössä tarkoittaa.
Asemapiirustusta? Tarjouskilpailuja? Kokouskahveja? Tutustumismatkoja?
valvokaa nyt sen verran ettei jo kunnanpalkkalistoilla oleville se mene. Näillä sivuilla on jo tullut niin hyviä suunnitelmia että ruvetkaa laittamaan tilinumero perään.
arvostan valtuutettu Ls kannanottoa lehdessä nimellä ja asiasta, josta kuntalaisten pitää saada sanoa sanansensa.
puistojen toteuttaminen verovaroilla on niin yhteistä kuin olla vain voi.
itte kattelin omalla pääkallopäätteellä, että leikkipuistolle ja ikäihmisten kunnon ylläpitoa edistäviä laitteita vois aatella shervoodin veikkojen valtaamasta koivikosta.
on liki kauppoja, linja-autoliikennettä ja asemaa.
passeli vai kuinka? ai niin myös silloin uusi tori ikäänkuin jatkuis viihtyisänä viriketilana.
ystävien kans aikaasa kuluttaa???? HEHHEHHHEEE,,
iloiset veikot on ongelma, ainakin keväällä ja kesällä..niinpä?
ihmisiä hekin ovat, reppanoita kaikki tyynni.
berpakka on ystävällismielinen veijari, jos hänelle leikkipuiston ja ikäimmeisten puiston tulon kertoo, niin eiköhän hän jakumppanit pian löydä uuden yksikön. voihan heitä siinä risumetsän etsimisessä opastaa taas. niinku teki pv ..kait.
ei pyhäsalmen potentiaalia puistoa eli koivumetsikköä, rillantorin ja radan välissä, saa pantata. kaikkea sitä päättäjät tyhmyyksissään esittävät. edelliset ei nykyiset.
enste on osoitettu alkoholisteille puistonpenkin paikka, tuumaamatta muiden kuntalaisten tarvetta esim juuri oleskelupuistolle.
nykyiset päätäjät olkaa nyt kauasviisaampia, laitakaa leikkipuisto ja muu toiminta tähän po koivikkoon ja alkoholisteille opastettakoon uusi virkistysalue hiukka sivumpaa.
vesitornin mäelle ei kunnan yhteistä puistoa tule sijoittaa. se olisi tyhmää...
Vesitornin mäelle voitaisiin tehdä koirapuisto ja pieneläinten hautausmaa. Sitä ennen valtuusto päättää koiraverosta.
Jokaisesta pienestä ja suuresta ihmisen ystävästä lakisääteinen 50 e per vuosi. Kissavero voisi olla 30 e, murmelit ja muudelit eikun marsut 20 e.
Kattaa perustamiskuluja...ilmoituksia ja muita likviteettejä viranomaisille. Kirkolle elukoiden hautausmaata ei voi enää tunkea, siellä on ihmisille siunattuja lepopaikkoja jo tungokseen asti. Ei mahdu, ei sovi.
Luonnontilainen hieno koirien ulkoituspaikka, tämä mäki olisi.
Asia ( hautausmaa) näytti joskus jo olleen puheissa teknisessä ltk, ei sentään adressiin muodossa, niinkuin lasten leikit...
Leikkipuisto asia hyvä mutta tarvitseeko tehdä 100- prosenttisella kuntarahalla?
Eikö kukaan tiedä tai muista innostuksen aallolla että näin eu-aikana ( 14-vuotta siitä on nautittu) saa kuntarahaa vastaan jopa 80% muuta rahaa!!
Ei ehkä pelkästään leikkipuiston nimellä vaan laajempana lapset/nuoret - kokonaisuutena.
Kannattaisiko kysellä?
Ehdotuksessasi on ajatuksen siemen, hyödyllisen sellaisen.
Kun leikki/liikunta/virikepuisto suunniteltaiiin koko kansan paikaksi, keskemmälle keskustaa, yhdistellen asioita,niin saattaapi irrota eu-rahaa.
Toivottavsti työryhmä älyää moisen hyötyvinkin..
Itsekseen ne eurot ei kylläkään EU;sta irtoa, pitää osata hankeasiat.
minne se rillantorin taustassa oleva koivikko oikein päätyy. Onko sitä paljon. Tulee ottaa virkistyskäyttöön ilmanmuuta. Keskusta on niin ohut.
koivikon kohtalo on tarkistettava. siihenpä on nyt rahojakin myönnetty, 10 000 euroa. voi miten helppoa onkaan kuntalaisten toiveiden täyttäminen tällä uudella "mäkämäkä" valtuustolla.
Jukkaa varmasti kutittaa sieltä syvältä...luovasti pintaa syvemmältä, kun hän voi polleena esitellä "meillä kuunnellaan kuntalaisia".
Kirje joulupukille.
valtuustossa menee asia kun asia läpi, jos käynnistää sen vasemmiston kautta. jukka osaa luovia märkäkorvakepun taakseen.
miten muistelen, että siinä on voimavirtamuuntaja. Mutta eikös ne ihmiset niitä siirrä pois.
Tuosta vasemmiston/keskustan yhteistyöstä, jota jt ja ms johtaa, olet aivan oikeassa.
Harmittavaista. Asioista pitäisi puhua asioiden nimillä, kuntalaisten asioista, ei puoluepolitikoinnilla- selännettä kuin käärmettä pyssyyn.
Haluanpa nähdä ne vuodet, kun (jo nytkin) voidaan valtuuston puheenjohtajalta(keskusta), varapuheenjohtajalta (vasemmisto) ja toiselta varapuheenjohtajalta (kepu) kysyä, minne kaikki elävä elämä on pyhäjärveltä häipynyt. Toivon, että nämä herrat saavat istua vielä valtuustossa ja vastata kysymyksiin.
Kaksi viime valtuustokautta on ollut peruskunnan alasajoa ja nyt tämä vasemmisto/vanhoilliskepu vievät loput päätöksiin.
Ei ollut ryhtiä uusilla ns. pyhäjärvismielisillä valtuutetuilla pitää hommaa hanskassa. Osittain voi laittaa kokemattomuuden tiliin, mutta kuitenkin.
Hyvänen aika, nyt taisin älytä jotain politikoinnista.
Leikkipuisto-aloitteen nopea eteneminen, toteutus ja siunaus, taitaa olla vasureille annettu kiitos selänteen hallintosäännön, tukiplaveluiden ymppämisestä yms. ketkuloinnista ja sovitusta äänestystavasta.
Voi nouseepa kissanpaskan maku suuhun tälläisista takakamareiden toiminnoista.
olen tullut samoihin tuntemuksiin. Tässä yhteydessä jokin asia menee kuin tyhjää vain ja nyt tämä leikkipuisto.
Muistan aikoinaan, kun emäntien matonpesupaikkaa venytettiin ja vanutettiin lähestulkoon- ainakin 10 vuotta. Silloin ei oltu keksitty näitä lehmäkauppoja. Nyt on liian näkyvää.
Kansalaiset adressia vaan kirjoittelemaan jonkun mukavan asian puolesta. Katsotaan , meneekö ensisilmäyksellä läpi, kun eiu tarvitse selännettä markkinoida vastapalveluna.
EHDOTUS; josko olis pyhäsalmen kylässä henkilö, joka aloittaisi nimien keruun erittäin tärkeän asian käynnistämiseksi;
komean ja käyttäjäystävällisen kulttuuri hiukkaskongressitalon rakentamiseksi pikavauhtia.
paikkana olisi vallan loistava kitukäynnillä toimiva pyhännän rakennustuote vai mikä se sahauslaitos onkaan nimeltään, sen rakennusten ja varastojen valtaama komein pyhäsalmen ranta-alue.
no jaa komein ei se rantana ehkä ole, mutta ainakin likietuisin.
laitan nimen heti. jos joku sen nyt HETI aloittaisi------
Ja sitten adressi jt;lle ja ms;lle ja at, tt jne muille vasemmiston kulttuurimyönteistyyden perikuville:(
Huikean kannatettava esitys. Jippiii!!!!!!!!!!!!!!!
Adressi vaikkapa kirjastoon, jossa saisi kirjoitella. ja Kirjastoautoon, että syrjäkylienkin immeiset saisivat ottaa asiaan kantaa. Seuraava valtuusto onkin talousarviokokous- sinne vain ainakin 800 nimeä käsittävä adressi.
Paikka mitä parhain ja upein, kunhan ensin lunastetaan Pyhännältä se alue.
Rupes hiukkasen kiihdyttämään!
Voishan niitä listoja kierrättää kauppojen ovella, kirpputoreilla, halpa-hallissa, apteekissa, pankeissa jne.
Mikä panisi asian liikkeelle? Kuka Matti nyt tekisi?
adressia vaan kehiin.
tuloutetaan käytetään revon miljoonat itsemme hyväksi, kulttuuritalo on ihan valtavan hyvä ja tarpeellinen asia.
voi veljet ja siskot, pyhäsalmen imitsi loikkaisi fääreihin, kun olisimme kongressien pitopaikka.
niin minuakin rupes hiukkasen kiihdyttämään...
pitäisi rakentaa pyhäjärvelle ei varmaan tarvis hirveenä ottaa lisää velkaa jos laittais ne reporahat pohjalle saatais kuuluisuutta ja kaikkialta suomesta tulisi hirveän paljon porukkaa rahaa liikuis ja kaikilla olisi mukavaa
ei kai siitä tulisi konkurssitaloa?
ei nyt ihan oopperataloa, kunhan kulttuuritalon, jossa nouseva katsomo (auditorio). Sahan seutu olisi hyvä, mutta kun se on Pyhännän Rakennuksen.
Entäs jos ostettaisiin maata seurakunnan takaa ns. Niemen pellolta.
Kyseinen saha on vuosia toiminut säästöliekillä..ei tehokkaasti.
Työntekijöitäkin on vähennetty roimasti, mutta mutta.
Eiköhän sahanranta ole otettavissa (taitaa olla vuokralla käyttäjällä?) takaisin niin, että alue mysö on virikkeellistä.
pelto-alue on kanssa ihan hyvä., ainoo siinä että järvinäkymää hallitsisivat puulaanit ja muut toimettomat laitokset.
aika on muuten päivittää sahan tulevaisuus...
joku ehdottaa pelto-aluetta, ilmeisemmin pyhäsalmelta kirkolle päin oikealla ala-ympyrästä kun lähdetään.. pellon takana nousee tunturinmäki ja talot pilkahtelee metiköstä.
pyhän annan kirkko ja kerrostalot sitä ennen..
siinäpä rinteessä onkin ns. korkean kultuuritalon tila ja paikka . näkyisi kait sahan ja muun esteradan ylitse järvelle.
pellolle toteteuttaisiin leikkipuisto, senioripuisto kuntoilutreenivärkkeineen, liikennepuisto ja mitä muuta vielä.
johan olisi isohko ylepyden alue ja tilat temmeltää oppineiden ja oppimattomienkin.
kyllä ideoita pukkaa joten 10 000 eurolla suunnittelijat. Tutkikaapa kaikki paikat, ennenkuin lyötte asian kiinni.
Oli oikean aikainen kirjoitus Pyhäjärven Sanomissa LS:ltä. Periaateessa leikkipuistolle on myönteinen päätös, mutta näiden kirjoitusten ja ennenkaikkea lehtikirjoituksen pohjalta, on tarkasti pohdittava puiston sijoittaminen.
Nyt on mielenmaltilla voitettavissa ja sunnitelmalla saavutettavissa kokonaisuuksia, joilla pyhäsalmen keskustaan rakennetaan tulevaisuuden trendikästä ja toimivaa kaiken kansan oleskelupaikka.
Mistä vanhasta lupauksesta lehtikirjoitus kertoi?
Tälläisessä kuihtuvassa kylässä järjetön hanke. Kyllä lasten leikkipaikat pitää jokaisen hommata omalle pihalleen. Tuollainen jää alkuinnostuksen jälkeen niin vähälle käytölle, että sen kunnossapidon kanssa ollaan ihmeissään.
Kyllä nykyisessä tilanteessa pitää keskittyä siihen, mistä lasten vanhemmille saadaan työtä ja toimeentuloa eikä leikkimiseen.
HIEMAN SAMOILLA LINJOILLA. oN VAIN NIIN TULENARKA AIHE, ETTÄ
USKALTAESSAAN OLLA ASIASTA JULKISESTI ERI MIELTÄ, KATSOTAAN IHAN SUORASTAAN TOOPEKSI.
mUTTA KOTIPIHAT JA KOTI OVAT JUURI VARSINAISIA LASTEN LEIKKIPAIKKOJA. HYVÄT LEIKKIKENTÄT PÄIVÄTOIMINTAAN OVAT JEES, MUTTA AIVAN SUURIA SUMMIA TÄSSÄ TILANTEESSA, OLEN KYLLÄ SAMAA MIELTÄ KIRJOITTAJAN KANSSA.
TYÖPAIKKOJA TARVITAAN. TULEEKO NIITÄ TÄMÄN RAKENTAMISEN JA LAITTEIDEN TEON MYÖTÄ. TIEDÄPÄ SITÄ JA MISSÄ MÄÄRIN, ETTÄ HANKE ON TULEVAISUUTTA, TYÖTÄ ANTAVAA. ON TIETYSTI HETKELLISTÄ TYÖTÄ JA TOINTA, MUTTA...
NO KUN TAAS POHTII, ETTÄ RAHAA HEITELLÄÄN IHAN IHMEELLISIIN TARKOITUKSIIN- VAIKKAPA TÄLLAISENA POLIITTISENA PALKKIONA- ON TÄMÄ LEIKKIPUISTO PAIKALLAAN RAKENTAA.
SUMMA SUMMARUM-- MENE- TIEDÄ.
on ihan oikeesti jäänyt hampaankoloon ( yritys tai ei) valtuuston pökköpäätös satsata 10 000 50 000 leikkikentään! vauhti kirvelee kun ei muita jopa parempia ja pienempiä aloitteita ole huomioitu, tai ne on junnaa jossain teknltk tai perusturvan kokousbyroktian kóukeroissa hitaasti.
ko. leikkipuistoaloite lienee oman lajinasa ennätys aloitteesta päätökseksi.ja määrärahat päälle.
meikää hiertää nyt kauhiisti oliko juttu junailtu "kun sinä teet toimit näin, niin minä junailen noin"
sovittu mikä sovittu. lupaus lunastettu.
on,on selvästi lehmäkauppa!! Hyi helvetti!
selänteelle, taattiin pyhäjärvisten jouduttaminen pakkosiirtolaisuuteen.
voi kepunhäntä.
toivottavasti tulee isoja valinnanvaikeuksia..
tuli joitain lehmäkauppoja mieleen, kun liitosta yritettiin. Sehän kaatui naapuriemme Kärsämäen ja Reisjärven ansiosta.
Silloin hinta oli hieman korkeampi. Mutta olihan tällä kierroksella hieman vähäisempi asia- oli hallintosääntö.
Kun on "tuota touhua" vähänkin seurannut niin tietää ettei se ole pyyteetöntä yhteisten asioiden hoitoa. kaukana siitä.
Niinpä. Tällä leikkipuisto asialla vaan valtuutetut haluavat päästä reilun miehen maineeseen, nyt saadaan ihmiset keskustelemaan 50 000:n euron hiekkalaatikon paikasta ja samalla saadaan touhuta rauhassa mitä sattuu.
leikkipuiston rakentaminen alkaa näyttää tarpeettomalta sijoitukselta. yhteinen oleskelu toimintapuisto on jo enemmän perusteltua.
asia pitää asettaa uudelleen harkittavaksi.
nimikin jo vaikuttaa esim rahoituksiin. Eikös aikanaan puuhattu jäähallia. Rahoittajat ei lämmennyt asialle. Sitten muutettiin nimi monitoimihalliksi ja asiat alkoi rullaamaan.
touhulan valtuusto varasi hiukkasen kiihdyttäen peruspalvelujen ulkopuoliseen investointiin rahaa,noin vain. 60 donaa, hupsista noin.
on on mukavoo parempiosasten pyhäsalmisten lapsiloille luoda leikkipuistoa ja siten kyykyttää vasurit ja demarit kepun tuuliviiriksi.
vanhahkolla kepun kuussiivellä on 70-luvun malli kähmiä, lähmiä, supattaa ja kikattaa asiat ihan muualla kuin kokoushuoneessa.
voi viheliäinen.
tässä sitä on miettimistä. Vetikö vasurit ja demarit vähän väliä kepuilta. OLlivatko niin fiksuja ja maksattivat kepuilla (veronmaksajille) tuon 60 000 euroa, jotta selänne sopimukset saivat järjestymään.
Olis muuten valittajilla työtä.
turhuuteenkin on varaa, sitä enemmän mitä paremmin hymistelet sopivassa paikassa.
Ja pitäkääpä silmällä paljonko tuosta rahasta lopulta itse leikkikenttään käytetään. Jo tuo "suunnitteluraha" 10.000 antaa aika vapaat kädet touhulan touhuille.
joo.ei suunnittelu voi muutoin maksaa noin paljon, kuin että työryhmä käy tutustumassa helsingin, oulun, kuopion ja turun leikkipuistoihin. ovat kooltaan pyhäsalmen veroisia, nuo kaupungit.
kymppitonnia ei kulu suunnitelmiin, mikäli puisto tehdään lupausten kulkkulalle, vesitornin sivukylälle.
sitte kulunee jo hynää, mikäli keskustan eli ollintien välittömään läheisyyteen puiston paikka suunnitellaan.
joka on toden sanoen parasta niin, veronmaksajien rahat ei saa lipuaa muutamien uusrikkaiden penskojen viihteeseen...
kielet ruskeina valtuusto nuija tako asian läpi noin vain? Yrittävät mainettaan nostaa,ku rypevät nykyään pintaa syvemmällä.
kas kun tuli niin hyvä asia: leikkipuisto lapsille. Kuka sitä voi vastustaa. Sano kuka? Hirtettävä heti läheiseen paaluun, jos olisi poikkipuolisen sanan sanonut.
Joku yritti tuon paikan suhteen inistä. Ei muuta. Siinä saa kieli olla ruskea tai punainen, kun vasemmisto yhdessä vanhakepulaisten/jt:n johtamana on asiaa esittämässä.
Tyhmyyttä olisi ollut se, jos olisi muuta sanonut, asia huomioiden.
inkkarikylän taakse Pellikan kuntoradan alkupäähän voi rakennella ison viihtyisän leikkipuiston, jos maat ovat kunnan.Sinne voi tehdä jopa seikkailupolun, mielikuvitus vain rajana. Jo leikkipuisto sijoitetaan ydinkeskustaan, sen valtaa vikkonloppuna itseään piikittävät narkkarit ja puliveivarit sekä pulloja särkevä nuoriso, uskokaa pois. Kuka sinne uskaltaa silloin lapsiaan viedä?
juu oon tätä leikkitarhaa miettiny, onko sellainen nyt ihan välttämättömyys, veronmaksajien varoin.
kyllä työryhmän sekä lopullisesti päättäjien on katsottava ensiksi että mikäli puistosuunnitelma etenee, niin että
-paikka on keskellä pyhäsalmea, niin hvyin kuin suinkin
-puyistoan käyttäjinä huomioidaan ikä-ihmisetkin
-matkailijat ja muut vierailijakäyttäjät
-yhteisöajattelu, nuoret ja heidän tilansa...
voi voi, kunhan ei nyt olisi käymässä niinkuin sille yhdelle adresille--------------------------------
Ja siihen toiminnat sekä puisto viereen.
On toimittava heti sillä kun Selänne tulee niin investoinnit on sitten tänne loppu.Jäis edes jotain.
Neuvottelut ja vetkeuttelut hiiteen, ja asemanseutu uuteen käyttöön.
Puisto vaikka lisätilaa hankkimalla , niin jää jälkipolville pysyvä muistojenpuisto jemmassa olleista reporahoista ja kadotetutsa synnyinseudusta.
Puistoon voidaan pystyttää eri leikkivälineitä, eri-ikäsille sopivia. nimetä niitä kunnan alasajajien mukaan, jt-katapultti, tt-pojojoing, at-pyramid, ak-venytystolppa, pl-leukapuomi, pv-heiluvajakkara, ph-heiluvapuomi, ms-tasapainopuomi, pp-punnerrustangot.
Voi kuinka olisi kuntalaisilla niin terapeuttista käydä kiikkumasa, venyttelemässä, vääntämässä, ponnistamassa mielipahansa itse kunkin telineen vaikutuspiirissä.
Mielenterveys kohentuisi ihan verovaroilla, itse osallistumalla.
nuo kaikki kirjainyhdistelmät eivät ihan auenneet, mutta idea kylläkin. Hyvä!!
telineille annetuissa etukirjainnimistä. nimikirjaimissa on todennäköisesti uutta päättäjää ja vanhaa hapatusta, nykyistä sekä entistä.
hyvä oivallus, terapiaa telineillä.
pyörähdin tuolla asemalla ja katselin sillä silmällä. Kyllä on varteenotettava ajatus aseman puistosta. siinä tulee liikennepuisto ja sitten pehmeämpi leikkipuisto ja asemarakennus sinänsä olisipa se hyvä huoltopaikka. Myös muuhun toimintaan. Kukahan lähtisi ajattelemaan ja tekemään asian puolsta. On kannatettava. Nyt kun käy katselemassa, ennenkuin lumet tulevat, voi nähdä asian kokonaisuuden.
Olet ihan ajatteleva ja näkevä henkilö, kiitos!
itse olen katsellut vuosikausia ko. asemanseutua, nähnyt sen surullisena ja alakuloon johdattavana alueena.
rakennukset ovat harmaita, tummia litteitä kolhoosimaisia tötteröitä.
komein rakennus pyhäsalmella on asema, ja sekin uhkaa jäädä heitteille.
ellei asialle heränneet ja saa muitakin aseman tulevaisuudesta olevia katsomaansen tärkeyttä ja potkimaan oikeita tahoja tosihereille.
leikkipuisto, liikennepuisto ja muun toritoiminnan alkaminen ( rillantorilta alkaen) saisivat aikaan räjähdysmäisen muutoksen hyvään suuntaan..JOS!
Kepunhäntä ja- pää kuiteskin on ynähdellyt vanhasta lupauksesta ...yhym vesitornia.
aihe on ilmeisemmin tärkee, joko asia itse tai paikkakysymys.
veikkaan paikka. ja olen oikeassa.
monella meistä teistä on leikki-ikäisiä kersoja. uskompa että 1000 lukijaa, kersoja heillä yhteensä 5.
siksikin puiston toiminta ja sijoitus on ydinasia.
täällä on paljon tärkeämpää ku joku leikkipuisto,,,paikkoja on varmasti jos viitsii vain mennä,aivan turhaa höpötystä,menkää vain leikkiin.
mennään vain jonnekin leikkipuistoon miettimään näitä asioita. Ollaankohan me hölömölässä?
kävin asioimassa teidän keskustassa. huh mikä näky. tietysti pääkadun remontti on mullistanut aluetta mustempaan suuntaan, vaan on se sitä ennenkin ollut ulkoisesti kuin 1950-luvulta itäistä naapuria...
Heitän sanani teillä suunnitteilla olevaan puistoon.
Tehkää hyvänen aika se jotenkin sompailemalla oikealle puolelle pääkatua, oliko ollintie, kun laskeudutaan keskustaan päin.
Asemarakennuskin teillä on niin mahottoman komea että antakaa sille keskeinen paikka puisyon sijaintiin nähden. Johan on silloin hyvä kokonaisuus käytössä.
On se vaan jo kuitenkin, että kaposeksi on jäämässä kulkuväylä teidän pääkadulla.
kävitkö ihan meillä?
no nyt kun tuut uuvestaan. Katuvalot loistaa ja mieli on musta, mutta jouluinen. Ei mieli ole musta---maahan se on musta. Tuli ajatusharha.
olettepa te ystävällistä porukkaa, pyhäjärviset!
paikkakauntana pyhäjärvi on luonnonkaunis.mutta
asenteesta, pitääkö vielä kummastella, jos ostajien ja asukkaidenkin virta on teistä poispäin?
vaikka veroprosentti olisi 13% mutta jos kanta-asukkaat on -30 pakkasen kireinä, niin kylläpä vieraan on turha luimistella parissanne.
menkää pikkasen itseenne, ja tehkää asennemuutos. leikkipuiston te tosissaan tarvitsette, että ylimääräinen kireys häipyisi.
kirjoituksessasi "haapajärveltä", on totuutta nolostumiseen saakka.
ei ollenkaan haapajärvisten kannata tulla meitä ohjailemaan enempää kuin olette jo ohjaillut.
eipä tuosta haittaakaan ole, jos naapuria kuuntelee.
eikö se ole niin, että koti-oloissakin naapurusten kesken on osattava ja taidettava hyvät välit?.
joskus joutuu sillee ohjeistamaan ettei naapurin touhut käy häiriöksi.
jatka vaan haapjärvinen, jos sulla on jakaa meille konstit ja kikat miten hapannaama saadaan hangonkeksiksi.
kunhan ei vain olisi "haapajärvinen" pyhäjärvinen. Yrittänyttä ei sillätavallakaan laiteta. Yritys hyvä 10.
oletko sinä juksaaja, varjoenkeli?
Ja laitoin viestin ylempänä teille Pyhäjärviset Lestadiolaisten ivaajat.
pyhäkkäät rakentaa itselleen jotain jota ei lähinaapureilla ole.älyäisivät vaan ottaa puiston sijoittamisessa huomioon keskustan kaupankäynnin mahikset.
kun äiti tai isä tai molemmat tulevat ollintien vaikutuspiiriin lastensa kera ja he näkevät leikkipuistikon ihan käden ulottuvilla, niin...loppu onkin jo historiaa.
vetoan ettei puiston paikassa hättäillä eikä tyritä vuosikymmenen irtorahoja jotenkin lapsuksen lailla.
kyllä paikalla on väliä.
muistakaa tämä, jos rakentamaan ryhdytte. turhake leikkipuistoa.
sanoo kolmen lapsen äiti.
osaisitte vaan laittaa paikan niin että kaupassa käydessä saan lapseni helposti ja turvallisesti sinne jättää. puistotädin seuraan.
tai puistosedän.. Niin sillä kymppitonnin suunnittelurahalla sais työllistetyn puistotädin tai sedän moneksi kuukaudeksi. Mutta saishan hänellä olla korkeakoulututkinto niinkuin kaup.johtajan vaatimuksissakin on.
työtä ihan oikeasti joillekin tulee, jos homma tuumitaan nappiin. setä tai täti, nuoria kesällä mukaan kaitsimaan. vesitornin mäellä heille tulisi tylsä pesti, kun samoja naperoita vain päivästä toiseen valvottas. tätä niin suuresti vastustan, ei muutamien perheiden erityispaikkoja verovaroilla.
Ihan menee ajatukset yksiin. Tässä tulisi monelle koululaiselle, vanhempien ohjaajien tätien/setien kanssa hyvä kausityöpaikka, niin melkein kesällä kuin talvellakin ja muut vuodenajat siinä sivussa. Iloista lasten meininkiä katsellessa siinä vanhakin nuortuu kuin lapsi leikkimään. Näin joulunalla suotakoon tämäkin vertailu.
Vesitorninmäki, niin hyvä kun se sen alueen leikkipuistona onkin ja sinne on laitettava niitä leikkivälineitä, mitä yhden kyläsopukan kentälle kuuluu, mutta tämä kaiken kattava leikkipuisto/liikennepuisto paremmalle ja nyt esille tulevaan paikkaan.
Kannatettava ajatus. kun 10 000 euroa on suunnitteluun varattu, käyttäkää nyt kaikkea asiantuntijavoimaa, mitä on saatavissa. MLL ja SPR mukaan lukien- myös arkkitehtoonissesti aluesuunniteltava ja ulkoapäin katsottava. Oikeasta asiasta tehtävä oikea lopputulos. Siitä on pitkäaikainen ilo paikkakunnan lapsille.
Aivan näin, tehdään kun tekemään aletaan, puisto hyvään likietuiseen paikkaan ollintietä. kaupungin vuosikymmenien aikana tehdyt suunnitellut toritorsot ja päätien kohennukset saavat nyt luvan loppua.
Kuunnelkaa isompaa porukkaa, kuin mitä nimetty työryhmä nyt olisi. teknisen vs.johtaja tanttu ei kovin helpolla ymmärrä hyvän lopputuloksen päälle.
helpon ratkaisun päälle kuitenkin, hän tulee änkeemään puistoa vesitornin seudulle kun se on niin helppoo, niin helppoo..VAAN SIELLÄ ei ole puistolle kaikenikäisten ja kävijöiden hyötyä. Tajutkaa tämä ja puhukaa ihmisille älynvälähdyksen saamiseksi.
Jos muita kuin vesitornin mäkeä ei työryhmä ymmärrä katsastaa vaikka senkin uhalla, että toteutus hiukan siirtyisi, kuka tietää vaikka uskomaton kyllä-valtuustolta, muuttuukin ehdottomaksi EI-päätökseksi kun toteutukseen tehdään päätöstä määrärahasta,,,kaikki kun on mahdollista.
Pyhäjärvellä!!
mikäs se tanttu on päättämään? kyllä päätös kuuluu kaupunkilaisille. Teknisen lautakunnan on valittava työryhmään myös asiantuntijoita, eikä yksin lasten (nuorten) edustajia.
jos johtajalla ei ole näkemystä, niin kaupunkilaisilla on! 60 000 euroa, vanhassa rahassa 360 000 markkaa. Hirvittää, jos susi tulee- vain jonkun virkamiehen uppiniskaisuuden vuoksi. Ei tämä käy. Järkeä olla pittää.
himskatti, niin se on, älä muuta sano!
paljon se on rahaa, hyvin iso kasa. eiiiiiiiii niin pölhöjä sais ollakkaan että leikkipuiston rakentaminen kauas vesipöntön mäelle, kunhan saadaan tärkeimpänä kriteerinä!
se on imagon nostoa kaipaavasta keskusta sitten niin paskaa, että saa kyllä jäähä kokonaan tekemättä.
Minkälainen päällyste leikkikentälle olisi paras?
Nurmikko ja telineiden kohdalla hienohiekka?
Asfaltti? Karkea sepeli?
Tulisiko alue aidata?
Silloin olisi pienten kanssa turvallisempi kun keskustassa on kuitenkin aina liikennettä?
Metalliverkko tai sopusointuisen värinen, värikäs, matalahko, ei umpinainen lauta-aita?
Penkki-pöytä-katos systeemit tuloportin seutuville?
Valaistus?
Tulien teko mahdollisuus?
Vessat?
Roskikset?
Uimapaikka? Sitten alue tulisi olla rannassa. Se se vasta mukava olisi kuumana kesäpäivänä?
Lemmikit kielletty?
Mitä laitteita?
Kuinka monta valmistajaa on tiedossa joilta voi tarjouksia pyytää? Löytyykö Pyhäjärveltä tekijää joka tekee suunnitelman tms kuvaston mukaan erilaisia laitteita ja jää nekin rahat tänne. Samalla huolto -ja korjausvastuu on selvä.
Yöksi alue lukitaan? = vaatii korkean aidan ja silloin se on näköeste, ei hyvä?
Tästä alkaa käytännön suunnittelu. Ja vinkit on oikean työryhmän käyttöön.
Tosin tämän palstan kirjoittelulla ei kuulema ole mitää merkitystä
näin asiasta tulee keskustella- pohtia- tuumailla. Hyvä sinä jonkun lapsen isä! Kaipa joku päättäjäkin näitä lukee ja ottaa opikseen.
Tällaisia isiä ja äitejä lisää kehiin!
ja niitä jotka ovat olleet kerran pienten lasten vanhempia, nyt vanhuksia eikun ikä-ihmisiä.
suunnitellaan kerankin yhessä passeli puisto olla yhdessä, lyhyen tai pidemmän aikaa. paikka puistossa nauttia eväsretkestä, olisko picnick semmoinen sana tähän?
itse kannustan pohtimaan KOKONAISUUTTA.
ei pyhäjärviset päättäjät eivätkä viranhaltijat ole sillälailla sivistyneitä että he pystyvät ajattelemaan ja toimimaan yhteen suuntaan.
hajota ja hallitse, sen ne osaa.
historiassa on satoja asioita jotka osoittavat sanomani todeksi. en vaan jaksa ruveta niitä teille valmiiksi kertomaan, muistelkaa itse.
puisto on puisto, jos sen siksi sanoo.
shervoodin veikot ovat valmiita leiritymään uuteen pusikkoon jos kaupunki niin hyvin tekisi, että päättäisi piristää kyläkuvaa muilla kuin heidän ryhdikkäillä hahmoilla. tuomalla kylän pintaan lapsia, vetreitä ikiliikkujaveteraaneja, muuten vaan ulkona viihtyviä.
antavat siis suosiolla tilaa muillekin.
ja mikäs sen onnelisempaa...
Puiston sijoittaminen pohdinnan ja perustelujen jälkeen, oli se sitten missä tahansa, niin käyttäkunnan toivoo löytävän paikan ja ottavan sen omakseen.
Ettei vain jää alkuinnostuksen haihduttua itsekseeen ränsistymään ja tuhoutumaan silkkaa välinpitämättömyyttä???
On nimittäin iso raha minkä kunnan tahansa maksettavaksi, kuusikymmentätuhatta euroa.
Mikäli puistoa aiotaan käyttää todellakin jonain hemmetin lapsiparkkina, ministeriö on antanut suositukset ellei määräykset aidan korkeudesta, taitaa olla minimi 120cm.
Jos puistossaolisi puistotätejä, kuka heidät palkkaisi. Kukaan ei ilmaiseksi kyseistä työtä tee, ja turha ehdotella mitään työttömiä, kaikilla kun ei ole koulutusta. Toisaalta kyseiseen hommaan ei taideta edes vaatia mitään koulutusta. Vai antaisitteko lapsenne kenen hyvänsä nuohoojan valvottavaksi?! Useimmiten puistohenkilöt ovat yksityisyrittäjiä jotka toimivat kunnan tai kaupungin sosiaalitoimen valvonnassa. Kukahan tässä kytyisessä kaupungissa uskaltaa enää yrittää yhtään mitään. Ja kun sosiaalitoimen kuluja muutenkin karsitaan ja keskitetään Selännepaskan seurauksella. Ja eteen tulee vastuukysymykset; mikäli puistossa on puistotäti tai -setä esim. viiden lapsen kanssa, onko mahdollista tällöin kenen hyvänsä tulla lapsineen paikalle? Asiasta on jo ennakkotapauksia ja kärhämöintiä monssa kaupungeissa. Kuka on vastuussa jos henkilö X:n tenava pelmuuttaa paikalle ja aiheuttaa vahinkoa palkatun valvojan valvomalle lapselle? Harva jos kukaan myöntää omaa mokaansa tai tunnustaa että "kyllä se meidän Ville oli joka tappelun aloitti". Ei toimi millään yleisessä asukaspuistossa. Vahinkotapaukset on muutenkin monimutkaisia ja vaikeita tällaisissa paikoissa. Kaikkien kotivakuutus ei korvaa ja kaikilla ei ole tapaturmavakuutuksia.
Puistossa pitää ehdottomasti olla eläintenpitokielto! On allergisia, esim. koiria pelkääviä ja muutenkin lemmikkien kanssa tulee touhuta ihan muualla. Koirat, kissat, marsut, rotat, hillerit ja kaikenmaailman siiselit vietäköön muualle viihtymään.
Tulien tekoon myös ehdoton ei. Keskustassa ei mitään rovioita tarvitse poltella eikä makkaroita paistella, korkeintaan kertakäyttögrilleillä siihen osoitetussa paikassa. Nuotion tms. avotulen tuhkat ja hiilet on muuten pitkin pihoja ja seiniä tuossa tuokiossa, mahdollisen katoksen ja pöytien pinnoilla erilaisina viesteinä kuten: Mikko ja Mari 2009, kilroy was here, haista vittu!, eminem is best, hakkarainen on homo(ei tarkoita ketään tiettyä tässä kohtaa)tms. Laavuja ja makkaranpaistopaikkoja on jo useitä eripuolilla Pyhäjärven kaupunkia. Retkeilyt siis erikseen.
Vessat eivät taatusti olisi parin viikon jälkeen pystyssä tai ainakaan käyttökunnossa. Siirtokäymälät maksaa kuin rutto, määrärahat loppuisivat jo käymälöihin. Sahanpurupaskasoossia ei taajama-alueella kuitenkaan ole hyvä haistella joten perinteinen puucee ei tule kysymykseen. Muistakaa terveysviranomaisten määräykset.
Milloin valaistusta sitten tarvittaisiin?
Julkiseen käyttöön tulevat telineet ja laitteet pitää olla tyyppihyväksyttyjä. Kopioita olemassa olevista tuotteista tuskin saa tehdä?
Saa nähdä mihin nämäkin määrärahat katoavat. Varmaan jonkun keskustalaisen tutustumismatkaan Brysselin leikkikentille.
*haukotus*
hyvin eläydyit teemaan. Ainakin tuohon mitä pöytiin saatetaan kirjoittaa. jatka vielä siitä.
Elä ole huolissaan. ei tule mitään leikkipuistoa. ei edes esileikkipuistoa.
mitenkä niin, ei tule. onhan se putjetoitu v. 2010.
oli kirjoituksesi kimpilevyn puolikas. mikä se muuten on, tuo levy?
mutta kirjoituksessasi oli niin rutosti asiaa ja asian aloitusta, että mikset huitaise tuota paikllislehteen.
eipä ollut määrärrhan anto ihan loppuun saakka jos tuskin alkuunkaan mietitty..perutaan puisto perutaan koko leikkipuisto-päätös.
kiitos paljon, annoit omille tuumilleni vahvistusta.
Jos/kun joku väittää et täällä ei ole asiaa, niin näyttäkää hänelle kimpilevyn puolikkaan kirjoitus. Paikallisessa lehdessä ei yhtään tuontasoista kirjoittajaa ja vielä pelkkää asiaa. Kun kaupunki kilpailuttaa tiedotus asiansa yrittäjillä ja jos kimpilevyn puolikas ei voita sitä kilpailua, nostetaan ryhmäkanne. Mitäs sanotte?
Unohtu kertoa mikä se kimpilevy on, sehän on sellainen levy missä on puurimoja sisällä ja samanlainen viilu päällä kuin vanerissa. Käytettiin aikana ennenkuin myyntimiehet keksi korvata puun sahajauhoilla ja muulla roskalla mitä lattialta löytyi, syntyi lastulevy!
onhan toki paikallislehdessä ihan äskettäinkin ollut mm. leikkipuistoon liittynyt paikan valintaan ravisteleva kirjoitus.
oikein järkevää pohdintaa ja samalla vinkkejä työryhmälle, näin kirjoittajan ymmärrän viestittäneen.
kimpilevyn palstakirjoitus on omaa tyyliänsä ja tavassa paljon asiaan osuvia, jopa koko puiston rakentamisen kyseenalaistavia näkökulmia.
oma nimi vaan alle ja maksettuun, osoitteeliseen veronmaksajien itselleen tilaamaan lehteen.
Leikkivehkeitä saa todellakin tehdä vain sertifikaatin omaavat. Aita on vähintään tuo mitä sanoit. Vastuun kantaa leikkipuiston vastaava.
Lisäksi pitää muistaa leikkipuiston välipalat jotka nekin maksaa ja kuka tekee ?
Kun city-vanhemmat hakee lapsiaan jurrissa puistosta, niin eihän niitä voi luovuttaa, mutta mihin silloin ? (esim; Kontula)
Sosiaalitilat on lakisääteiset.
Asemanseutu on mielestäni ainut mahdollinen käyttökelpoinen.
asemanseudulle, johonkin ihan lähistöllä kaikkea elämää on parempi toteuttaa myös ns.jokamiehen omavalvontaa.
leikkipuiston toteutus on sinänsä periaatteessa helppoa, mutta kaikki sen jälkeen hallitusti tapahtuva toiminta onkin ihan toinen teema, vakavaa vakavampaa asiaa.
kauhistuttaa mikäli eurot käytetään siten, ettei vasen käsi tiedä mitä oikea tekee.
niin se on SMK 360 000 markkaa, eli 60 000 euroa. Pittääpä panna ajatusmyssy päähän ja miettiä, mitä sillä muuta voisi näin äkkikpäätä tehä.
on ne vain hirveitä päätöksiä, joita valtuutetut tekevät. Tajuavatkohan aina itsekään.
ollaan rahanarvosta sokeina, pusketaan päälle kuin raivo sonni, leikkimään koko valtuusto saakin lähteä.
pöhlöjä päätöksiä.
tässä mennään vain meiningillä --- hinnalla millä hyvänsä. Siihen tulokseen olemme tulleet.
leikkipuisto olikin vasureille demareille tarjoiltu kiitos. äänestyksessä hallintosääntö asiassa.
keskustan 10 ja proon3 valtuutetuttua ymmärsi hakea kunnan rahojen käytölle rajoja selänteessä, mutta kuusi kepua ja koko punainen sippi kaatoi valvonnan mahdollisuuden.
kiitos, vaan ei ruusujen kera.
mutta mutta, miten ihmeessä harhautus ylti leikkipuisto määrärahankin siunaukseen , myös näiltä 13;sta???
nyt on kassakaapissa ruskeita papereita.
kyllä ymmärrän hyvinkin kirjoittajaa, miksi nämä kolmetoista ääntä eivät älynneet, että leikkipuistomääräraha on hinta vasureille ja kepun vanhalle siivelle, jota johtaa jt, siitä, että selänteen hallintosääntö vahvistetaan torsona, jolloin henkiklöstön vaikutusmahdollisuus asioihin hävisi. Selänteessä on kuintekin n. 900 henkiklön resurssi, joka olisi tarvinnut henkilöstöjaoston. ei yhtymähallitus ehdi näitä asioita puida, ellei se rupea istumaan päivittäin kimuranteiksi tulleissa henkiklöstöasioissa. johtajat päättää, eikä demokratia toimi. Yksilö on yksin.
Lisäksi leikkipuisto ja siihen vaadittu 60 000 euron raha on sellainen tunteellinen asia, että voisitko sinä vastustaa lapsille tehtävää hyvää. Mutta tässä käytettiin kovia paukkuja, kun otettiin lapset päätöksen tueksi.
Ymmärrän toisaalta, mutta toisaalta en. Olisi pitänyt keskustan olla ryhdikkäämpi ja asettua tässä määrärahassa kaupunginhallituksen esi-
tykseen siitä, että 10 000 euroa käytetään järjeslliseen suunnitteluun ja myöhempinä vuosina rakennetaan. Tällätavalla sitten vasurit ja vanhakepu nuijivat määrätahat- hintana selänteen hallintosäännöstä ja ties mistä.
sitä oon miettinnä
onko vasemmisto pienen, köyhän asialla
kuka pelaa, ketkä pelaavat
kenen kustannuksella
pyhäjärvisten puolesta- pyhäjärvisiä vastaan?
missä on pyhäjärvisyys?
Niin, missä on pyhäjärvisyys. Missä on me-henki!
se ei ole vielä aika, on niin paljon vanhaa pierua hallinnossa ja pyöriteltävää, että sitte ku me ollaan haapajärvisten ja veteläisen vedettävänä- sitten on kaiken loppu ja uuven alku.
katotaan seuraavaa valtuustoa!
katotaan seuraavaa valtuustoa, en ymmärrä. en.
tämän valtuuston pitää katsoa talousarviokirjaa, lukea se niinkuin maailman enteet sen antavat lukea.
lama jatkuu, ei rakenneta mitään humpuukkia muutamille herrasperheille vesitornin varjoon.
rahat jäihin ja jos sijoitusongelmia tulee, niin satsataan vaikka lohvanperälle riippulennätin ja niinimäelle hirvikarkotin, hiijenkylälle hirvikärpästen sumuttimia ja pitäjänmäelle kymmenen muovipulkkaa.
On se ihme jos on varaa pitää turhia syrjäkylän kouluja käytössä muttei oikeaa leikkipuistoa kyllä kepulaiset osaa rahat käyttää mutta ei tienatana niitä
taidat olla kaivosmiehiä, vasureita tai demareita, tai heidän kannattajiaan. jukan houkutus oli niin mehukas, että menitte äänestyksessä houkutuksen mukaan.
tekö ootta köyhän kansan puolustajia? ja kissan viikset. puisto on ylellisyyttä ja sen mukana saatte upota unelmienne kanssa 1489 metrin syvyyteen. hei hei.
onhan läpinäkyvää...tarkastusltk on miehitetty sellaisilla ettei niiden tarkatsuksiin pidä totuutta niitata.
hyi mitä supo touhua---
voihan vidöö, voihan valtuusto keskustella asiasta talousarvion myötä uuvelleen. Vai voiko, onko suut tukittu? Valtuustosalissa ei juurikaan saa mitään selkoa asioiden oikeista nimistä. Turhaa kai siellä istuu iltojaan ja ihmettelee- kukaan- melkein- ei puhu - vain kannatuksia satelee sinne jonnekin suunnalle.Onko tämä salaseura. Sais kunnallislakia muuttaa, ettei valtuustoja tarvita. Höpinää kaikki- kaikki tyynni. Nythän lääninhallitukset lakkautetaan, niin samalla vois lakkauttaa kuntien valtuustot.
leikkipuistoon ynähdetty 50 000 euroa pitää lukita ensi-vuoden talousarviossa ehdolliseksi. ei ehdottomaksi ja toteutusta sitä kautta hosumalla pilata. taidankin ottaa omaan luottamushenkilööni yhteyttä ja kehottaa mm. tämän asian kohdalla olemaan äänessä.
tehkää tekin samoin, kyllä me jotain aina yhdessä saadaan liikahtamaan.
samoja aion tehdä noiden karapaloiden ja tutkimusrahojen osalta.
ehdotus leikkipuiston määrärahan käytöstä (toteutus 50 000e). suunnitelua voi tehdä 10 000 euron pohjalta, nimenomaan paikan suhteen ja miettien synerkietuja järjellisesti.
niin tuo 50 donaa.
pyhäjärvelle syntyville mukeloille aikana 1.1.2010-31.12.2014 maksetaan varvasrahaa 1000 e per muksu, edellyttäen että perhe ja varvasrahalapsi asuu 5 vuoden ajan pyhäjärvellä.
pieniä reunaehtoja on,
-jos muuttaa paikkakunnlata ennen 5 vuotta pois, perhe palauttaa 200 e per avoimeksi jäävä vuosi
-pyhäjärvelle muuttava odottava kuuluisi tuen piiriin, mutta jos muutto tapahtuu vaikka 2011, niin varvasraha on 800 e
porrastusta molempiin suuntiin.
eikös olisi hyvä ajatus, varvasraha turvattaisiin 50 000 eurolla PERÄTI 50 pienelle palleroiselle!!!!
ihan hyvä esitys.
sais nuo sivukylillekin syntyvät natiaiset tasapuolisesti talouspotista.
ku veitikka tanaan ja rahaa tekeen..
siinä sitä nyt taas ollaan. eikö olisi siistimpää.
..ellei ihan vallan mainio.
Eihän pyhäjärven työpaja se ns puutuotepaja voi rakentaa leikkikenttävälineitä, ne kun on ihan vimpan päälle tarkastuslailla säädetyltyjä.
ompa teknsien keksittävä / kehitettävä ihan muuta tekemistä työttömille,,ai niin onhan se soppakuskin heittovirka siirtymässä ko pajan porukoille.
tai en minä tiijä, onhan tämä varsinaisen sattumien soppa..
ensi-vuonna kuljetus pelaa tai sitten ei, ruoka saapuu kylmänä tai sitten ei, kuljettaja on siisti tai sitten ei, auto on puhdas tai sitten ei, aikataulut toimii tai sitten ei.
Niin, ensi vuonna on aika lähellä. Montako yötä on nukuttava, kun pukki tullee? ja siitä sitten vain viikko, on vuosi 2010 ja ruokien pitää kulkea, kuten ennenkin, moitteetta.
saapa nähä, montako penkkiä työkeskus tekee leikkipuistoon?
työkeskus ei voi muita rakenteita tehdäkkään, kuin penkkejä leikkipuistikkoon.
aitavärkit vois olla toinen..mutta siihenpä tilauskanta puiston osalta sitten tyssää.
kaupunki on kyllä ajautunut nyt sellaiseen liriin töiden järjestelyissä näille kortistosta poimituille, ettei pahemmasta väliä.
syntyy iso poru, jos leikkikentän todella viette toteutukseen.
sille ei ole sijaa eikä tarvetta vesitorninmäellä.
mikäli tarvetta on, tehdään se sitten niin että kehtaa käydäkkin reilusti siellä, piipahtaa ja katsella maailman menoa aiadan varjosta.
jos vesitorninmäelle laittavat, menee suuri raha hukkaan. Pitää tulla keskuspuisto, jossa on lsten leikit, liikennepuisto ja muuta mukavaa. Jossa kesällä esim. voivat kaikenikäiset- aina vauvasta vaariin nauttia toistensa seurasta.
laitetaan leikkipuisto, keskustaan. ei sivummalle, se kun on tyhmää.
vesitornin mäki on jo sivussa.
aatelkaapa siskot veljet, SITTKUN kaupungin viisaasti sijoitettu ja rakennettu leikkipuisto on jouluisessa ympäristössä... valoja ja kuynttileitä, jätkänkyntteleitäkin siellä olis, niin miten joulumielen se saiskaan kävijöille.
kaupankäynnin lomassa paaperot ja taaperot piristävät itsensä erismoisissa välineissä ja mummit,ukit venyttävät kangistuneita kauppakassaaikäsiään. että jaksavat kantaa jääkaappiin kassitolkulla latikoita, kinkkua torttua muuta.
kun lapset,lapsenlapset tulevat sieltä isosta leikkipuistokaupungista virkistämään itseään.
jouluksi.
joutaa leikki kummitustaloksi.
puistoa on turhaa rakentaa ulos, sisällä kaupungintalossa on jo touhu ollut monta vuotta piiripienipyörii-touhua.
kaupungintalolla on oikea salaseura- ilmeisesti liitos- ei liitos ihmisistä- eli sitkun ja mutkun väkeä.
Tänään kuuluivat ojennelleen präniköitä - ainakin 63 henkilölle. Kuka tiesi, kuka ei. Väentuvassa ei tarjottu väelle kahvia, eikä annettu antaa aplodeja onnellisille renikan saajille.
Tosi hyvää henkilökunnan huomioimista. Ihahaa!!! eiku Ihanaa!!!!!!!!!!
Olitko prenikan saaja?
hämy hommaa ja vielä vaaleilla valittujen silmäin edessä.
perseestä koko hallinto.
eikö ennää leikitytäkään.
leikkipuiston sijoittaminen niin taloudellisesti kuin hyötynäkökulmiltaan on vakava asia. semmoisilla rahoilla ei pidä leikkiä, jotka on verotuksella kerätty.
kaup hallituksen listalla oli näköjään myös aloite, joka liittyy leikkipuistonkin paikkaan, mihin se kannattaisi muiden parannusten kanssa ajatella.
ihan vaikuttivat siten meikäänkin, että kiveäkään ei pitäisi kääntää ei torin, ei antintien eikä leikkipuistonkaan osalta, ennekuin on intressitahot puhuneet ja istuneet tuumat yhteen.
varteenotettava ajatus!!
onko sitä nimitettyä työryhmää näkynyt?
taisipa mennä pupu pöksyyn ja karvat tupelle, kun pitää ryhtyä vastuuseen huudoistaan.
työryhmän koollekutsuminen on jäänyt teknisen tmston tehtäväksi. jääpi se jääpi...nähtäväksi, josko ennen pääsiäistä löytyy vs.johtajalla aikaa muulta kiireeltä. on kaavoitusta ja suuria neuvotteluja ympäristökeskuksen taiten käsiteltävien herrojen kanssa....hah, eikö nekki ole ihmisiä.
meidän sinisilmäisyyttä yritetään muuttaa kikkailulla keltasilmäiseksi ,kusemalla silmään.
just juu, teatteria koko paska. Nyt on vs. pop ja sitten taas ei.
Mitähän pelin poliitikot hakevat.?? on pakko kysyä??
kekseliäisyysryhmä koolle, hallitus valitsee edustajat ja miksikäs ei- myös tekninen lautakunta.
Silmissä siintää jo kukkaloistot ja kauniit puhtaat, uudet penkit ja nuoret alueita putsailemassa vanhemman johdolla.
Tehdäänkö tästä piskuinen puutarhakaupunki--- oiskohan liikaa pyydetty.
suunnittelu paikkakatsastusryhmä on nimetty jo.
kiireellä huitaistu juuh...
ei pyhäjärvellä osata, haluta koota näköaloja näkeviä....
pitää nimetä ehdottomasti seniori-ikäisten edustus, vammaisneuvostosta myös.
nyt pitää muodostaa ölaaj-alien ja erilaiset näkökulmat huomiova työskentely kokoonpano.
vältettäisiin jälkipuheet ja rakentamisen lisäykset....
eikö olekkin näin, veronmaksaja?
Kuulin yllätyksekseni että pyhäsalmesta löytyy 5 - 6 paikkaa jossa on erilaisia kiipeily ja kiikkutelineitä ja leikkipaikkoja. Ja kunnossa on vain Ikosen pihalla oleva.
pyhäsalmisilla lapsilla on monia paikkoja jo valmiina, pitäisi vanhemmat niitä talkoilla kunnossa. niin sitä sivukylilläkin on itse toimittava oman "etupihan " hoitamiseksi.
pyhäsalmen perheet (isät ja äidit) hurahtivat jäähallin hurmokseen ja siinä meni koko lapsi pesuvefen mukana ja talkootyöinto lopahti kuin seinään.
perään kuulutan pyhäsalmen lapsiperheiden vastuunottoa leikkipaikkojen kunnostamiseksi ja kunnossa pitämiseksi.
Valmista oottellaan. Nykysukupolvet on tottuneet valmiiseen.
Kaaapunkki annaaaa meiillleee leikipuisto hajoitettavaksi !!
Mitä jos rustattaskin koe-eläinpuisto ?
ehdotan leikkipuistoon seuraavat paikkakuntaa kuvaavat välineet, testiradat ja laitteet
-korkkiruuvitanssitanko, kiemurteluun ja vääntelyyn
-pikimustaperä aukko, tutkittas itsekukin omaa pimeää puolta
-vihamuistipeli, muistin treenaamista vaikka muutaman pärstän avulla
-lenakaivoskuilu, jossa olisi yksi omituinen ovi "ei saa avata" ja ytimen kuva
-maatiaishiphop-kaide, nestetasapainon testaukseen
- karpalonpiilotusmetsä, 10 karpaloa hoksaavalle
Kihujen aikaan leikkipuistoon haastetaan kaikki joiden nimi oli puistoadressissa ja heidän pitää käydä kaikki em. kohdat ilman etukäteisvalmennusta.
herrahissi eli ketkukiikku
Käytölle kova hinta sillä jonothan siellä ois. ; )
missä on se lista, ketä tähän työryhmään on valittu? Vaajis tehtävä. On niin suosittu, että yli kaksisataa kirjoittajaa asian johdosta.
taustatutkimus kantsii aloittaa teknisenltk pöytäkirjoista.
siellä ltk tätä kuuluisaa ympäristötekoa varetn on nimetty henkilöitä.
pah ja pyh, ei sitten muuta viisauttalisätty, aloitteen tekijä ja adressikeräyksen aloittaneet.
omana ihmettelynä, miksi ei laajennettu oikeilla asiantuntijoilla (ei virkamiehillä) työryhmää?
olet tosi oikeassa. Siihen pitää pyytää asiantuntijoita. Sopiihan sinne politiikot ja listojen kerääjätkin. Mutta ei noin heiveröinen asiantuntemus, mikä adressin aloittajilla. Ei pojat ei.
leikkipuisto on jouluna kaikkien keskellä, kotona, kaupoissa, kirkoissa, kaduilla...toivotetaan vähintäänkin leikisti joulumieltä, uutta hyvää vuotta jne.
ihmiset ovat vähemmän tosikkoja, he ovat pukeutuneet ystävällisyyteen ???
itsellä joulutunnelma sai myrkkytällin, ei niinkään piristävää.
korvaan pistää ......ja sitten se ruma sana.
ulos vaan leikkimään luonnon kanssa, pakkanen on sen verran kipakka, että posket on pian jäässä. elikkäs muista valita hyväksyvä ja hymyilevä ilme heti ulkoportailla---jäätyy kohilleen.
sitä sammaa täältäpäin. Kyllä nyt leikkipuistoa kaivataan. Säät sen sallivat. Ei ku rakennetaan puistoa heti, kun pakkanen tästä antaa myöden.
Haaskaa Joulun jatkoa ja iloista tapania.
Iina tyttönen kuulemma esiintyy tapanitansseissa hotellilla. Meinaatko mennä?
valitkaa nyt ensinkin asiantuntijatyöryhmä - niin issee, äitiä, mummia ja pappaa ja sen lisäksi maisemaihmisiä ja kylän koristelijoita. Sitten yksissä tuumin laittakeepa se oikeaan paikkaan. Mutta ei kuitenkaan vesitorninmäelle, koska se on sivussa muusta keskustasta.
vesitornin ryteikkö ja rakentamaton alue sopii koirapuistoksi. nelijalkasia onkin joka talossa tunturimäellä...lähes. ja paskoo riittää.
koirapuistoon laitetaan siisti jätöspiste, koirankakka sinne reissun ohella.
ällöttää jo ajatuskin keväällä paljastuvista ruskeakäärylöistä jalakäytävien liepeillä----
leikkipuisto tarkan harkinnan mukaisesti keskustaan, tilaa löytyy. se on varma. jos on tahtoa. ja leikkipuistohan tuo avaruutta ja ilmettä betonikaupunkiin...
Tuon helkutin leikkipuiston rakentamisesta pitäisi kokonaan luopua, eihän ole mitään järkeä upottaa 60000e nyt johonkin leikkipuistoon. Tuolla Ikosenkin pihalla on härveleitä ihan vapaassa käytössä, joten eiköhän laitettaisi tuokin raha johonkin järkevämpää. Jos tässä pelataan tasapuolisesti, niin myös tuonne syrjäkylillekkin pitäisi rakentaa lapsille leikkipaikkoja. Näille kulmakunnan kingeillekkö tuo leikkiminen pelkästään suodaan. Tätä leikkipuistoa ajavat ovat aivottomia idiootteja... kele että ottaa pattiin nuo kaiken maailman narisijat.
Sitten kun ne tämän leikkipuiston kyhäävät, niin ensimmäisen kahden viikon jälkeen se nyhjöttää tyhjänä. Siinä meni rahat hevo persiiseen.
pyhiksen iskät eikä äiskät pysty pitämään leikkipuistoa kunnossa "kaiken ikää",
se levii käsissä ja koirat ja ne puliveivarit sekä muut häirikkönuoret hajottaa loput.
Kyllähän se on turha kaupungin mistään säästöistä puhua, kun aivan turhaan leikkipuistoon ja tanssitapahtumaan työnnetään rahaa ihan silmät ummessa. Onhan noita leikkipuistoja hoitamattomina ympäri kylää jo ihan tarpeeksi, eikä käyttäjiä näy missään.
en tue valtuuston päätöstä leikkipuiston höpötykseen.
ei 60 000 e ei ikinä.
kuka pölvästi vei valtuuston päättäjät pässin narulla?
..että toteuttamisesityksen on tehnyt kepun perheellinen pp.
aloitteen tekijä oli demarien varavalt jk ja adressia keräili äiti-ihmiset.
kaikki ovat kait nuoria tulevaisuuden tekijöitä, vanhat kyykkyyn sanoisin periaatteella---
hyvin valitettavaa ja tyhmääkin.
vielä tyhmempää olisi puiston linttaaminen vesitornin rinteelle iki-aikaisen lunastettavan lupauksen mukaan.
olisi niin pienen piirin hyväksi moinen, että kylmää---
aloite tuli demareilta ja jatkoa seurasi . En kannata erityisemmin suurta leikkipuistoa, mutta nyt, kun raha on myönnetty ja veronmaksajien selkänahasta nypitty, on se sijoitettava OIKEAAN paikkaan- ei minnekään vesitorninmäelle. Siellä on kiva pieni leikkipuisto, kunhan välineitä saadaan lisää ja ne ovat kunnossa. Se kulma pärjää vallan mainiosti niillä hiekkakakuilla.
Leikkipuisto ja liikennepuisto keskelle kylänraittia. Siellä voivat sitten vaikkapa sivukylienkin lapset ohjatusti leikkiä, kun vanhemmat ovat kaupoilla ja sioillaan.
Tuo asemanseutu kaikkine viheriöineen olisi melko hyvä paikka. Kunhan tutkailette sen torin alueen. huomioikaa se voimavirta siinä-häiritseekö, vai voiko sen siirtää.
Onhan tämä tietysti jollain tavoin tärkeämpi kuin tanssi. Mutta veti tukasta tai parrasta- niin samma. Kun rahat on myönnetty, niin ei ku töihin, jos on tekijöitä ja suunnittelijoita.
tuon paikan suhteen olen valmis harkitsemaan tukea. siis JOS leikki/liikennepuisto tehdään asemanseudulle.
Eikös siihen vesitorniin nimen omaan saisi vähä'llä vaivalla sen kiipeilytelineen - laitteet - seinän tms. vaikka vähän isommillekin. Oliis haastetta ylös kiivetä. No kaljakori huipulle niin eikö yrittäjiä löytyisi?
eikö vois täyttää vesitornin kaljalla, koko pöntön ja ylös päässyt suapi uida sammiossa. ja yrittää juoda se tyhjäksi.
mielikuvaa elävästä pyhiksen keskustasta nykyisellään on erittäin vaikea muodostaa.
se on tylyjä katuja ja talontorroja.
otetaan vihdoinkin kiinni yhteisesti toimivammasta yhteisalueesta, asemanseutu ja uudet tori yms tilat kokonaisuus.
siitä syntyykin jotain ylpeyden aihetta...
työryhmä varmasti ymmärtää asian, kun se on heille, tuo leikkipuisto luvissa.
ja paskat pyhäjärviset kauneuden ja käytännön päälle ymmärtävät?
heillä on kaunis järvi, ja mitä ne sen avulla saavat julkituoduksi? ei paljon mitään, eihän järvi näy keskustan alueella mistään.
en itse ole huomannut siellä käydessä.
hohhoijaa kaikille tuo Luoja asuinsijoja antaakin, kuin pyhäjärvisille oulun eteläisen suurimman järvikunnan.
Olet aivan oikeassa. Ei kenelläkään muilla ole aivoja- vain yhdellä, kahdella jt, pl jne-.. aivan surkeaa. Ei mikään asia mene eteenpäin, ellei tämä guru ole sitä viemässä. Ja, jos ei ole kuin lusikalla annettu, ei voi kauhalla vaatia..-- vai miten se oikein oli, mutta niin se vain on. Kaikki surkeasti yhden miehen ja vasemman poliittisen ohjauksella. Vaikeaa on- hyvät pro pyhäjärviset ja muutoinkin pyhäjärvist. Pahalta näyttää. Näyttäkää kyntenne!!!
poliittinen touhu on selvästikin ummehtunutta.
se näkyy päätöksissä.
niin minunkin mielestä. Ihan yhtä töhnää koko homma.
Taitavat olla joulu/sairauslomilla, kun on niin hiljaista. Eivät jaksa pöytäkirjojakaan kirjoittaa tuonne internättiin.
onhan hallituksen kokouksen pöytäkirja sitten hidas julkistumaan.
hei rouvat kaupungin, miksi ei dynastia toimi?
Kaupunginhallituksen päätöksistähän on oikeus tehdä valituksia ja oikaisuvaatimuksia kenellä tahansa kaupunkilaisella. Nyt vähän näyttäis siltä, että kun venytetään tarpeeksi julkituomista, saadaan valitusaika menemään ohi...
ihmehommaa tämä kaupungin toiminta. No, mikä ihme, ettei mene läpi teksti.
tarpeeks nykynen ollintie,ei tarvii muuta.On liukumäkee,sohjoo,polannetta yms.paskaa kylä pullollaan.Siinä tannerta koko kylän matkalla.
voihan perkules. Taas alkoi sama juttu kuin viime vuonnakin- tarkoitan talvena. Sohjoiset poltanteet niinb, ettei kyennyt normaalisti kääntymään minne halusi - oli mentävä sinne, minne meni.
ihan on surkuhupaisaa huomata, miten pyhäsalmen keskustaa "käytetään" virkistys-ja leikkipuistotoimintaan. tilaa löytyy ihan vaikka mihin ollintien muiden kujien ytimestä, kun halua siihen on.
kun kiertää ( olen ollut monissa maissa) eurooppalaisia kaupunkeja, suurempia tietenkin kuin pyhäsalmi, niin voi havaita mitä merkillisimpiin avoimiin tiloihin tehtyjä puistolämpäreitä, oleskelupaikkoja, leikkivälinekenttiä, koirapuistoja jne. yhteiseksi iloksi laitettuja ja hyvin, hyvin keskelle katuvilinääkin.
ihmiset viihtyvät niissä, lapset remuavat leikeissään autojen melusta välittämättä...ihan syvältä huokaisten..tehkää pyhäsalmessa todella viisaampaan paikkaan leikkipuistonne..
kurkkasin sinne ns. vesitornin kujalle..herranen aika..miksi moiseen takapajulaan?
sinne sopisi vaikka satumetsä ja koirapuisto, eihän lasten riemua voi hävittää jumalan selän taakse.
kirjoittaa joululomalainen
no, nyt kuului oikeata asiaa. Kiitos lomalainen. Jospa paremmin kuuluisi huutavan ääni korvesta, kun sen sanoo vähän kauempana asuva.
HYVÄÄ UUTTA VUOTTA VAIN SINULLE!
S-marketin takana olevan "puiston" låpi kannattaisi tehdä tie Halpahallin suuntaan. Silloin nekin kaupat olisi ikäänkuin keskustassa. Rautatie esteenä? Ei suinkaan. yli ja ali pääsee jos ei tasoristeystä uskalleta.Matkahuollon seutu on kohentamista vailla. ei ole matkailijalle häävit näkymät. Aidoilla ja istutuksilla tekis kummia. Niille kulmille toiminta-,oleskelu-, parkkipaikoja ja joku kioskikin sopisi.Jopa rakennuksiakin. ehkä myös puheena oleva leikkipuistokin. Nykyiset käyttämättömät ja rempalleen päässet leikkialueiden laitteet vois kunnostaa työkeskuksessa ja siirtää ne veden ääreen missä kuitenkin eniten kesällä aikaa vietetään.
Ssinulle "euroopassa", kiitos mielipiteestäsi.
Ja samoin "toinenkin lomalainen". paikalliset ovat sokeutuneet katsomaan läheltä.
Virkamiehet ovat vanhaa jämäkaartia, luottamusmiehet iänikuisia tahkon pyörittäjiä. Ei täällä hevillä anneta raikkaiden tuulien tuulettaa.
Ajatus S-marketin takaa/takana olevasta alueesta yhteiskäytössä viehättää.
Asemanseutu on tylsää ja luotaan työntävää. Eikö sille voi tehdä leikkipuiston tai yleisen puiston merkeissä virkistävän kasvojen kohotuksen?
Kyllä nyt kaupungintalolla aivonystyrät ovat tiukoilla. Kun pitäisi keksi jotain sellaista, joka kelpaisi nykypyhäjärviselle ja kotikulmillaan käyville.
Saapa nähdä, miten kukat kukkivat ja niityt viheröivät, kun kesä tulee.
Ihanaa, meille tulee oikke kaunis keskus/keskusta.
Kait tässä on ryhdyttävä adressin keruuseen, että kilkutin leikkipuistikolle osoitetaan (nimenomaan verovarojen takia) kaikkien eduksi oikea paikka.
Ja sassiin.
Rillantorin takametsä yhteiseksi monitoimipuistoksi ja oikotiet heti vaan rakenteille, alikulut tai ylikulut radan yli ja siitä se Pyhäsalmen umpiotunut liikennesuunnittelu purkautuu kaikkien iloksi ja eduksi.
Oli meillä pitkäaikainen tekninenjohtaja ja hänen kykynsä kehittää infraa on ollut kuin näkyvillä oleva pyhäslummikylä.
tässä on vuosikymmenien työn tulos!! Hoh-hoijaa!!
kannattaa pyytää jt esittelemään kuntalaisaloite adresseineen valtuustossa ;)
Tuo tie-ehdotus s-marketin takaa suoraan h-hallin kulmille HYVÄ!
Nyt minä keksin tuosta edellisestä ideasta: Syvennetään rautatie kulkemaan Pyhäsalmen kohdalla noin neljämetriä nykyistä alempana ja siihen kansi päälle : Tuloksena vapaata laajenemis tilaa ja turvalliset kadut h-hallin ja hakatalojen suuntaan ja ENSIMMÄINEN POHJOIS-SUOMEN METRO
kun junaaraide louhittaisiin maanalle, sen suuntaahan voisi koukata kaivoskuiluun päin. sais työautoliikenne tosi korvikkeen, kun se hirveänvaltavanisomerkittävä hiukkasen kiihdyttäjä on ankkuroitu peruskallioomme.
proffat kulkis mielellään maanalaisella---
joo ei voi luovuuden puutteesta marista--ollaan luovasti pintaa syvemmältä ajattelevia..
hyvä ME
Valtuuston tekemä leikkibudejttipäätös kirvoittaa näköjään pulisemaan.
Onhan 60 000 euron linjauspäätös laman aikana, noin vain, ilman perusteellista etukäteisvalmistelua, ällistyttävä päätös.
Ei istuvaan valtuustoon enää rohjeta luottaa??
Joululoman aikaan olen kuunnellut paikallista väkeä koravt kuprulla, sydän nyrjähtäneenä ja silmät soikeina.
Kaupunginhallitus on kuulemma kertausharjoitellut kahta isompaa asiaa; selänne-yhtymä ja ruokapalvelukuljetus.
Molemmat heikompiosaisia kuntalaisia koskevat päätökset (peruspalveluja) ovat,,sanosinko menneet vaaksan verran väärään.
Valtuuston käsittämätön hölmöily puheenjohtajansa perässä on mykistänyt metsäläisetkin.
Saati meidät kaupunkilaiserkut.
Kuusikymmentätuhatta, se on paljon rahaa.
Annampa todistuksen Pyhäjärven kaupungin päätöksistä ja asioiden hoidosta seuraavasti v.2009 (asteikko 1-10)
-pois lähtenyt kaupunginjohtaja . elinkeinojen kehittäminen 4-, asioiden valmistelu, joustavuus, johtajuus 5-, vuorovaikutustaidot 6 (loput listaan kuuluvat asiat ovat 3-4)
-hallintojohtaja ja muut johtoryhmäläiset 6 (lukuunottamatta eläköityvää teknj 4)
-hallintotoimen työntekijät 8, lisänumero venymisestä 10
-vt kaupunginjohtaja ihan tyydyttävä 8
kaupunginhallituksen pj 5-, keskustan hallitusjäsenet 6-, demarijäsen 4, vasurijäsen 4
kokonaisnumero välttävä 5
kaupunginvaltuuston pj 5 , kepun ryhmä 5-, demarit 6, vasurit 6-.
kokonaisnumero välttävä 6
joo. palaute koulunumeroina on ihan paikallaan.
onhan valtuuston ekavuosi ollut suossa rämpimistä, hallituksen kivikossa ryömimistä, mutta palkka-armeijan eli virkamiesten hommat ne ne onkin olleet alvariinsa peruutuspeiliin katselua.
ovat kaiholla katsoneet entisiä "kepupunaheiloja", josko ne taas kävisivät heitä ohjeistamaan.
antakaas minun sanoa, että tammikuusta ei tuu pyhäjärvellä "tipatonta" vaan hallitukselta tulee täyslaidallisista--kohta jytisee.
niin kun se entinen valtuusto jätti vain "luut" kouraan tuossa selänne asiassa.
ent. valt pj oli sanonut, että "he ovat tehneet "raamit" selänteelle ja nyt uusi altuusto tekee taideteoksen.
Tässä sitä ollaan, vanhat jermut jt:n johdolla ja vanhan vasemmistokaartin tukemana ja uuden demariporukan tukemana (tt) vei ja muut vikisivät. Ei riittänyt äänestystilanteessa äänet. Miten se oikein on mahdollista, että joukkio vanhoja kepulaisia lähti tukemaan valt pj:ta, vaikka kaikki halusivat valtuustoon sillä mandaatilla, että Pyhäjärvi säilyy itsenäisenä.
Nyt katselkaapa peiliin, näin viimeisenä vuoden 2009 päivänä ja tunteilkaa ja tunnustelkaa ja tunnustakaa tekonne.
Näin vasemmisto oli/on heikompiosaisten puolella!!??
kylläpä hallinto sai hyvät arvosanat, kunhan ei olisi oma lehmä ojassa?
ei ole pöytäkirjoja meilissä, ja muutenkin kaupunkisivut ovat ala-arvoiset. Ei lainkaan kutsuvat.
Ottakaapa kuva tuosta kaupunnintalosta iltavalaistuksessa ja lumihuurusta. Kylläpäs tulisi komia kuva eetteriin.
Het, kun uusi vuosis tulee, niin aloitetaan rakentamaan sitä leikkipuistoa. Menee rahat hyvään ja parempaan tarkoitukseen kuin..
pyhäjärven valtuustossa suurin osa.
paitsi rl, ls. lp, om, pp, tn, jp, tv, er, jne....'johan on MUU porukka karseeta,
silti taidan tunnistaa muutamia.
ovat oikeita ajattelijoita ja päättäjiä..nuo
joululoma on nyt ohi, pitää lähteä valmistautumaan maailmanturuille.
tämä puistoasia jää mieleeni ja aionkin seurata tämän vuoden aikana niin tiiviisti kuin mahdollista, hankkeen etenemistä.
tuo äitee sanoi, että kyllä se oliskin virkistävää seurata lasten touhuja kauppareisuillaan.
miettikäähän nyt veronmaksajat, mihin puistoa kannattaa lopultakin tehdä? entisiä syrjäisiä leikkikulmia näkyy pyhäsalmessa tyhjillään, ei lapsen lastakaan ole lumia niistä karistellut.
rentoa otetta pyhäjärviset, kyllä se siitä lähtee!
hyvät loppuvuoden päivät 2010.
otahan kantaa ja anna hyviä vinkkejä, sieltä maailmalta, tänne piskuisen pyhäsalmen keskustan leikkipuiston rakentamishaaveista. Tulleeko haaveista totta. Suap nähä.
sellaista me pyhäjärviset totisesti tarvitaan.
pikkasen enemmän päättyneeltä vuodelta valtuustolta olisi odotusteni mukaan pitänyt uutta aloitetta löytyä.
jää kovin ihmetyttämään miksi investointeja ei ole polkaistu käynttin, nimenomaan elinkeinoja kehittävää?
samaa vanhaa kaavaa noudatetaan, kaivos on mukamas loppumassa ja siksi kiihdyttimiä tuetaan verovaroin vieläkin..liekkö jo yhdeksäs vuosi putkeen?
ei sieltä työtä meille löydy, ei ikuna.
ja pölhöyksiä ylitse muiden ovat ruoakuljetuskilpailutus, selännevouhotus ja dementiayksikköön liittyvät asiat.
eikös ne olekkin hallituksen puheenjohtajan kuningasjuttuja?
leikkipuisto on sitten lapsus ihan viimeisen päälle, mikäli sen sijoittaminen keskustaan ei onnistu jääräpäisyyden vuoksi.
Nyt en ymmärrä. Miten nämä ovat hallituksen puheenjohtajan lapsuksia?...
Kestääpi kuulla kerrottavan.
Ja elinkeinosta puheenollen. Sen toiminta on kaukana valtuustosta. Se on Kehitys Oy:n juttuja....
Koko vuosi näyttiu menneen sitä selännettä rakennettaessa. Aivan kesken oli, raamit vain, kun edellinen valtuusto jätti sen sotkupesän tälle uudelle.
Mikä on enää kaupunginvaltuuston osuus koko kuntakentässä. Jää mietityttämään.
hallituksen puheenjohtajan rooli oli
-selänteessä lähinnä yhtymähallituksen jäsenenä h'n ei saanut selkeää kantaa esille..pyhäjärven kaksi muuta jäsentä jallittivat hänet. sinänsä taisi olla al;lla hyvät aikeet pyhäjärven puolesta, mutta mutta. tyritty mikä tyritty.
-ruoankuljetuskilpailutus tuli hänen otto-oikeudellaan hallitukseen,vaan eipä ollut jämyä linjaa sitten ---no kyllä siinä muutkin jäsenet ryssi
-dementiasopimus irtisanomisineen tuli vastaavalla otto tavalla hallitukselle ja siinäpä se...jos kerran on aietta hoitaa jutut kuntalaisten parhaaksi niin silloin asiat pitää myös selvittää ennakkoon hyvin.
en minä yksistään hall pj risuja ja raippaa tarjoa, valtuuston pj ja vasenlaita saa kanssa mätiä tomaatteja.
taisi johtua suuremmaksi osaksi hankaluudet virkamiesten tahallisestakin al;n kampeamisesta..??
" taisi johtua suuremmaksi osaksi hankaluudet virkamiesten tahallisestakin al;n kampeamisesta..??
Jess!!
jos virkamiehet tahallisesti hankaloittavat luottamusmiesten työtä, sekö on oikein? sitäkö tarkoitat?
oikea tapa on auttaa ja mahdollistaa päätösten oikeudenmukaisuus, meinaan virkahenkilöiden se on heidän tehtävä!
jos virkamiehillä ei ole parempaa valmistelutaitoa kuin nyt on, niin eihän se ole hallituksen puheenjohtajan syy!
Kenen syy, katsokoon jokainen, joka on heittänyt kiviä rattaisiin, peiliin.
vaikka olisminkalainen porukka, yhteenliittymä, hallitus, valtuusto ohjausryhmä mikä tahansa jos se on ryhmä eripuraisia yksilöita jotka ei yhteistä visiota löydä tai edes ymmärrä hakea on ihan turha mitään kehittävää odottaakkaan!
niiiin, tässä palaamme taas siihen parin vuoden takaiseen kuntaliitosasiaan.
Tämä "tiimi" teki työtä niin, ettei se kuunnellut ihmisiä. Tähän on tultu, ja miten tästä selvitään.
Onko niin, että toisin ajattelijoiden on luovuttava ajatuksistaan. Vai toisinpäin. Liitosta haluavien n luovuttava.
Tässä tarvitaan sitä viisasten kiveä, jos niitä on.
Tällaisia rajuja väkisin vedätyksiä ei pidä tehdä. Ei pidä poliittisesti klikkiytyä. Tulisi antaa kaikille vapaat kädet, niin äänestyksessä kuin mielipiteissä. Siitä olisi sitten mahdollisuus saada asioihin ratkaisu.
Mutta on nähtävissä, että väkisin asioita vedätetään vieläkin määrättyyn suuntaan. Se on tosi pahasta, eikä siitä hyvää seuraa.
Niin on nähtävissä, että vanhat jermut näitä asioita vedättävät- niihin omiin suuntiinsa. Siinä on syy.
Aivan turhaa on kaupunginhallituksen puheenjohtajaa syyllistää. Syyt ovat juuri tuossa, mistä edellä .
niin, ja jotkut näkevät, että yhteisten asioiden hoito on "peliä". Mutta näinhän ei saisi olla. Valittuina valtuutettuina ja luottamuahenkilöinä yhteisten asioiden hoito tulee olla kuntalaisten asioiden hoitoa parhaalla mahdollisella tavalla. Ei periaatteella, että "nyt minä näytän- tai me näytämme", että täältä "pesee".
Tällätavoin ajattelen, hyvät valtuutetut.
juuri nyt on alkamassa SE vuosi jolloin uusina aloittaneet pyhäjärviset valtuutetut voivat näyttää mihin heistä on, kun yhdessä halutaan muutosta. se silloin myös tehdään.
ensimmäinen v.2009 meni toimintaa seuratessa, omat näkemykset oli kait pakkokin vielä pimittää? keskuteltuani erään uusvaltuutetun kanssa taannoin, niin hänen mökinänsä oli "ei sitä ole voinut mitenkään olla siten". mikäpäs siinä, laumassa turvallisinta.
eli eri mieltä ei ainakaan! pääjehut ovat soittokierroksien aikana kehoittaneet olemaan muuta mieltä, eli heidän mieltään.
kaupunginhallitukselta on kyllä nyt tultava uusia avauksia.
virkamiehet sekä vanhat puskapoliitikot; turpa tukkoon nyt on uusi tapa tehdä kuntalaistemme eteen töitä.
no jopoa jottai. Jos jottai yhteistä halutaan, pitäisi pittää niitä iltakouluja, joissa todellisesti haettaisiin vaikkapa työryhmissä asiaa, mitä me tarvitsemme, miten sitä haetaan, kuka lähtee asialle ja mitä taustavoimia tavitaan ja mihin valtiovallan instanssiin ollaan yhteydessä. Vaikkapa karvalakkilähetystä Helsinkiin esim. opetusministeriöön hakemaan ja viemään ideoita- puolin ja toisin.
täällähän porukka on hyvällä, myönnteisellä tuulella.
Jospa ne selänne-porukat keskittyvät nyt siihen "helmeensä"
voi siskot ja veljet valtuustossa.
teille on uskottu pyhäjärven kaupungin asioiden hoito, jäljellä 3-vuotta sitkeästi väännettävää.
tuossa ajassa ehtii paljon, ja saa aikaan näkyvää mikäli sikäli.
mites olisi
-matkailullisesti kiehtovan hiisiprokkiksen työstäminen käytäntöön ja elämään itse tarinasta niin meille kuin muille
-hoivapalveluyrityshautomon käynnistäminen
-tulevaisuustyöryhmän nimeäminen ja heidän ideariihestään tulevien jippojen tutkiminen kehittämishankkeilla vaikka
tämän kirjoitti yks ihminen
Nyt lykkyä pyttyyn ja hommiin!!
huomioon otettavia ajatuksia "uutta ja vanhaa tekoputkeen" kirjoittajalta.
hoivapalveluyrityshautomo--hyvä se on tosi tarpeellinen. hautomon avulla voi moni arkaileva voimistua perustamaan oman yrityksen.
tulos olisi jo erinomainen jos syntyy 1-2 uutta yritystä.
hiisiasiaa on turhaan paikallistasolla vähätelty ja vieroksuttu. otetaan idea kunnolla kiinni, nousu alkaa aikanaan. nurkan takana jo kurkkii...elämyksiä hiisien ympärille on mainiota kehittää.
leikkipuistoonkin sen juonesta saisi pohjan...
Emolahti campin g. Nyt sitä kehittämään. Vuokraisäntä mukaan. Hän tietää, mitä sieltä puuttuu. Vuokraa tietysti tarkistetaan laitteiden mukaan.
en jaksa uskoa siihen, valitettavasti.
hänellä on ollut vuosikymmen aikaa aloittaa uutta, kokeilla uutta, ehdottaa uusia toimintoja; mitä on tapahtunut?
ei yhtikäs mitään.
Kaupungin on mitä ilmeisemmin käynnistettävä Emolahti campingin tarkastelu rajuilla linjauksilla. vai liekkö Kehitys Oyn reviirillä..kuinka vaan!
on kansallinen häpeä antaa hiekkarannan ja komeaN vesistön, nelostien imun ja matkailullisen vetonaulan (uuteena SITTEN kun) olla kuin märkä puu kituvassa nuotiossa.
täysin samoilla linjoilla. Myydään ja annetaan yrittäjän yrittää!!
kannatan myyntiä, johan alkasi sielläkin tapahtua.jos osuu oikea ostaja.
on siellä väliin niin ala-arvoista leirintä tai onks se majoitustoimintaa.
ja samalla puhun leikkipuistoveroeuroista. Mitä voidaan käyttää esim. elinkeinotoimintaan sillä summalla. Jos leikkipuisto esim. 60 000 euroa antaa työtä, niin OK.
lisääntymiskykyiset-ja ikäiset aktivoitukaa.
tehkää muksuja kaikin resurssein, yks lapsi per vuosi, joskus nappa kaksosetkin, jopa kolmoset. jos löytyy 50 pariskuntaa pyhäjärveltä lapsenteko-iässä, niin jo tämän vuoden loppupäivinä syntyisi väh 50 pienokaista.
Leikkipuistohanke muuttuisi siis elinkeinotoiminnaksi, välillisesti työllistäen.
pyhäjärvelle pikaisesti kaupungin verovaroista jokaiselle uuden lapsen aikaan saavalle immeiselle varvasrahaa.
ensimmäinen bonuskausi 2010-2012, toinen kausi 2013-2015.
bonusraha 3-vuotinen, kun vauveli syntyy, sata euroo, kun täyttää vuoden 50 euroa ja kun lapsi on kaksivuotias, pyhäjärvellä kirjoilla vanhempansa/-piensa 150 euroa.
kolmesataa euroa "työpalkkaa".
Lisäksi 3-vuotisen ( siis kahden) bonuskauden aikana lapsilukua pyhäjärvellä kartuttaneet saavat nimensä arvontaan "viikon matka haluaamaansa kohteeseen."
pakkanen paukkuu ja peiton alla on paras paikka.
kyllä syksyllä on äitejä ja pikku natiaisia leikkipuistossa lastenvaunujen kera. ettei ihan tulis tungosta---
no nyt lauhtuu. Voimme taas rauhassa keskustella Leikkipuistoasiasta. Kuunnella neuvoja ja ehdotuksia.
Sana on vapaa
leikkipuistoon varatut rahat on käytettävä kokonaisuuden kannalta järkevimmällä tavalla.
puisto keskeiselle, keskustaa elävöittävälle paikalle.
ei sivummalle!
ei muiden vastaavien paikkojen liepeille, kuten esim muksuteekki , urheilukenttä, monitoimihalli, ikosen koulu...katsokaa viisaasti.
uusi tori ja kaupat, ollintie siitä se homma iloksi muuttuu.
demarit hyppivät kepulaisten pöydillä..on tämä nyt jo nähty.vasurit saivat ikäänkuin keittiön kautta kummapneita...
ilettää jo.
kun valtuustokausi on loppu, niin kymmeniä lehmänkauppoja on tehty.
leikkipuisto on järjestyksessä 2.
sanot leikkipuiston olevan nro 2. jäin kaivelemaan nenääni, niin mikäs se on nro 1= lehmänkauppa?
Eikös se ole tuo kuntayhtymä n:o 1. Vai onko?olenko oikeassa.
juuh..kuntayhtymä on kertakaikkiaan lehmä ojassa numero 1.
ei voi rumempaa poliitiikkaa olla kun on vanhakepun ja vasureiden kyhnääminen pyhäjärven kuntalaisten kyykyttämisessä.
on ruvennu eppäilyttämään, että onkohan taksat kunnossa ja milloin vahvistettu- tarkotan sitä kuntayhtymää. Käykö siinä niin, että palveluja annetaan ja otetaan, mutta hinnasta ei väliä.
Kerran kysäsin, että millä hinnalla sitä ostetaan ja myydään. puolin ja toisin. Mutta ei oltu muulta kiireeltä vielä keretty hinnotella. Siis ostetaanko sikaa säkissä-- Kukahan kertoisi, mistä saisi tietää. onko selänne sivuilla tietoo?-- kuka tietää?
Niin kauan on hyvä kupata, kun vähänki on kirstun pohjalla, mutta entä sitten-- kun se kaunis päivä tullee, että kaupunginjohtajan ja hallintojohtajan pitää esittää velan ottoa kuntayhtymän vuoksi, ketä silloin silitetään. Tätä velttoa luottamusmiesporukkaa, joka ei vaatinut päätöksiä- vai virkamiehiä, jotka eivät seuranneet asiaa virkamiesvastuulla. Muuten, mikä se virkamiesvastuu on?
kun virakmies on jäämässä rysän päältä kiinni, hän on hyvissä ajoin jättänyt hakemuksen uuteen paikkaan.
selityksenä on myöhemmin, että haluaa uusia haasteita ja avauksia.
pyhäjärven edeltävä virkamies jäi "rysän päällä" kiinni makuuasennossa. hän ei tehnyt oikeastaan mitään, hankaloitti ja jarrutti uuden hall pj;n työtä.
ai että miten?
just siten ettei tehnyt MITÄÄN.
Kaupunki ei ota velkaa käyttömenoihin. Nehän maksetaan tuloilla. Kuntayhtymän maksut kaupunki ottaa siis veroeuroista.
mutta, jos veroeurot eivät riitä, kun verotulot vähenevät, mutta tarpeet vain kasvavat. Velekaa sitä on tehtävä- sitä syömävelkaa.
saamieni epämääräisten vihjeiden mukaan leikkipuistoasiaa valmistellaan siäspiiriministeriössä tarkkojen karttojen äärellä.
ylintä ohjailuvaltaa käyttää lentäjä-ässä, sekä muuan nuorehko hulivilihenkilö jolla tahtoo mopo karkailla käsisistä. kesällä.
lumenläpi ei kovin tilanteita voi tutkailla, on vain luotatav muistikuvaa mitäs sitä tuonkin lumupenkan takana on tai mites se jäi se lehtiharava merkikiksi työn keskeytyessä niin sopevasti koiranläjän lähelle.
juho osaa hoitaa hommansa, älkää kateelliset urputtako
kun tunnut tietävän että osaa hommansa.
oon iskä.
Miksi linkkisuositus haluaa tämän ylös? Autetaanpas.