Hei,
Tarvitsen apua...
Kaikki vasrmasti tietää, miltä kuulostaa välillä kun jarruttaessa kuuluu semmosta kitisevää ääntä.
Noh minulla on megane II -06 mallia. Nyt se tekee semmosta, että kun ajan hitaasti niin kuuluu samantyyppistä kitinää. Enkä tiedä mistä se johtuu.
Minulle sanottiin että se voi olla siitä, että jarrupalat ovat kuluneet ja siinä on joku palikka joka tekee sitä ääntä... eli kuulema joku ilmaisin etta jarrut ovat kuluneet.
Onko teillä tietoa asiasta?
Kitisee hitaalla nopeudella
5
568
Vastaukset
- jorrrrma
saattas olla että jarrupala laahaa jotenkin jarrulevyyn, eli kyl jarrut pitäs ainakin avata ja putsata huolella mekanismit... jarrumännän toiminta voi olla myös virheellinen.. kuluneista jarrupaloista megane ilmottaa äänimerkillä ja käsijarrun valomerkillä kojelaudassa... ( vilkahtelee jos kuluneet ) veikkaisin kumminkin että puhdistelu/ herkistely auttaa , eli teräsharjaa vaa käteen =)
- Megane II
Hei, tarkennusta vielä vikaan. Se ei tee sitä aina... Tänään ajaelin ja yritin kuunella mutta eipä mitään.
- tiedosta
Kiitos tiedosta...tommoen on hyvä tietää!
- kitisevä jarrupala
tiedosta kirjoitti:
Kiitos tiedosta...tommoen on hyvä tietää!
Alkupään Megane II malleissa oli tyyppivikana kitisevät jarrupalat. Pidossa ei ollut mitään vikaa eli ne pitivät vähän turhankin hyvin mutta tuottivat varsinkin kevyessä jarrutuksessa lepakoita ja kissoja hulluksi tekevän ultraääntä lähentelevän kitinän.
Noita vaihdettiin takuuna kaikille jotka vaivautuivat asiasta valittamaan. Vein omani huolton juuri ennen takuun päättymistä ja sain joka nurkkaan uudet palat sekä kitinänvaimennuslaatat niiden taakse. Tuntuman perusteella uudet palat olivat paljon pehmeämpää materiaalia koska pahin terävyys jarrutuksista katosi niiden vaihdon myötä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell342156Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.491757Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1151571Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041296Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.761008Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,47980- 59905
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54817Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101783- 60768