Perinteinen suomalainen maalaiselämä alkaa vähitellen kadota, sillä pienimuotoinen yritystoiminta ei nykyisenä EU-aikana kannata. Onneksi meidän kylässämme vaalitaan vielä perinteitä, joten voimme odottaa Essolla sikainfluenssa epidemiaa ihan rauhassa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009103110517579_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009103110517579_uu.shtml
Vastaukset 10
Vanhimmat
pontikkaa, milloin se on valmista??
Uutta satsia ei uskalla, ku entisetki oli kuulema menny pa...aksi.
Yrittäjyys ei näinä aikoina kannata, vaik luulis, että kysyntä kasvais näille halvemmille tuotteille!
Pannukin rikki, olkoon...!!1
Onhan sitä kotikutoista lääkettä valmiina varastossa, mutta vain Esson sisäpiiri ja komisario Kyttä ovat tietoisia asiasta. Marttakerholaisiltakaan asiaa ei kannata kysellä, sillä Ei Einari sentään niin vahvasti tohvelin alla ole, että menisi kertomaan vaimolleen näin luottamuksellista tietoa.
Pärskeet onnikalla piäkaupunkiin...hys...meinas laittaa...jos saa sen välittäjän vastaamaan, mut ei taia
uskaltaa...pitää vissiin ma ite mennä tarkistamaan puolessakuussa.
kun seitkytluvulta. Sen ikäisissä periteissä ei ole paljon vaalimista. Ruosteinen tynnöri, jossa oli se rankki, siihen isolla kaasutoholla tulta kupeeseen. Pohjaan se siinä paloi. Muutenkin touhu oli niin epäsiistiä, että jos niistä juomista hengissä selvisi, ei varmaan olis edes sikaflunssaa tarvinnut pelätä.
sanoit. On se nyt helvetti, että kunnon ponua ei saa enää mistään. Hitto kun asuu rivitalossa, niin ei oikein voi itsekään väsätä:-)
Kyllä osaavat ja yritteliäät miehet pystyvät keittelemään rivitalossakin, mutta silloin pitää itsellä ja myöskin naapureilla olla ymmärtäväiset vaimot, jotka arvostavat näitä miehisempiäkin harrastuksia. Jos vaimo on feministi, niin silloin keittely rivitalossa on tietysti hankalampaa.
Yleisesti luullaan, että Itä-Suomessa ja varsinkin Kiteellä tehdään hyvää juomaa. Kokemukseni mukaan parhaat pontikat keitellään ruotsinkielisellä Pohjanmaalla, ja siellä myös poliisin suhtautuminen tähän perinteiseen toimintaan on kaikkein luonnollisinta. Ehkä juuri tästä syystä siellä ihmiset elävät terveinä, ja elävätkin vanhoiksi.
äitini isä oli sieltä ruotsinkieliseltä Pohjanmaalta kotoisin, mutta pontikasta meillä puhuttu silloin, kun hän vielä eli. Uskon kuitenkin, että he juuri osaavat asian ja jos se tehdään poliisin kanssa sulassa sovussa, niin perinteen jatkumiselle on hyvät edellytykset.
Itse olen kuitenkin sitä valmistanut vain omakotitalossamme Helsingin Pukinmäessä isäni ja lankoni kanssa. Lankoni oli VR:n konepajalla työssä, joten hän oli tehnyt omat tislauslaitteet valtion tavarasta, oikein ruostumattomasta teräksestä.
Me saimme sen laadun kyllä hyväksi, kun keitimme sen portaattomasti säädettävällä keittolevyllä kahteen kertaan ja laskimme sitten aktiivihiilen läpi vielä. Sinisellä liekillä se paloi.
perinnettä, jonka amerikansuomalaisetkin veivät mukanaan.
http://www.youtube.com/watch?v=TT2sGdyBGtU
------------------------------
kun on pari lasiilista tätä viiniä, joka on maailmanlaajuien tuote, siemailliút, niin aivotoiminta ja näppäimistö koneella, eivät sitten millään tahdo kohdata toisiaan! Tulee jos jonkinmoista kirjoitusvirhettä ja pilkkua, jota muut sitten autuaasti viilaavat,vähän joka suuntaan.
olen muuten,itseäni aivan turhamaisesta asiasta kehuakseni, kuullut mummoni olleen oikein hyvän perinneviljelijan siis koti .... noh eipä passaa kaikkea antaa ilmi..
Reseptiä kysyttiin jopa merten taa..