Kertoisiko joku ystävällinen kirjatenteistä: kuinka paljon tietää hommaa minulle, mitä voi tenttiä, kannattaako, ovatko kirjat aina vain kirjastosta saatavia opuksia, onko väliä tenttiikö peruskurssin tai alkeiskurssin jne. Kiitos jo etukäteen, en ehtisi selailla itse nettiä niin siksi kysyn näin
Kiire Kirjatenteistä
ooooff
3268
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kirjatentit vaihtelevat niin paljon yliopistoittain ja opintoaloittain, ettei mitään yleistä menettelyä ole olemassa. Yleensä kirjastoissa on tavallisimpia kurssikirjoja useampia kappaleita, joten niitä saa kohtuullisen helposti lainaksi.
Muuten, jos et ehdi selvittää edes kurssien tenttimismenettelyä, niin millä aikaa luulet valmistautuvasi tentteihin? Lisäksi kannattaa opetella kirjoittamaan asiatekstiä, sillä kysymyksen tyylillä vastattaessa ei paljon pisteitä tenteistä heru.
Kyllä se kuule nyt vain on sinunkin pakko sitä nettiä selailla. Sori nyt vain. Ei noilla tiedoilla pysty vastaamaan. Riippuu täysin alasta, yliopistosta, tentin laajuudesta, tenttikirjojen kielestä ym. Eikä kukaan myöskään pysty vastaamaan, että kannattaako tenttiminen. Voi kannattaa tai sitten ei. Riippuu ihan, miten sen kannattavuuden itse määrittelee.
Hommaa jostain niitä vanhoja tenttejä ja päättele itse kannattaako alkaa lukemaan.