äiti ja poika

huolissaan!

lapseni on 3 v ja muutama sana vasta tulee. pitääkö olla huolissaan? neuvolassa sanotaan että katsotaan nyt vielä... yrittää välillä sanoa paljonkin mutta puhe on todella epäselvää. kukaan ei ymmärrä siitä mitään, vain minä osaan tulkita sitä joten kuten... kamala huoli... voiko puhe tulla vielä normaalisti 3 vuoden jälkeen ilman terapiaa...

5

814

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä odottele

      Heippa!

      3-vuotiaan kohdalla on jo aika kartoittaa tilannetta: onko suvuissa yleistä hitaasti kehittyvä puhe, ymmärtääkö lapsi puhetta, onko motoriikkaongelmia, kontaktivaikeuksia tai sitten kielijänne kireä/ suun lihaksistossa heikkoutta. Ja mikä tärkeintä: ahdistaako tilanne poikaa?
      Minä suosittaisin käyntiä puheterapeutin konsultaatiolla, jotta asiasta tulisi varmuutta. Jos lapsella on suurempia ongelmia, kuntoutus on aloitettava 3-vuotiaana, jolloin kielellinen herkkyyskausi on parhaimmillaan. Eivät kaikki 3-vuotiaat vielä terapiaa tarvitse.
      Onhan lapsi mukana kerhotoiminnassa tai päivähoidossa, sillä ainakin meidän vaikeasti puhehäiriöinen lapsi sai paljon tukea leikkikavereiltaan taitojen kehittymisessä.

      • Saija-Maija1975

        Minulla on nyt 3v 5kk poika ja 3 vuotiaana alkoi vasta sanoja tulemaan ja nyt 5 kuukaudessa on sanoja tullut lisää todella kovaa vauhtia mutta ei kuitenkaan lauseita vieläkään. menimme pari kuukautta sitten puheterapiaan ja nyt tilannetta seurataan ja suositeltu on sairaalan tutkimusjaksoa.
        Onko poikasi päiväkodissa? Minun poikani on ollut kotihoidossa minun ollessa hoitovapaalla ja luulen sen olevan syy tähän kielenkehityksen viiveeseen. Onko mielestäsi pojan ymmärrys ikätasoinen? Saako raivareita? Onko kovaääninen?


    • ...

      Varaa aika neuvolaan ja vaadi pääsyä puheterapeutin arvioon! Meillä ainakin neuvolantäti kirjoitti lähetteen viivana, kun ei 3-v. neuvolassa tullut tytöltä kuin muutamia yksittäisiä sanoja. Puheterapeutti tekee arvion ymmärryksestä ja puheesta ja tarvittaessa lähettää foniatrille. Taustalla voi olla vain hitaampi puheen kehitys, mutta myös vakavampaa.

      Jos lapsesi oppii yhtäkkiä puhumaan, voi puheterapian aina lopettaa kesken.

    • kyllä sitä voi itsek

      Tietenkin olisi hyvä saada se puheterapeutin aika mutta voi olla paljon jonoa jne... eikö muka tavallinen ihminen pysty tekemään mitään puheenkehityksen eteen tarvitaanko siinä aina puheterapeuttia? Lainaa kirjastosta kirjoja joissa käsitellään puheenkehitystä ja ala tehdä niissä kerrottuja asioita. Ja onhan sitten muitakin kommunikaatiomuotoja kuin puhe, on kuvat ja viittomat... jos yrittäisit että hän puhuisi ja viittoisi tekisi molempia ja jos ei vaan jostain syystä pysty puhumaan mutta ymmärtäisi esim jos saisi viittoa asian niin eikö sitäkin voisi kokeilla.

      • KurnauksisTampere

        Kuvilla ja viittomilla pystyy oikeasti kehittämään lapsen ymmärrystä ja sitä kautta puhetta. Ymmärryshän se tärkein on ja jos se pelaa niin puhehan tulee kyllä pakollakin ellei kuuro ole. Viittomat ovat niin haasteellisia että siinä tarvitaan jo enempi ohjeistusta ja sitoumista hommaan mutta ihan näppärä keino on ottaa valokuvia eri tilanteista ja paikoista ja ruoista niin lapsi pystyy näyttämään mitä haluaa ja mitä tarkoittaa ja samalla saa sanoille merkityksen kun sitten siinä aikuinen sanoo sitä sanaa ja lausetta kun lapsi näyttää kuvaa mitä haluaa. Monelle "erityislapsellehan" on vaikeaa siirtymä tilanteet mutta kuvilla kun asia voidaan käydä läpi ennne tilannetta niin lapsi tietää mitä tapahtuu.
        Minun lapsellani ( poika 3v) on kyllä ymmärrystä jo hyvinkin paljon mutta sanoja vasta vähän ja siirtymätilanteet ovat haastavia. Vaikka selitän kuinka selkeesti että nyt lähdetään ulos ja leikkipuistoon leikkimään niin hän huutaa ulkona kun ei mennäkään kauppaan. Tällaisessa tilanteessa näytänkin leikkipuiston kuvaa kotona ja näytän ja kerron kotona mihin mennään niin ei tule huutoa ja ulkoilusta tulee mukava eikä tartvitse kamppailla etupihalla varttia siitä mihin ollaan menossa :)
        Silti lapseni on ihan normaali minun mielestäni eikä yhtään erikoinen. Hän kehittyy omaan tahtiinsa ja diagnoosia en aio hakea ja etsimällä etsiä vaan katson jos 5 vuotiaana ei ole saavuttanut ikäisiään kehityksessä. Puheterapiaa toki olen ottanut vastaan ja otan muitakin apuja jos ehdotetaan.
        Tyttärelläni puhe tuli jo reilu 1 vuotiaana mutta tytöt kehittyvätkin paljon aikaisemmin kuin pojat ja pojilla hajonta on paljon paljon laajempaa. Toki 3 vuotias on hyvä viedä jo puheterapian arvioon ja seurattavaksi mutta hätää ei vielä ole, usko pois. Ja noilla kuvilla pystyt juuri kehittämään lapsen ymmärrystä niin että ei tulisi edes oppimisvaikeuksia sitten koulussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      153
      1373
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      122
      1095
    3. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      33
      872
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      839
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      792
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      762
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      143
      754
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      47
      696
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      632
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      63
      593
    Aihe