Ollaanko Gran Canarian lentokentällä tarkkoja matkatavaroiden painon kanssa? Ollaan menossa Finnmatkojen reissulle ja siellähän matkatavaroiden kokonaismäärä saa olla vain 20 kg per henkilö, kaikki matkatavarat yhteensä.
Finnmatkat & matkatavarat
Matkamiez
5328
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Oltiin TOSI tarkkoja!! Opas siitä sanoki ja käytiin vapaalla puntarilla mittaamassa painot ennen chek-inniä ja siirreltiin käsimatkatavaroihin parin kilon edestä tavaraa. Se tosin kannattaa huomioida että jos matkaseurueeseen kuuluu esim. kaksi henkilöä niin laukkujen YHTEISpaino ei saa olla yli 40kg, mutta toinen laukku voi painaa 30 kiloa jos toinen painaa vain 10. (32kg on kuitenkin maksimi laukunpaino esim. kahden hengen yhteiselle laukulle).
Sellanen tarkennus, että itse olin finnairin lennoilla ja siellähän matkatavaroita sai olla 20 5kg..
5 kilosta lisämaksu.Riippuu myös virkailijasta haluavatko he myös vaakaan reputkin meillä halusivat kaikki nyssäkät ja siitä rapsahti laskua 5 kilosta 30 egee että silleen.
finskin lomalennoilla 20 kg ruumaan ja 8 kg kabiiniin.
Minusta helpoimmalla vaivalla pääsee kun ostaa ennen lomaa 10kg lisäpainoa laukuille. Maksoikohan 30€. Eipä tarvitse murehtia jos innostuu shoppailemaan. Kentällä saat tuohon hintaan vai 3kg.