Onko jossain luetteloa tutkituista suvuista.
luettelo tutkituista suvuista
03112009
52248
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei ole. Eikä voisikaan olla, koska kaikki tutkijat eivät julkaise tutkimustensa tuloksia niin laajasti, että ne päätyisivät tuommoisiin luetteloihin. Erilaisia luetteloita kyllä löytyy, kun piipahdat paikkakuntasi kirjastoon, ja sieltä selailet sukututkimuskirjoja, mutta mikään niistä ei ole täydellinen (eli kata kaikkia tutkittuja sukuja). Mutta luetteloita löytyy alueittain tai säädyittäin (siis tässä tapauksessa lähinnä aateliset omana säätynään) jne. jne. Onko paikkakunnallasi sukututkimusta harrastavaa seuraa? Siellä on usein paljon tietoa. Jos tykkäät esittää kysymyksesi täällä vähän tarkemmin, niin jopa joku vastaaja saattaa osata suoraan sinua auttaa.
On olemassa Leif Metherin kokoama "Sukuhakemisto", josta löytyy tutkittuja sukuja. Tiedot on jo toki vanhoja, ja niin uusimmat tutkimukset puuttuu.
Netissä on sukututkijaluettelo, josta löytyy eri sukujen tutkijoita http://www.genealogia.fi/sukututk/frames.php?type=1&kieli=fi
Sukuseuroja on luetteloitu osoitteessa:
http://koti.welho.com/spalande/suomi.html
ja sieltä voisi kysellä sukuseuralta jo tehtyä tutkimusta ao suvusta.
http://www.sukujutut.fi/haku/default.asp
kirjallisuuteen: kuka on tutkinut ja mitä:
http://www.genealogia.fi/linktoold/sukututk/frames.php?type=1&kieli=fi