Hei. Olen miettimässä lapselleni sopivaa hoitomuotoa. Lapseni on 4-vuotias. Mitä mieltä olette ryhmäperhepäivähoidosta? Itselläni ei ole ketään tuttua, joiden lapset olisivat olleet kyseisessä hoitopaikassa. Millaisia kokemuksia teillä on ryhmäperhepäivähoidosta?
Ryhmäperhepäivähoito?
Tietämätön äiti
1260
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Ryhpäperhepäivähoito on perhepäivähoidon ja päiväkotihoidon välimaastoa. Usein "ryhmikset" on 8. lapsen ryhmiä joissa työskentelee 2 perhepäivähoitajaa/lähihoitajaa joskus ryhmät saattaa olla 12 lapsisia jolloin kasvattajia/hoitajia on kolme.
Olen ollut ryhmäperhepäiväkodissa töissä aikaisemmin. Ttöntekijän mielipide on että ryhmäperhepäiväkodissa on kotoisampi ilmapiiri kuin päiväkodeissa.. Tietysti pienempi ryhmäkoko vaikuttaa asiaan. Lapsia saattaa olla ryhmiksestä riippuen n1 1-vuotiaasta eskarin alkuun asti. Toki joskus eskarilaiset saattavat olla ns. puolipäiväisiä ryhmikseessä.