Hei.Olen 20 vuotias opiskelija ja saan opintoni päätökseen keväällä. Minulla on tarkoitus joskus lähitulevaisuudessa ehkä noin vuoden päästä ottaa kaksi kääpiöluppaa. Minulla on aikaisemmin ollut kaksi kääpiöluppaa, uros ja naaras. Haluaisin kuitenkin tällä kertaa kaksi urosta. Haluaisinkin kysyä teidän kokemuksia kahdesta uroskanista? Tarkoitus olisi hankkia samasta poikueesta veljekset, jotta tappeluja ei tulisi. Tarkoitus on myöskin kastroida kanit jossain välissä. Voiko kaksi urosta ruveta tappalemaan vaikka ovatkin samasta poikueesta vai tulevatko aina hyvin toimeen keskenään?
Kaksi uroskania?
9
5412
Vastaukset
- Nepu & Pumpuli
Meillä kaksi urosta, leijonanharjas ja kääpiöluppa. Totutettiin kaneja toisiinsa liki 6kk. Asuivat samassa häkissä, joka oli erotettu kahdeksi osaksi. Molemmat leikattiin heti, kun oli mahdollista, ja sillä saatiin varmaan hieman tappeluja vältettyä. Ainoastaan yksi vakavampi yhteenotto sattui. Kanit saivat ulkoilla yhdessä ja välillä ne viettivät aikaa myös häkissä. kun molemmat oli leikattu ja osoittivat kiinnostusta toisiinsa, poistettiin väliseinä ja kanit saivat sitten asua yhdessä. Nykyään molemmat pojat ovat liki erottamattomia.
Kahden uroksen yhteenasuttaminen on kuitenkin aina tehtävä harkinnan mukaan, ja seurattava kuinka ne sopeutuvat toisiinsa. väkisin niitä ei saa sopeutumaan.- kani fani
Mistä voi hankkia nuoria leijonanharjaskaneja? Tietääkö kukaan mitään kenneleitä josta niitä voisi hankkia.
- tania78
kani fani kirjoitti:
Mistä voi hankkia nuoria leijonanharjaskaneja? Tietääkö kukaan mitään kenneleitä josta niitä voisi hankkia.
Ei kahta urosta yhteen !!!
Luonnossakin urokset lähtevät uusiin laumoihin kun saavuttavat täysi-ikäisyyden.
Kani fanille:
Leijonia voit kysellä http://www.kaniyhdistys.fi ( kasvattajia )
- Täplis_s
Minulla on kaksi urosta ( samasta poikueesta) tulivat hyvin toimeen pari kuukautta, mutta sitten alkoivat tapella. Ne oli pari viikkoa eri häkeissä ja totutin ne taas samaan häkkiin. Nyt hyvät ystävät.
- Vessanpönttö
SE saattaa onnistua mutta varaudu siihen että joudut erottamaan kanit jossain vaiheessa toisistaan.
- jeejejjeee
Otimme 2 urosta samasta poikueesta, alkuun meni hyvin, mutta kun täyttivät 7 kk, alkoivat tapella ja toisell tuli repeämä ylähuuleen. Nyt kanit erotettu toisistaan ja tarkoituksena kastrida ne heti kun saadaan aika...onko kellään muuten kokemuksia auttaako kastrointi ?
- .......
Olisi kiva saada tähän lisää vastauksia, siksi nostan.
- kaniasiaa
Kastrointi ei aina auta, yleensä kaksi urosta ei tule toimeen keskenään vaikka pallit olisivatkin poissa. Tietysti on olemassa myös poikkeuksia, joilla ei erikoisempaa kärhämää ole vaikka ei olisikaan kastroitu. Sen sijaan kastroitu uros ja naaras tulevat yleensä todella hyvin toimeen. :)
- Anonyymi
Uros pareihin suhtaudutaan aivan liian negatiivisesti. Se on kanien kemioista,iästä ja tilasta kiinni tulevatko toimeen. Ihan samalla tavalla naaras uros voi olla toimimaton pari tai naaras naaras. Itse olen kokenut uros parit toimiviksi (18v kokemus). Tälläkin hetkellä mulla on kluppa uros 1v ja leijonaharjasmix 4kk eikä ongelmia yhdistämisessä ole ollut :) 5 muuta uros paria olen myös saanut onnistuneesti elämään sovussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597482Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232906- 1421756
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651639Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1291116
- 73817
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707