Kuvani olivat koneella jpg ja nyt osa muuttui "itsestään" png päätteisiksi ja ovat pikkuruisia,
joten en voi niitä käyttää.
Ainut mitä olen tehnyt,josta voisi kyseinen johtua on Mozzila Firefox asennue.
VOISIKO JOKU antaa ohjeita askel askeleelta, jotta osaisin tehdä muutakin kuin tuskailla?
png-tiedosto
7
4449
Vastaukset
- -------------
Eivät kuvat itsestään itseään pienennä ja tallenna itseään toiselle nimelle, hävittäen alkuperäistiedostot. FF ei voi mitenkään vaikuttaa asiaan.
Olet sössinyt jotain itse.- 01101011
Kokeileppas piruuttasi muuttaa tiedoston pääte png:stä jpg:ksi. (eli siis ohjauspaneeli -> kansion asetukset -> piilota tunnettujen tiedostojen tiedosto pääte raksi pois) ja sitten kun on KUVAN_NIMI.png niin nimeät sen KUVAN_NIMI.png. btw png on paras kuva formaatti ikinä.
- pingu ↨
01101011 kirjoitti:
Kokeileppas piruuttasi muuttaa tiedoston pääte png:stä jpg:ksi. (eli siis ohjauspaneeli -> kansion asetukset -> piilota tunnettujen tiedostojen tiedosto pääte raksi pois) ja sitten kun on KUVAN_NIMI.png niin nimeät sen KUVAN_NIMI.png. btw png on paras kuva formaatti ikinä.
< btw png on paras kuva formaatti ikinä
Sopii toiseen hommaan, toiseen ei. - -------------------
01101011 kirjoitti:
Kokeileppas piruuttasi muuttaa tiedoston pääte png:stä jpg:ksi. (eli siis ohjauspaneeli -> kansion asetukset -> piilota tunnettujen tiedostojen tiedosto pääte raksi pois) ja sitten kun on KUVAN_NIMI.png niin nimeät sen KUVAN_NIMI.png. btw png on paras kuva formaatti ikinä.
Eli ei muutu itsekseen. Png:lle ei ole mitään käyttöä hommissa, kaikki painotalot eivät ota edes vastaan. Se siitä paremmuudesta.
- pong
ehkä olenkin - lisäys kuitenkin - kuvien alle on tullut pitkä lista kirjaimia/numeroita,
tässä yksdi esimerkki e49f25d21ecc54beef8e942eee931c8e.
Olin tallentanut kuvat ja käyttänyt gimp - siis en tiedä edes, mitä olisin sössinyt - siis kuvat ovat digikamerasta itse tallennettu koneelle ja vain kahden kansion kuvat muuttuneet-sössitty.
Edelleen olen Ö:nä
- hujsyhdy
Jos tuo on edes totta on Windows syyllinen, taikka virus. Jokin resizer-ohjelma vain voi kuvat todella muuttaakin.
Luultavasti vain katselet joitakin internet temppejä, etkä varsinaisia kuvia. Kone tuppaa tehdä pikkukuvat jokaisesta avatusta kuvasta (thumpnail) ja olet löytänyt ne.
Joillakin kuvankäsittelyohjelmilla voi myös tulla tuollainen munaus. Ne voi muuttaa vaikka kaikki kuvat kerralla, jos ne sattuu olemaan valitussa kansiossa ja painaa väärää näppäintä sopivien säätöjen ollessa voimassa.
Pistä kuvat hakuun, luulen, että niitä löytyy useammasta paikasta ja kunnollisiakin.png turha?
on sillä paljonkin etuja: internet/multimedia sovelluksissa voi tehdä kuvasta transparentin ja saada kaksi kuvaa päällekkäin. Tasokas tiedosto muoto nettiin. esim jpg,gif ei laadullisesti parhaita.
Gif etuja on animaatio, jpg pakkaus ja pieni koko.
Totta on että png ei painotuotteeseen sovellu. Siihen parhaita ovat mm. tiff ja photoshop muoto ja tietysti pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2073586Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen133376Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä732549Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92175Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling512055Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.81904Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue411717- 901591
- 721153
- 741140