png-tiedosto

pong

Kuvani olivat koneella jpg ja nyt osa muuttui "itsestään" png päätteisiksi ja ovat pikkuruisia,
joten en voi niitä käyttää.
Ainut mitä olen tehnyt,josta voisi kyseinen johtua on Mozzila Firefox asennue.
VOISIKO JOKU antaa ohjeita askel askeleelta, jotta osaisin tehdä muutakin kuin tuskailla?

7

4528

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -------------

      Eivät kuvat itsestään itseään pienennä ja tallenna itseään toiselle nimelle, hävittäen alkuperäistiedostot. FF ei voi mitenkään vaikuttaa asiaan.

      Olet sössinyt jotain itse.

      • 01101011

        Kokeileppas piruuttasi muuttaa tiedoston pääte png:stä jpg:ksi. (eli siis ohjauspaneeli -> kansion asetukset -> piilota tunnettujen tiedostojen tiedosto pääte raksi pois) ja sitten kun on KUVAN_NIMI.png niin nimeät sen KUVAN_NIMI.png. btw png on paras kuva formaatti ikinä.


      • pingu ↨
        01101011 kirjoitti:

        Kokeileppas piruuttasi muuttaa tiedoston pääte png:stä jpg:ksi. (eli siis ohjauspaneeli -> kansion asetukset -> piilota tunnettujen tiedostojen tiedosto pääte raksi pois) ja sitten kun on KUVAN_NIMI.png niin nimeät sen KUVAN_NIMI.png. btw png on paras kuva formaatti ikinä.

        < btw png on paras kuva formaatti ikinä

        Sopii toiseen hommaan, toiseen ei.


      • -------------------
        01101011 kirjoitti:

        Kokeileppas piruuttasi muuttaa tiedoston pääte png:stä jpg:ksi. (eli siis ohjauspaneeli -> kansion asetukset -> piilota tunnettujen tiedostojen tiedosto pääte raksi pois) ja sitten kun on KUVAN_NIMI.png niin nimeät sen KUVAN_NIMI.png. btw png on paras kuva formaatti ikinä.

        Eli ei muutu itsekseen. Png:lle ei ole mitään käyttöä hommissa, kaikki painotalot eivät ota edes vastaan. Se siitä paremmuudesta.


      • pong

        ehkä olenkin - lisäys kuitenkin - kuvien alle on tullut pitkä lista kirjaimia/numeroita,
        tässä yksdi esimerkki e49f25d21ecc54beef8e942eee931c8e.

        Olin tallentanut kuvat ja käyttänyt gimp - siis en tiedä edes, mitä olisin sössinyt - siis kuvat ovat digikamerasta itse tallennettu koneelle ja vain kahden kansion kuvat muuttuneet-sössitty.

        Edelleen olen Ö:nä


    • hujsyhdy

      Jos tuo on edes totta on Windows syyllinen, taikka virus. Jokin resizer-ohjelma vain voi kuvat todella muuttaakin.
      Luultavasti vain katselet joitakin internet temppejä, etkä varsinaisia kuvia. Kone tuppaa tehdä pikkukuvat jokaisesta avatusta kuvasta (thumpnail) ja olet löytänyt ne.
      Joillakin kuvankäsittelyohjelmilla voi myös tulla tuollainen munaus. Ne voi muuttaa vaikka kaikki kuvat kerralla, jos ne sattuu olemaan valitussa kansiossa ja painaa väärää näppäintä sopivien säätöjen ollessa voimassa.
      Pistä kuvat hakuun, luulen, että niitä löytyy useammasta paikasta ja kunnollisiakin.

      • png turha?
        on sillä paljonkin etuja: internet/multimedia sovelluksissa voi tehdä kuvasta transparentin ja saada kaksi kuvaa päällekkäin. Tasokas tiedosto muoto nettiin. esim jpg,gif ei laadullisesti parhaita.
        Gif etuja on animaatio, jpg pakkaus ja pieni koko.

        Totta on että png ei painotuotteeseen sovellu. Siihen parhaita ovat mm. tiff ja photoshop muoto ja tietysti pdf


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      61
      1179
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      891
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      326
      657
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      651
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      626
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      618
    7. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    8. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      93
      600
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      75
      566
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      564
    Aihe