Toisten ihmisten yksityiselämän tietoja ei kannata levitellä sosiaalisessa mediassa. Niin sanottu lex Hymy eli yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen koskee kaikkea viestintää, mutta lain sisältö tunnetaan huonosti.
Viestintäoikeuden tutkija Päivi Tiilikka Helsingin yliopistosta toivoo jo peruskouluihin opetusta siitä, mitä kunnian tai yksityiselämän loukkaaminen tarkoittavat.
- Olisi hyvä jos koulussa opetettaisiin edes keskeiset kunniaan, yksityisyyden suojaan ja tekijänoikeuksiin liittyvät säännökset, ettei kukaan vahingossa rikkoisi lakia. Lakipykälät ja pelisäännöt ovat kyllä olemassa, mutta niitä ei tunneta, hän selventää.
Samat lait ovat voimassa niin perinteisessä kuin sosiaalisessakin mediassa. Verkon yhteisöpalveluissa ei tosin ole perinteisten tiedotusvälineiden kaltaista vastaavaa päätoimittajaa vaan viesteistä vastaa vain niiden lähettäjä.
Toisen kunnian loukkaaminen on kiellettyä jo kahden keskenkin, mutta Facebookissa tehty kunnianloukkaus on helpompi todistaa kuin suullisesti tehty. Yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen edellyttää, että tietoa levitetään joukkotiedotusvälineessä tai muuten toimittamalla tieto lukuisten ihmisten saataville.
- Tässä on eroa siinä, kuinka paljon ihmisellä on esimerkiksi facebookissa ystäviä. Jos jonkun tiedon lähettää kymmenelle ihmiselle, niin tuskin voidaan puhua tiedon saattamisesta lukuisten ihmisten saataville. Mutta jos Facebookissa on 900 kaveria, niin silloin varmasti voidaan puhua yksityiselämää loukkaavasta tiedon levittämisestä, jos kertoo toisen yksityisasioita.
Toisen yksityiselämän tietojen levittäminen on kielletty
Päivi Tiilikka korostaa lex Hymyn lähtevän siitä, että kiellettyä on kaiken yksityiselämän piiriin kuuluvan tiedon levittäminen, ei vain loukkaavan tiedon levittäminen.
- Säännöksen ideana on se, että pelkkä ihmisen yksityiselämään kuuluvan tiedon levittäminen lukuisten muiden saataville on laitonta. Jos esimerkiksi jostain bileistä laitetaan arkaluonteisia kuvia laajan ystäväjoukon katseltavaksi, niin rikos saattaa hyvinkin toteutua. Tieto voi siis olla sinänsä oikea mutta arkaluontoinen. Kyse on ns. asianomistajarikoksesta.
Politiikassa, elinkeinoelämässä tai julkisessa virassa tai tehtävässä toimivan yksityisyyden suoja on muita kansalaisia kapeampi, mutta esimerkiksi toisen sairaudesta tai seksielämästä ei saa levittää tietoa ilman lupaa.
YLE Uutiset / Ulla Meriläinen
Toisen yksityiselämää ei kannata ruotia netissä
10
706
Vastaukset
- isoo-jorma
Iso osa jutuista koskee täälläkin yksityishenkilöitä joista puhutaan nimillä tai vihjaillaan niin ettei kellekkään jää epäselväksi kenestä on kysymys. Tämä on rikollista toimintaa, jos virkavalta joskus alkaa tutkimaan taantuvasti näitä kirjoituksia täällä, niin vahingonkorvauspyyntien summat on miljoonissa ja rangaistukset pahimmille jopa vankeutta.
haapavesi-palstaalla on menty pahasti liian pitkälle...en hyväksy nuita nimellä-parjattuja juttuja olleskaa...
käräjille kaikki nuo alotusten tekijät...ei kuulu sivistyneen yhteiskuntaan moiset!- on pahin
e.tykkä kirjoitti:
haapavesi-palstaalla on menty pahasti liian pitkälle...en hyväksy nuita nimellä-parjattuja juttuja olleskaa...
käräjille kaikki nuo alotusten tekijät...ei kuulu sivistyneen yhteiskuntaan moiset!syyllinen
- kalikka kalahtaa
on pahin kirjoitti:
syyllinen
henkilö on yksityishenkilö ja kaikki täällä tietävät ketä tarkoitat.
- viattomin . siis
on pahin kirjoitti:
syyllinen
kaikkein viattomin. se kierroo on pahin kantelija.
- mieltä ja
viattomin . siis kirjoitti:
kaikkein viattomin. se kierroo on pahin kantelija.
on näyttöä.
- asioista ja
mieltä ja kirjoitti:
on näyttöä.
niiden tekijöistä tuleekin keskustella. Ja nimet mukaan, ettei naapurin piikkiin mene.
- julkista keskustelua
asioista ja kirjoitti:
niiden tekijöistä tuleekin keskustella. Ja nimet mukaan, ettei naapurin piikkiin mene.
tarttis vaan lisätä.
- joku lakikin
julkista keskustelua kirjoitti:
tarttis vaan lisätä.
määrrää, että virkamiesten tehtävä on edistää julkista keskustelua.
- kuin yksityisten
julkista keskustelua kirjoitti:
tarttis vaan lisätä.
asioiden kuten esim. sairauden käsittely julkisuudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,834433Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu243088Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt392854Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1162625Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod172499Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1122248Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka382201- 132124
MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,142015Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S281717