Oli tuossa aikoinaan kovasti suosiossa teholastujen asennukset autoihin tehoja lisäämään,minulta meni sellainen touhotus silloin ohi..
Onko kukaan tietoinen kyseisestä toimenpiteestä,paljonko sellainen maksaa laitettuna ja tuoko se lisää tehoa vai meneekö hukkaan?
vectrani tuntuu jotenkin tehottamalta vaikka pitäisi olla 155hv:ta?
Toinen juttu,onko kenelläkään kokemusta siitä että moottorin häiriövalo syttyy,ja tuntuu kuin samalla tehoja häviäisi pois.
Jotenkin tuntuisi että häiriövalon syttymisellä ja kaasujalan käytöllä olisi yhteys,jos ajelee rauhallisesti ja verkkaisella kaasulla ei ole ongelmaa.
Lueskelin alempaa samanlaisista ongelmista,olikohan syy selvinnyt.
Muuten olen ollut tyytyväinen,kunhan saisi tuon tehottomuuden pois ja moottorin häiriövalon palamasta.
Ei näin uudehkossa autossa pitäisi olla mitään ongelmia..auto menee huoltoon torstaina.
ps.
en kaipaa "opelit on paskoja" mielisiä kommentteja,asiallisia kiitos.
vectra 07 direct 2,2 wagon ajettu 50tkm.
3
526
Vastaukset
- 10+20
MUTTA, sen verran olen autoasioissa perillä ettei vapaasti hengittävään autoon saa kovinkaan merkitseviä teholisäyksiä lastutuksella. Kulutusta se kylläkin lisää, mutta jos todella haluat voimaa autoon niin valitettavasti se vaatii silloin turbon :/ .. .. Farkku vectra taitaa olla painoltaan jossain 1,6 tonnin tuntumassa? .. Ei kumma jos moottori tuntuu tuhnulta, mutta eihän sitä vectraa olekkaan tarkoitettu sportiksi. Tehot ovat vaan siellä yläkierroksilla.
Vähän nolo kommentti, mutta jos haluat vectraan vauhtia, niin vaihda se turbodieseliin.. dieseleissä teholastulla saa tehoa lisäystä suunnilleen 140hp -> 180hp, ja vääntö nousee noin 100nm.
Moottorivalon syytä en edes arvaile.. eiköhän se testerillä selviä .. mutta tosiaan voi olla jotain todellista vikaa mikä aiheuttaa tehottomuuden tunnetta, tai sitten valo voi olla vain häiriö :/
Ihan mielenkiinnosta kysyn, paljon tuo vectra vie bensaa?
..mutta toivottavasti huollossa selviää jotain.- opelixi50
kiitos asiallisesta kommentistasi,bensaa vectra syö kaupunki ajossa noin 9litraa,maantieajossa varmaan 7-8 litran paikkeilla.
Minusta jotenkin tuntuu että moottorin tehottomuus on yhteydessä tähän häiriöön,ja johtuisiko se sitten jotenkin siitä että kaasujalkaa painettaessa ei riittävästi kakkua heru ja siksi moottorinhäiriövalo syttyy?
Yleisesti vaan olen kuullut että vectrat pitäisi olla aika pirteitä menemään,minulla ainakin tuo on aika laiska kiihtymään... - teemuval
porukoilla -05 2,2 direct farkku ja viimeisten 20 000 km keskikulutus näyttää olevan ajotietokoneen mukaan 8,4 l. Maantiellä 7 l pintaan, mutta alimmillaan olen tehnyt Punkaharju - Iisalmi - Punkaharju reissun 6,7 l. Ei paha kulutus mielestäni painoon nähden. Itellä A4 1,8 pappa koneella ja kulutus suht sama tai usein jopa korkeampi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322078Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461695Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1101460Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041206Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041004Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76958- 59835
Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52779Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,31772Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd99709