melontareitit

Mistä löytyisi tieto Suomen melontareiteistä? Onko jotakin hyvää kirjaa?
Nettisivuja?

Hakusessa olisi sellainen helpohko jokireitti. Lähdössä olisi pieni kaveriporukka, josta osa (suurin osa) on kokemattomia.

Mielellään kuitenkin kohtuullisen virtaava ja koskiakin saa olla tarpeeksi. Ei pitkiä järviosuuksia. (Ei sinne rehkimään lähetä vaan luonnosta nauttimaan.)

Asumme pääkaupunkiseudulla, joten mahdollisimman lähellä olisi tietysti kiva. Pari-kolme tuntia voisi olla matkaa, muttei paljoa enempää.

Oletko ollut melomassa? Missä? Suositteletko?
61820
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Tässä ensialkuun kartta ,jos itse lähdet reittiä suunnittelemaan http://www.kartta.nls.fi/

Ja onhan tuo Merimelojat seura seudullasi http://www.merimelojat.fi/luelisaa/kesaretket2004.phml#retket

Itse melon ihan kotikonnuilla vaan ,kunhan jäät lähtevät.Takapihalle rakensin viime vuonna altaan, 5mx10m,vesisyvyys 1,2m harjoittelualtaaksi.Näin sauna on vieressä ja vajan seinään voi projektorilla kohdistaa dvd-elokuvan pyörimään jos vaan meloo sen aikaa.Tai voi silloinkin eskimon välillä kiepauttaa.Tappajahai on kamala elokuva...

Äänestä

Käykääpä vaikka melomassa Siuntion joki keväällä, kun siellä on kunnolla vettä. Jos aloitatte vaikka Karhujärveltä, niin mukaan tulee lyhyitä, mukavia järviosuuksia ja pikku koskia ja yksi lyhyt kohta, jossa kanootti täytyy kantaa tien yli koska koski on padottu. Sekä yksi sulkuportti ja sen jälkeen olettekin merellä! Kaikkea jännää siis, ei tule tylsää ja ympäristö on osin suojelualuetta eli katseltavaa riittää.
Ja matkaa Siuntioon tulee Helsingistä n. 60 km.
Itse tein muutama vuosi sitten tämän reissun, suosittelen!

http://www.melontaseikkailu.info/2002_17.htm

Äänestä

Keravanjoki ja Vantaanjoki ovat melontajokia. Niistä on tehty oikein esitteetkin.

Äänestä

Tietoja saa www.melojat.net näkyy kesän ohjelmat erämelonat.
Sijainti paikka on turku katariinan laakso pitkä salmi.

Äänestä

Toi 3 tunnin retki on sellanen, että kauheen paljon siinä ei kyllä ehdi. Lähinnä tulee mieleen Vantaa esim. Tuusulantien alta vastavirtaan Ruutinkoskelle ja takas. Kosken niskallehan voi kanootit kantaa, jos haluaa kokeilla laskemista. Toisaalta sielllä on paljon melojia, joiden kanssa voi vaihtaa ajatuksia.

Äänestä
  • Heips,
    niin siis se kolmisen tuntia matkaa tarkoitti etäisyyttä täältä pääkaupunkiseudulta.

    Itse melontaa voisi sitten harrastella parinakin päivänä. Eli sellanen viikonloppuretki oli lähinnä mielessä. Koska mikään ei ole sen mukavampaa kuin telttailu. :)

    Olen käynyt jossain Kuopion takana Kaavissa meloo, mutta se on niin kaukana, ettei sinne viitti viikonlopuksi lähteä.

    Ja merellä on tietysti tullu käytyä. Keilaniemestä kun lähtee niin lähellä on paljon mukavia saaria. Yhtenä vkl melottiin Gåsgrundettiin yöksi, ja sekin oli ihan kiva mesta. Menomatkalla oli niin kova tuuli ja aallokko, että kaveri meinas tulla merisairaaksi! Paluumatka seuraana täysin tyynenä aurinkoisena päivänä olikin sitten jo unelmaa. :)

    Mutta merellä melominen on vähän raskasta ja välillä vaativaakin ensikertalaisille, niin siksi kyselen näitä jokireittejä.

    Kesää odotellessa..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


peipponen kirjoitti:

Mistä löytyisi tieto Suomen melontareiteistä? Onko jotakin hyvää kirjaa?
Nettisivuja?

Hakusessa olisi sellainen helpohko jokireitti. Lähdössä olisi pieni kaveriporukka, josta osa (suurin osa) on kokemattomia.

Mielellään kuitenkin kohtuullisen virtaava ja koskiakin saa olla tarpeeksi. Ei pitkiä järviosuuksia. (Ei sinne rehkimään lähetä vaan luonnosta nauttimaan.)

Asumme pääkaupunkiseudulla, joten mahdollisimman lähellä olisi tietysti kiva. Pari-kolme tuntia voisi olla matkaa, muttei paljoa enempää.

Oletko ollut melomassa? Missä? Suositteletko?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu