Kamera ja navigaattori joutavat mielestäni seniorikännyköistä. Kahvinkeitin olisi kiva, mutta haaste taitaa olla nykytekniikalle ylivoimainen.
Seniorikännykät.
Tilja
10300
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
että sellaisia aatoksia tänään.
Uskoisin monen ikäryhmäämme kuuluvan, noita sinulle turhina pitämiäsi, käyttävän.
Ei ole navigaattoria mulla, kun en enää paljon pois mene kotikaupungistani. Kamer on ok, kahvinkeitintä en kaipaa, ;))
soita lankapuhelimella! Siinä ei taida olla turhia vempaimia, ei ainakaan perusmallissa. Minulla on neljä kännykkää, eikä yhdessäkään ole moitittavaa. Minä kun katsos osaan niitä kännyköitä käyttää!
Minusta kännyssä riittää puhe tekstaaminen. Kamera ehkä, mutta toistaiseksi en ole viitsinyt hankkia kamerakännykkää. otan kuvia lähinnä ulkomaanmatkoilla.
Tietsikka löytyy sekä työstä että kotoa. En tarvitse esimerkiksi sähköpostia työmatkoilla enkä viitsi mitään nettiä selata pikkunäytöltä kun voin sen tehdä muutenkin.
Autoon en halya navigaattoria. Päätän itse, minne menen, en halua että joku ehdottelee kaikenlaista.
Lankapuhelinta minulla ei ole ollut ikuisuuteen.
Eikö kännykän ja muiden laitteiden käyttö ole tarkoituksenmukaisuuskysymys? Ei ole kyse siitä, osaako käyttää, vaan tarvitseeko kaikkia ominaisuuksia.
Kohta meillä mainostetaan kännyjä niin , että myyntiargumenttina käytetään sitä, että kännyä voi käyttää myös puhumiseen. Ehkä sekin poistuu joskus. Vastaava tilanne kuin se, ettei huoltoasemilta enää mitään huoltoa autoille saa.
Olen ostanut aina silloin tällöin uuden puhelimen ja uuden liittymän. Entisistä en ole halunnut luopua. Erilaisista liittymistä kun soitan, tulee halvemmaksi. Esimerkiksi yksi puhelin, jossa kuukausimaksu on muistaakseni 0,66 euroa/kk on sellainen, jolla voi soittaa Elisan ja Saunalahden sekä Kolumbuksen liittymiin ilmaiseksi. Sitten on puhelin, jossa on Edukas sekä 0,99 katto. Täytyy kyllä aina hieman miettiä, millä puhelimella nyt soittaisin. Kuukausimaksut ovat kaikissa neljässä korkeintaan 0,69/kk. Yhden puhelimen aikaan minulla meni yli 30 kuukaudessa puheluihin. Nyt kuukausimaksuineen menee yhteensä noin 10 euroa kuukaudenssa . Viimeisessä puhelimessa on mukana vielä puhelimen osuus, se on 1,90 kuukaudessa. Muut puhelimet on ostettu puhelimina, ei liittymiä. Niin ja lankapuhelinta ei ole ollut ainakaan kuuteen vuoteen. Silloin ennen piti olla internetin takia (modemi), mutta kun otin ADSL:n en lankapuhelinta tarvinnut. Lankapuhelimen kuukausimaksulla puhun kännykästä jo kuukauden.
Navi on hyvä. Seuraavassa puhelimessa pitää olla vähintään 5megan kamera. Kännyn vaihto syy.
On kännykän numero ja ihmiset voi lähettää tekstiviestejä, mutta vanhus kännyköissä kaikissa ei ole koko tekstiviesti aluetta puhelimessa, eli viestit menee harakoille kai?
Monethan lähettää onnitteluja tai kutsuja kun on kännykän numero, mutta mutta, onko kokemusta?
ja koko ajan tarpeellisemmiksi käyvät. Kun meikäläinen joskus tulevaisuudessa (mikäli sellainen on) dementoituneena harhailee kaupungilla niin ei kun navigaattorista kohde Koti ja selvät ohjeet tulee reitistä.
niin, jos vaan muistaa sanan koti ;)
tai, mitä kännyllä yleensä tehdään.
Mihin pitää painaa, jos soi?
Toivotaan et ne on selkäytimessä silloin, jos noin käy.
Luulen (en tiedä) ettei sellaisia valmisteta erikseen. Kamera on hyvä olemassa, on tullut koettua tilanne jossa se oli tarpeen. Tapahtumaketjusta tuli video, mikä todisti tapahtuneen.
Kahvia saa tänäpäivänä lähes mistä tahansa, ei siihen kännykkää tarvita. Olen tyytyväinen kamerakännykkääni, olisinpa hankkinut aikaisemmin. Kiva kuvata kulkureittinsä, kun kulkee vieraissa kaupungeissa, mm. Eikä tarvi erikseen kameraa olla.
Ehkä sitten hankin sellaisen, jossa navigointi mukana kun en enää osaa tietä kotiini.
näppäimistö huomattavan iso. Onko siinä navia, sitä en tiedä?