Moikka! Tietääkö palstalaiset, pitääkö paikkaansa kauhutarinat siitä, että jos tippuu kelan rahoille ja on kiinteää omaisuutta esim. metsää, niin sossusta ei saa mitään ja asumistukeenkin se vaikuttaa alentavasti! Lisäksi olen elatusapuvelvollinen!
Jossain luin jotain, että kaveri jolla oli tälläisessä tilanteessa omaisuutta, niin kertoi saavansa alle 150 euroo kuussa käteen. Elatuksesta hän ei maininnut. Siis voiko tälläinen räikeä vääryys olla mahdollisista tässä niinsanotussa hyvinvointivaltiossa?
Asun yksin. Kiitän suuresti jos joku tietää!
Jossain luin jotain, että kaveri jolla oli tälläisessä tilanteessa omaisuutta, niin kertoi saavansa alle 150 euroo kuussa käteen. Elatuksesta hän ei maininnut. Siis voiko tälläinen räikeä vääryys olla mahdollisista tässä niinsanotussa hyvinvointivaltiossa?
Asun yksin. Kiitän suuresti jos joku tietää!
Vastaukset 5
Vanhimmat
sinut realisoimaan ensimmäisenä omaisuutesi, eli metsäsi. Sen jälkeen tulo ns. jaksotetaan, eli lasketan kuinka kauan aikaa sinä pärjäät tällä saamallasi rahalla (siis vähimmäistoimeentulon mukaan). Eli valitettavasti varaudu tähän, äläkä luule tämän "hyvinvointivaltion" sinua auttavan.
Tarkoittanet tilannetta, että päivärahapäivät täyttyvät ja putoat Kelan työmarkkinatuelle.
Ensin saat 180 pvää tarveharkinnatonta työmarkkinatukea. Tuona aikana eivät siis vaikuta muut kuin omat ansiotulot.
Vaan kun 180 pvää on täyttynyt, onkin sitten piru merrassa. Työttömyysturvassa kun lähdetään siitä, että kuka vähän saa, siltä pyritään nipistämään siitä vähästäkin.
Mutta helpotus sinulle joiltain osin: omaisuus ei vähennä työmarkkinatukea, vain omaisuuden tuottama tulo.
Kun siis alkaa tarveharkintainen työmarkkinatuki, niin siihen vaikuttavat kaikki TULOT, tulolajilla ei siis ole merkitystä lukuunottamatta joitakin sosiaalisia maksuja. Siis sekä ansio- että pääomatulot vähentävät työmarkkinatukea. Mukaan tulevat myös puolison tulot. Myös hänen kaikki tulonsa vähentävät työmarkkinatukea. Kun olet yksineläjä, niin puolison tulot eivät ole vähentämässä sinun työmarkkinatukeasi, mutta ei sitten kannatakaan toista henkilöä ottaa kirjoille saman katon alle.
Työmarkkinatuen laskuri löytyy tuolta: http://asiointi.kela.fi/tilaskenta_app/TILaskentaApplication
Ei Suomi ole pitkään aikaan ollut hyvinvointivaltio - muuta kuin rikkaille. Ei Suomi ole myöskään oikeusvaltio, vaan sen irvikuva.
Luinpas viestisi vähän huonosti, joten täydennetään vastausta sitten.
Kuten toinen vastaaja totesikin, niin toimeentulotukea sinulle tuskin myönnetään niin kauan kuin sinulla on realisoitavaa metsää tai muuta vastaavaa omaisuutta.
Sen sijaan asumistukeen pätee sama kuin työmarkkinatukeenkin eli vain tulot vaikuttavat, ei omaisuus.
määrään ainoastaan oma asunto jätetään ulkopuolelle. Metsänarvo varmaan siis vaikuttaa mutta ei niin suoranaisesti kuin toimentulotuen määrään. Mutta toisaalta mitähänitua olis siinä että joillakin on kauheasti omaisuutta ja kuitenkin pääsis nostamaan köyhäinapua.
Ei ole mitään itua siinä, että joku varakas metsänomistaja olisi tilanteessa, että mahdollisuuksistaan huolimatta hänen ei edellytettäisi elättävän itseään. Ei ole järkevää maksaa köyhäinapua niille, jotka eivät köyhiä ole. Saa kai siitä metsästä tehtyä jonkun leimikon, jolla elää taas vähän aikaa?
Mistä tulee tuollainen asenne, että minulle kuuluu kaikki mahdolliset edut, yhteiskunnan kuuluu elättää minut, vaikka voisin sen ihan hyvin itsekin tehdä? Siinä on jotakin sairasta, jotenkin oireellista kun ei nähdä omia velvollisuuksia ollenkaan. Tultaisiin vain kärkkymään köyhille tarkoitettuja rahoja. Ei olisi maanrakentajasukupolvi tuollaista kuvitellutkaan. Röyhkeä asenne.