X-risteys uusinta uutta?

7444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Turun ruudukkokatujen risteykset ovat pääsääntöisesti risteyksiä. Koko keskustassa voitaisiin poistaa etuajo-oikeusmerkinnät joltain risteykseen tulevalta suunnalta. Toimi hidastaisi ja turvallistaisi liikennettä ilman eritysisrajoitinmerkkejäkin - ja mikä parasta valvomatta!

Kun Ludvig Engel kaupungin aikoinaan suunitteli kaikki liikennesuunnat olivat tasa-arvoisia. Nykyaikanen liikennesuunnittelu on pilannut koko kaupunkimaisen liikennessysteemin. Kaupungeissa ei ole koskaan ollut tarkoituskaan ajaa jotain katua 60 ja toista 30! Palataan tässäkin Alkuperäiseen suunnitelmaan ja liikenne alkaa soljua taas turvallisesti, niinkuin on tarkoituskin ollut! Museoväki on kulttuuripääkaupunkihankkeenkin takia riemuissaan. Turku saa maailmanlaajuista ihailua ja tunnustusta rohkeudestaan - eikä maksa paljoa.

Äänestä
  • Onhan näitä tasa-arvoisiä risti-risteyksiä monessa maassa, jenkkilässä varsinkin. Mutta, mutta, ne ovat sellaisia, että jokaisella risteykseen tulevalla on stop-merkki ennen risteystä joten siinä on jokaisen pakko pysähtyä ja sitten katsoa kenen vuoro on mennä. Suuressa maailmassa se menettelee ja paikoissa missä ihmisillä on niin hyvä itsetunto liikenteessä, että toisen väistäminen kestetään. Voisihan sitä Suomessakin kokeilla , ei tiedä kuinka rauhottaisi menoa.

    Äänestä

  • Thunderbird-stop kirjoitti:

    Onhan näitä tasa-arvoisiä risti-risteyksiä monessa maassa, jenkkilässä varsinkin. Mutta, mutta, ne ovat sellaisia, että jokaisella risteykseen tulevalla on stop-merkki ennen risteystä joten siinä on jokaisen pakko pysähtyä ja sitten katsoa kenen vuoro on mennä. Suuressa maailmassa se menettelee ja paikoissa missä ihmisillä on niin hyvä itsetunto liikenteessä, että toisen väistäminen kestetään. Voisihan sitä Suomessakin kokeilla , ei tiedä kuinka rauhottaisi menoa.

    Jenkeissä, ainakin Californiassa, on sääntönä, että tasa-arvoiseen risteykseen ensin tullut menee ensin ja homma toimii. Suomessa voisi olettaa ongelmia syntyvän hienomman/kalliimman auton kuljettajan tulkinnasta onko hienomalla/kalliimmalla autolla tullut kuitenkin ensin tullut vaikka toinen olisi jo ehtinyt pysähtyä hienomman/kalliimman auton omistajan vasta tullessa kohti stop-merkkiä.
    Suomessa suurin osa liikenteen ongelmista johtuu siitä, että täällä on liian vähän autoja.

    Äänestä

Iltalehti paikalle asiaa ihmettelemään!

Äänestä

Sieltä KOP-kolmion yläikkunoista saisivat hyvää kuvaa!

Äänestä

Turussa ei kulje edes koko viikkoon X-risteyksessa niin paljon ihmisiä yli kun jenkeissä tai lontoossa päivässä . Ajatelkaa nyt vähän...

Äänestä
  • Ja 10v sitten millään Turun kadulla ei ollut ihmisiä yhtä paljon kuin nyt Yliopistonkadun kävelykadulla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ristiin rastiin kirjoitti:

Höh! Ei taida ihan olla?
http://www.iltalehti.fi/nettitv/?8628292

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu