Pikainen pikku kysymys koskien MBKn ostoskeskusta:
onko MBKn liikkeet sellaisia joissa tulee tinkiä? Vaiko
niitä joissa on kiinteät hinnat?
onko MBKn liikkeet sellaisia joissa tulee tinkiä? Vaiko
niitä joissa on kiinteät hinnat?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ei saa tinkiä. On valmiit hintalpaut. Vain kaupoissa joissa ei ole hintalappuja tingitään. Jos tinkii kaupassa jossa on hintalaput esillä tekee itsestään typeryksen.
on käyty shoppailemassa... ja tinkimällä saatu hintoja pienemmiksi ! ... jos haluaa, voihan sitä maksaa mitä pyydetään ;) , tai sitten tinkiä ja saada vähän alea
Tavaratalossa ei tingitä, koska hinnat ovat kiinteät ja niistä on erikseen kerrottuna, jos on alea tai ei. Paikoissa, joissa hinta on kirjoitettu käsin johonkin lappuseen = hinta ei ole kiinteä ja siitä voi tinkiä.
MBK ei ole "tavaratalo", pikemminkin kuin iso kirppari sillä erolla, ettei siellä myydä käytettyä tavaraa. :)
Joten siellä voi tinkiä.
Selitäpäs miksi MBK ei ole tavaratalo?
No kun ei se nyt vain sellainen ole. Piste.
Robinson, Zen, Central tai sellaiset ovat "tavarataloja". BigC, Lotus ja Makro ovat supermarketteja jne.
MBK on vähän kuin Chatuchak seinien sisällä.
Millainen asiantuntija olet?Minkämoista tuntemusta Sinulla on Thaimaasta,kerrotko,tunnut pätevältä.
Oletko erikoistunut johonkin alueeseen,vai oletko "yleispätevä".Kiitos.
kenelle osoitit kysymyksesi, khao Chamao? Olin aistivinani jotain ärtymystä viestissäsi. m utta mihin se kohdistui vai onko sulla vain ollut huono aamu..?
Mielestäni Vaniljanna kirjoitti ihan järkevästi asiat yksinkertaistaen. Yleensä ei missän maailmalla ole tapana tinkiä tavarataloissa - ja sellainenhan on MBKnkin sisällä, "Tokyu" tms. Siellä kiinteät hinnat hintalappuineen ja ihan normi.-tavaratalomeininki.
MBK:n shopeissa varmaan voi halutessaan tinkiä, vaikka osassa niistäkin jonkinlaiset "hinnat" on. Itse olen aina tinkinyt, esim. jos ostaa samasta likkeestä useamman tuotteen. Kuvittelisin että niissä tinkimistä ihan odotetaankin. Tosin 99 batin t-paidoista en jaksa enää tinkiä vaan päinvastoin voin maksaa vaikka sen satasenkin... Hui - kehtaako kertoakaan!
Eli jos minun "pätevyyttäni" kommentoida Thaimaata penäät, niin tässä tulee: olen ollut aviossa jo yli 15 vuotta thaimaalaisen kanssa ja asunut täällä Thaimaassa suurimman osan siitä ajasta. - Sukulaisia Suomessa minulla on tasan... (odotas kun lasken...) = aha, tasan 6! Sen sijaan miehen kautta sukulaisia Thaimaassa on kokonaisen suvun verran! ;) Liikumme liberaalisti akselilla Phuket-Bangkok-Pattaya-Rayong. Puhun, luen ja kirjoitan Thaita (kuten myös lapsemme), mieheni puhuu, lukee ja kirjoittaa auttavasti suomea. Lapsemme kolmikielisä (englanti suomen ja thain lisänä) thainkieleen sekoittuneena kiinaa.
Valitettavasti minulla ei ole mitään "paperia" tästä esittää sinulle. XD
Olemme ehkä törmänneet,vaimoni on thaimaalainen ja asumme osan vuodesta Bangkokissa.!!!!!
Puhun,luen ja kirjoitan Thaita.Lapsia ei ole,naimisiin menimme -81.Olen ollut osakkaana
parissakin kuppilassa Phuketissa.
Papereita en toki tarvitse.Kiitokset vain esittelystä,lähinnä halusin tietää kuinka tunnet Thaimaata.
Olisi kiva vaihtaa mielipiteitä Pohjois-Thaimaasta,sielläkin olen asunut.(Chiang-Raissa).
Hymyillään kun tavataan.
Jeps, hymyillään, kun tavataan. :)
tosiaan hymyillä suomalaisille? Toisella palstalla taidat inhota suomalaisia.
Hymyileminen on kohteliasta käytöstä - eri asia onkin sitten, mitä sen hymyn taakse piiloutuu. Etkö ole tätä vielä oppinut thaimaalaisista? Hehän hymyilevät aina ja kaikille, mutta se ei suinkaan tarkoita, että olisivat iloluontoisia ja aina iloisia. Useinmiten turistit ottavat heitä aivoon typerine käytöksineen, mutta käytöstapoihin kuuluu hymyillä ja olla kohtelias. Samoin minä teen suurimmalle osalle suomalaisia ja oikeastaan kaikenmaalaisille ihmisille. Se, mitä heistä sitten ajattelen sen hymyni takana, on henkilökohtainen asiani. Nettipalstalla sen voi anonyyminä sanoa, koska jos reaalimaailmassa minut tapaat, et koskaan arvaa sisimpiä ajatuksiani! :D
Mutta niille, jotka ovat kanssani ns. samassa veneessä eli Suomi-Thai-liitoissa, hymyilen aidosti, erityisesti silloin, kun on kyse "aidosta" liitosta. (Ja kyllä, minä sen kyllä erota, mikä on aito liitto ja mikä ei... Niin monta olen nähnyt vierestä.)
ei millään pahalta. Kova on ahdistus jos ei voi uskoa siihen, että on olemassa myös aidosti ystävällisiä suomalaisia.
Jos kerran ottaa niin koville osasuomalaisuus vaikka asuukin jo ulkomailla niin minkä ihmeen takia sitten pörrää näillä thaimaa aiheisilla palstoilla. Onhan tuolla Thaivisa sun muut ulkomaiset palstat, joilla voi suomalaisia vältellä parhaansa mukaan.
Ahdistus kannaattaa hoitaa pois.
Tavaratalo on yksi suuri kauppa, jossa on eri osastoja mutta kuuluvat kaikki samaiseen liikeyritykseen.
MBK puolestaan on ostoskeskus, josta liikeyrittäjät vuokraavat myyntitilansa ja myyvät siten omaan pussiinsa.
Tavarataloissa ei tingata, MBK:ssa voi suurimmassa osassa paikoista tingata. Tokyu ei ole osa MBK:ta, se on oma tavaratalonsa (HUOM. tavaratalo), jossa on kiinteät hinnat aivan kuten kaikissa muissakin tavarataloissa.
mbk:ssa vallitsee kaksoishinnoittelu, elikkä falangille aivan eri hinta kuin thaikulle. Joten ehdottomasti pitää tinkiä ja monesti kannattaa aikalailla paljonkin...
eipäs vallitse.
eipäs ole aina farangille eri hinta kuin thaikulle.
tinkiä pitää aina siitä, mistä tinkiä pitää.
ei nyt ihan idiootti sentään tarvi olla.
tingitään palkasta kuis tykkäät
Tottakai tinkiminen kuuluu MBK:n kojuissa asiaan. 3 kahden hinnalla vähintään. Joistain tavaroista jopa 45%. Elektroniikkakamoista vähemmän, ehkä 10%. Se ei ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa. Esim. Yläkerran Pizza-Hutissa ja tavarataloissa tnkiminen on turhaa. Samoin rahan vaihdossa.
Se on Eetu niin että ainakin minun palkasta on tingitty jo.