h1n1-rokote

tätiskä

joko sitä jaetaan kouluissa Porvoossa?? Kuulin vaan huhun et osa koululaisista ois saanut tänään piikin.

6

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitaja-porvoosta

      Käsittääkseni vain terveydenhuollon henkilökunta rokotetaan nyt ja muut saavat rokotteen myöhemmin, perusterveet koululaiset saavat siten rokotteen neljännessä ryhmässä. Ala-ikäisten lasten vanhemmilta pitää toki kysyä lupa lapsen rokottamiseen ja kyseisiä lupia on jo lähetetty lasten vanhemmille. Lisätietoa asiasta löydät mm. porvoon internetsivuilta.

      • tätiskä

        se olikin vasta se lappu.. ei rokote!! Eli väärinkäsitys kyseessä!!


      • Aliaz
        tätiskä kirjoitti:

        se olikin vasta se lappu.. ei rokote!! Eli väärinkäsitys kyseessä!!

        Jos kerran rokotteen "saamisesta" parin viikon päästä saa jonkinlaisen suojan tautia vastaan, eikö nämä Porvoon rokotukset tule jo liian myöhässä? Nyt tauti jo Helsingissä. Ei enää pitkä matka Porvooseen. Katsoin Porvoon sivuilta, että yli 3-vuotiaat lapset rokotusvuorossa 26.11. Sinne on hemmetin pitkä aika.


      • äiti-a
        Aliaz kirjoitti:

        Jos kerran rokotteen "saamisesta" parin viikon päästä saa jonkinlaisen suojan tautia vastaan, eikö nämä Porvoon rokotukset tule jo liian myöhässä? Nyt tauti jo Helsingissä. Ei enää pitkä matka Porvooseen. Katsoin Porvoon sivuilta, että yli 3-vuotiaat lapset rokotusvuorossa 26.11. Sinne on hemmetin pitkä aika.

        Mitäpä jos lapsesi ei saa sikainfluenssaa nyt vaan vasta vaikka seuraavassa aallossa esim keväällä ? Silloin myöhäisempikin rokote on parempi kuin ei mitään


    • äitix3x1

      Ainakaan riskiryhmään kuuluva koululaiseni ei ole rokotetta vielä saanut. Lupalappu tuli, täytettiin ja palautettiin. Nyt vain odotellaan, että lapsi sen rokotteen pikaisesti saisi.

    • tarkasta

      tarkastappa tietosi lapset saavat rokotuksen jo ennen mainitsemaasi päivämäärää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      80
      1965
    2. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      97
      1683
    3. Millä kolmella sanalla

      Kuvailisit kaivattuasi?
      Ikävä
      158
      1270
    4. Kyllä mä oon valmis jos sä oot

      Vaikka ja mihin... mutta paikka on väärä.
      Ikävä
      59
      698
    5. Miltä se tuntuu olla

      vihattu ja kukaan ei puolusta?
      Ikävä
      225
      697
    6. Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos

      Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol
      Maailman menoa
      6
      656
    7. Mitä mietit juuri nyt?

      🤔
      Ikävä
      56
      600
    8. Trumpille jälleen voitto

      Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako
      Maailman menoa
      199
      566
    9. Aurinkoni...

      On ikävä sua ❤️
      Ikävä
      46
      498
    10. Haluan teidät molemmat elämääni

      Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </3
      Ikävä
      37
      472
    Aihe