Veneessäni on jo aikansa elänyt (Marsund 90 -vm-85) mastossa oleva aikansa elänyt kulkuvalon ja ankkurivalon yhdistelmäpaketti. Itse valo n. 11 cm korkea n. 10 cm ankkurivaloa.
Onko tietoa, onko ko. pakettia mistään saatavissa, vai pitääkö rakentaa itse, mistäs sais edullisesti?
Talven pikku korjauksia...
Onko tietoa, onko ko. pakettia mistään saatavissa, vai pitääkö rakentaa itse, mistäs sais edullisesti?
Talven pikku korjauksia...
Vastaukset 17
Vanhimmat
En kyllä yhtään tiedä mistä voisi venetarvikkeita saada.
Kannattaa katsoa vaikka Prismasta ta Citymarketista. Jos sieltä ei löydy, käy vaikka jostain venetarvikeliikkeestä kyselemässä. Happy hunting !
Mun mielestä kannattaa ensimmäiseksi kiertää läpi kaikki huonekaluliikkeet, sitten vasta Prismat, sitten autokaupat, huoltoasemilta kannattaa aina kysyä. R-Kioski on kova sana ja ihan viimeiseksi vasta venetarvikeliikkeeseen, ennen sitä kuitenkin vielä kukkakauppaan!
veistämöltä mistä he ovat aikoinaan hankkineet valot. Ehkä samanlaisia saattaa olla vielä varastossa niin et joudu muutostöihin.
No selvitin asiaa, ja sellaista pakettia ei ilmeisesti saa mistään, tuokin on ilmeisesti Marsundin oma viritys kahdesta eri valosta. Eli rakennan itse.
Tuo minua aina täällä kummeksuttaa, että tässä maassa on aikamoinen määrä jos jonkinlaisia kusipäitä, ja turhaa aikaa kommentoida täällä lähes jokaista viestiä....auttaiskohan edes lääkärissä käynti?
No ethän sä voi olla noin tumpelo.
http://www.maritim.fi/pdfs/160-171_2009.pdf
Käviskö vaikka toi tossa luettelossa.
Sitä samaa yhdistelmävaloa myy kyllä ihan joka ikinen kauppa.
Älä nyt kuitenkaan sinne kukkakauppaan silti mene kysymään.
Kysyitkö vahingossa Muovi-Simolalta? Vai kysyitkö Marsundilta lamppua Muovi-Simolaan?
Eihän ko. luettelossa ole yhdistelmävaloa, ainoastaan yhdistelmämasto..
Senkin tumpelo!
luettelossa on
Yhdistelmävalot
9514033059K 67,- 531 vihreä/punainen/valkoinen
9514033057K 139,- 551 vihreä/punainen/valkoinen ankkurivalo
Suomi24 hän on tunnettu epäasiallisesta keskustelusta. Kokeile esim puuvene.fi tai moottorivene.info, fendari.fi tai jopa vetouistelu.com palstaa.
Purjeveneessähän se yhdistelmä on maston huipussa ihan ok, erittäin suositeltavakin. Mutta miten moottoriveneessä? Konealuksen valkoisen valon pitäisi olla sivuvalojen yläpuolella, eikä se yhdistelmä voine olla valomastossa niin, että masto aiheuttaa sille ison katveen.
ihan tarkistaa vanhasta saaristonavigoinnin kirjasta "pituudeltaan alle 12 m konealus voi näyttää ympäri näköpiirin näkyvää valkoista valoa ja sivuvaloja" . Elikkä riittää kun laitat yhden ympäri näköpiirin näkyvän valkoisen valon, eikä tarvitse maksaa turhista lyhdyistä.
Tuommoisen purjeveneen yhdistelmävalon asentaminen säädösten mukaisesti moottoriveneeseen taitaa olla tekemätön paikka. En tiedä miten sellainen on sitten kysyjän paatissa ollut.
Jos nyt ei moottoriveneeseensä kovin montaa lamppua halua, niin sittenhän sinne maston huippuun voi asentaa tuon 360 astetta näkyvän valkoisen. Se tietysti omalla kytkimellä, jotta sitä voi tarvittaessa käyttää ankkurivalonakin. Keulakaiteeseen voi sitten laittaa tuommoisen purjeveneissä yleisesti käytetyn vihreä-punainen yhdistelmävalon ja siinä kaikki.
Uusissa (pienissä) moottoriveneissä näkyy nykyisin tuo mastovalo ja perävalo olevan kylläkin erilliset, mutta siellä mastossa kuitenkin molemmat ja toisissaan kiinni. Eipä kyllä semmoinenkaan asennus yhdestä ympärinäköpiirin näkyvästä eroa yhtään...
Yksi ympäri näköpiirin näkyvä valkoinen riittää, mutku sen on oltava niiden sivuvalojen yläpuolella. En nyt ulkoa muista montako senttiä yläpuolella piti olla, mutta vähintään puoli metriä se oli ainakin.. Siinä se ongelma moottoriveneen yhdistelmälyhdyn kanssa. Kaupasta noita ei ainakaan saa, jossa olisi se vaadittu etäisyys välissä.
onneksi meissä veneilijöissä ei ole noita mulgvisteja,jotka puuttuvat joka asiaan kommentoimalla mitä lystää.Ja nauravat itstkseen muka hyville oivalluksilleen.Sääli heitä.V
Kun kerran et selvästikään ole mulgvisti niin kerro sä, miten niiden valojen pitäis olla.
Edelleen odottelen