http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009110510540688_uu.shtml
Valtioneuvos Harri Holkerin telonut on tuomittu 40 päiväsakkoon, joista kertyy maksettavaa yhteensä 240 euroa. Tuomio tuli muun muassa näpistyksestä ja vammantuottamuksesta.
Lisäksi hän joutuu maksamaan Holkerille 8 400 euroa korvauksia, sairaalakulut ja tuhat euroa oikeudenkäyntikuluja.
Oliko reilu tuomio?
Valtioneuvos Harri Holkerin telonut on tuomittu 40 päiväsakkoon, joista kertyy maksettavaa yhteensä 240 euroa. Tuomio tuli muun muassa näpistyksestä ja vammantuottamuksesta.
Lisäksi hän joutuu maksamaan Holkerille 8 400 euroa korvauksia, sairaalakulut ja tuhat euroa oikeudenkäyntikuluja.
Oliko reilu tuomio?
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kukaan ei häpee mitään lyödään ketä huvittaa ja kun tiedetään että on rahaa koitetaan sillä perusteella ottaa. Oikea tuomio olisi ollut vankeutta
olisi pitänyt saada puolivuotta Linna vähintaaän Törkee Jätkä. Ei Ekaa kertaa Varkaissa... Ja Nyt kun Nilviäis-looseti Jättää Holkerin korvaukset maksamatta... Niin Kuka Maksaa..??? Ei korvatunturin Pukki ei.... Vaan Sinä ja Minä jotka käy Duunissa.. ottaavat verorahoista.. Kokoomuksen Kapitalistille nää korvaus rahat...
Maksaa uhrille, jos vahingontekijä on varaton tai muuten maksukyvtön....
Päiväsakon määrä on ihan riittämätön, tulee tunne, ettei se ihmisten telominen sairaalakuntoon niin kovin huono teko ole. Kun vain katsottaisiin, että korvaukset Holkerille ja sairaalakulut tulevat myös maksetuiksi tämän aivokääpiön toimesta, eikä veronmaksajien, kuten yleensä.
työllä täytyy perustaa sellainen valtion työlaitos jossa työllä korvataan aiheutetut vahingot,minimi palkalla työtä tehdään niin kauan että summa tulee täyteen sen jälkeen vapaus koittaa,tietenkin itse maksaa oman ylöspitonsa niin kuin siviilissäkin,mikä vähennetään palkasta ja ylijäämä korvauksiin..
Tuomio niin ankaraksi että sillä on todellista merkitystä. Ostetaan vaikkapa vankilapalvelut venäjältä.
Sakon määrä oli pienempi kuin varastetun omaisuuden arvo. Tällä logiikalla varkaus kannattaa, kunhan ei jää kiinni yli 50 prosentissa tapauksista. Kun varastaa 345 euron edestä, ei kyse ole enää mistään nälkään varastamisesta. Kun väkivallalla yrittää pitää varastamansa omaisuuden sen pitäisi olla ryöstö.
Tuomio aivan liian pieni. Kyseisestä rikoksesta olisi pitänyt tuomita 2 vuotta ehdotonta vankeutta. (Rikos L.27 4 §)
Tämä ei kala ja ex-ministeri syöksi yhdessä E. Liikasen kanssa Suomen syvään lamaan 90-luvun alkupuolella. Minkä tuomion tästä pitäisi Harrille antaa vai oliko tämä kenties esimakua?
MIKÄ SEN laman oikeesti teki 90-luvun alussa! Ei kuitenkaan kertomasi henkilöt! V.....taa kun kirjoitetaan ihan uunoja juttuja eikä asioista edes vaivauduta selvää ottamaan!! Se on ihan sama kuka tai ketkä siellä puikoissa ois istunut - lama oisi tullu siitä huolimatta, ei ollut Suomalaisista kiinni!!!! Lue poika/tyttö mikä lietkään, vaikkapa joistain kirjoista!!!
Kukahan vapautti markan aikoinaan? Toki Neuvoliiton "katoaminen" aiheutti paljon mutta ketkä olivat aikoinaan markkaa vapauttamassa? Toinen näistä hyväkkäistä lähti Brysseliin karkuun t- ämä teiniliiton rahavaras!
Presidentti Mauno Koivisto tuki viimeiseen asti vahvaa markkaa (teki muuten väitöskirjansa Turun sataman sosiaalisista suhteista eli ei talouspolitiikasta, vaikka häntä aivan väärin on koroitettu ja sanottu talousmieheksi). "Kyl se siitä" hän huiteli kättään ja oli hiljaa, kun olisi pitänyt konkreettisesti jotain tehdä ja vaikuttaa eli pitkälti samanlaista politiikkaa kuin T.Halonen. Kekkosen jälkeen pidän fiksuimpana Ahtisaarta, kun presidenteistä puhutaan. Häntä voi edes kunnioittaa.
Koiviston vanavedessä tulivat luotonannon vapaussoturit Viinanen, Liikanen ja kumppanit, jotka tukivat rahamarkkinoiden vapauttamista (holtittomalle pankkien luotonannolle, vrt. mitä nyt tapahtui juuri USA:ssa ja sen seurauksena maailmanlaajuisesti). Lisäksi Viinanen ja kumppanit kehoittivat kansaa säästämään. Ihmiset säikähtivät ja kotimarkkinoiden kysyntä romahti.
Rahanahneet pankit antoivat holtittomasti lainaa ja sitten tyhmä hallitus lupasi veronmaksojen rahoja tukeakseen tymyyksiä tehneitä pankkeja, jotka pistivät syyttä suotta n. 100 000 pientä ja keskisuurta yritystä (jotka olivat todellisia ihmisten työllistäjiä) konkurssiin ahneuksissaan, koska helppoa rahaa tuli veronmaksajien kukkarosta pilvin pimein.
Tuo 90-luvun lama oli hyvin pitkälti kotikutoinen, josta on seuraksena tuli useampi sata tuhtta pitkäaikaistyötöntä. Tätä todellisuutta on pyritty lakaisemaan maton alle laittamalla heidät työttömyyseläkkeille, typerille kursseille ym (SDP on tällaista lähinnä tehnyt parissa hallituksessaan(lue Filatov & co) eli tavallisia veronmaksajia yritetään sumuttaa vääristämällä em. tempuilla todelliset tilastoluvut).
Jos ei -90 luvun kotitekoista lamaa olisi väkisin väännetty aikaiseksi, eikä liitytty EU:hun (jota alusta asti kritisoin, ministeri Liikanen saarnasi EU:n liitymisen puolesta paita märkänä), meillä olisi asiat paljon paremmin. Eikä tuollaista hirveää, holtitonta lainanottoa, jota silloin harrastettiin (juuri hallitus antoi lainanotolle katon, jonka seuraksena jokainen suomalainen olisi velkaa vajaa 20 000€, että valtionvelka olisi maksettu ja oltaisiin kuivilla - nollatilanteessa).
Nyt ylivahva Euro verrattuna dollariin jarruttaa esim. paperin ym vientiä USA:han ym EU:n ulkopuolelle. Suomen olisi tullut liittoutua muiden pohjoismaiden kanssa ja neuvotella Venäjän kanssa yhteistyöstä. Silloin se alueena olisi tarpeeksi energiavaroineen ollut tarpeeksi vahva neuvottelemaan edulliset sopimukset EU:n kanssa.
Suomi olisi saanut samanlaiset vapaakauppaedut kuin nyt ilman EU:hun liittymistä, mutta paljon halvemmalla kuin mitä se nyt nettomaksajana joutuu maksamaan. Maatalous on nyt ruvella ja kaiken maailman typeriä EU -direktiivejä täällä noudatetaan pilkuntarkasti, kun taas esim. Italiasssa ym niille viitataan usein kintaalla. Suomi on ollut tyhmä tekemisissään ja siitä tulee maksamaan kalliin, liian kalliin hinnan ja täällä tulee moni asia romahtamaan, koyhyys ja eriarvoisuus kasvaa ja kaikenmoisia, kestämättömiäkin asioita tulee lähivuosia.
Itse olen positiivinen ja optimistinen ihmisenä, mutta synkältä näyttää. Ja virkamiesten sekä ahneitten typeryyksistä saavat kärsiä syyttömät ihmiset, vanhukset, lapset, lapsiperheet, yksinhuoltajat, työttömät jne. Nykyinen hallitus on ollut varsin sokea, kun ei nähnyt tulevaa lamaa, vaan sitä vähäteltiin. Nyt heidänkin on pakko myöntää asioita todellisuuden edessä.
Aiempi Veronmaksajain Keskusliiton toimitusjohtaja esitti aikanaan mielenkiintoisen ajatuksen saada Suomesta vapaakauppa-alue, jota mielestäni olisi kannattanut ainakin kokeilla, miten se olisi onnistunut. Olisiko Suomeen virrannut pääomia ja investointeja?
Kaikesta huolimatta toivon parasta, mutta pelkään pahinta. Kaikille kaikkea hyvää ja päivänjätkoja!
niin ei sais mitään vaan vammat olis iän myötä tulleita kulumisvikoja.....
Joop. Nyt, ollaan, siina, tilanteessa, etta, kukin, koittaa, "Pesta, mainettaan, kansan, edessa" Kylla, Holkerin, "Vamman, laatu" Jonka, han, sai, "Muka" vahingossa, "Tormatessaan, myymalavarkaaseen" Mutta, tutkikaas, Harri, Holkerin, "Vamman, laatu" Niin, huomaatte, etta, se on syntynyt, "Kovasta, potkusta, alavatsaan" Ja, tama, "Vamma" on sen laatuinen, etta, siina, on "Ruhje,vamma, luuhun, asti" Joop. Ja, se, on alkanut, vaivaamaan, Harri, Holkeria, aina, niin, paljon, etta, "Han, on paattanyt, asian, niputtaa, yhteen, myymala, varkaan, kanssa. TAPAUS, JOKA, ANTAA, HARRILLE, TAYDEN, "VAPAUTUKSEN, OLLA, SELITTAMATTA" ETTA, "MISTA, OIKEIN, SEN, ELIN, VOIMAIN, HEIKKOUS, ON PERAISIN" JA, VIELAPA, TUO, "MAINITTU, RUHJE,VAMMA" HANEN, LONKASSAAN, ON, NIIN, ARKA, JA, HEIKKOUTTA, AIKAAN,SAAVA, ETTA, SE,"SYNNYTTI, SYOVAN, VAMMAANSA" Ja, sellainen, "Heikkous, on, miehessa" etta, "Puolsi, politiikkaansakkin, Halosen, mukaisesti" Ja, samalla, takaisi, itselleen, "Kunnon, korvauksen, vanhuuden, paivilleen, heikkoudessaan" Salut.
Ja, kysya, sopii, etta, "MITA, HARRI, OIKEIN, KOITTAA, SALATA" KUN, LIITTAA, "VANHAN, VAMMANSA" TUOHON, "MYYMALA, VARKAAN, TORMAYKSEEN" NO, SE ON "ALIBI" HANELLE, "RIKOKSESTA" JOSSA, SE, "POTKU" TODELLA, AIHEUTUI. SILLA, TODELLINEN, SYY, OLI, IRMA, KORPELAN, PORNOILU, HELSINGIN, KATAJANOKALLA, KOKOOMUKSEN, JUHLA, TILAISUUDESSA. JOKA, SATTUI, OLEMAAN, MYOS, "HARRIN, OMA, SYNTYMAPAIVA, JUHLANSA, 06, 08, 2003. JA, SIELLA, HAN, SAI, POTKUSTA, LONKKAANSA, VAMMAN, JOKA, ON AIHEUTTANUT, JO, SYOVAN." Salut.
ei todellakaan ollu reilu tuomio.jos kaatuja olisi normaali kansalainen ni henkilö ei saisi kuin murto osan tai edes saanut asiaa oikeuteen.