AAseja kuljetetaan hihnassa :::!!!

perässä

Ei sinne ei
valo pääse auringon !!
Synkkää ja pimeää !!
Taannoin lehdessä -> "Toiminta on hiljentynyt heidän toimipaikassaan" näin kertoo kyseisen Lähivakuutusyhdistyksen johtajisto.
Mielivaltaista, epäoikeudenmukaista vakuutustoimintaa
Omakotitalomme vesivahingon aiheutti salaojaputken purkupään tukkeutuminen. Vahinko on tapahtunut aikavälillä syksystä-kevääseen.
Lähivakuutusyhdistys muutti vesivahingon syyn maakosteudeksi.
Vakuutuslautakunnalle antammassa vastineessa vakuutusyhdistys vaihtoi vesivahingon syyksi kapillaarinen maakosteus.
Seuraavaksi vesivahingon aiheuttaja olikin salaojaputken purkupään rakennusvirhe ja routiminen.
Oikeuden päätös: salaojaputken purkupään tukkeutuminen on vesivahingon aiheuttaja. Tällaiset vesivahingot korvataan yleensä.

Lähivakuutusyhdistyksen hallituksen jäsen ja Lähivakuutusyhdistyksen Espoon "pääpaikan" oma lakimies ovat käyneet vahingosta keskustelun. Hallituksen jäsenen mukaan vesivahingossamme ei ehtojen mukaan äkillisyys täyty. Vakuutusyhtiöissä ja tässä meidän Lähivakuutusyhdistyksessä kuitenkin korvataan suuri määrä vesi/kosteusvahinkoja jotka eivät millään täytä vakuutusehtoa äkillinen ja ennalta arvaamaton.

Lakimiehen vastaus asiaan on, että alalla on hyvin liberaali käytäntö tässä kohtaa, sillä siitähän nousee valtava häly ja yrityskuva kärsii jos vesivahinko jätetään korvaamatta. Jos vesivahinko täyttää ehdon äkillinen, niin veden pitäisi suihkuta suoraan silmille ennen kuin se voitaisiin katsoa äkilliseksi".

Edes tämän Espoon Lähivakuutuksen "pääpaikan" lakimiehen painottamien asioiden myötä ei kyseinen vakuutusyhdistys ole korvannut vesivahinkoamme, vaan järjesti meille vielä korvausten eväämisen lisäksi oikeudenkäyntikuluja 40.000 euroa.

Omakotitalomme toinen vahinko syntyi, kun lattian eristetilan kuivaaja tuotti kuivaustoimillaan talomme sisäpinnoille vahinkoa.
Kotivakuutuksessamme oli laaja-turvataso jonka piti kattaa molemmat vahinkomme (30.000euroa)..

Vakuutusyhdistyksen taholta kävi kotonamme varoittelija. Vakuutuksemme sanottiin irti ilman syytä ja perusteluja.
Vakuutusmaksut on maksettu aina ajallaan 15-vuoden ajan. Ote pöytäkirjasta anettiin korvauspäätöksenä.
Vakuutusyhdistys yritti vierittää maakosteuden kuivausfirman piikkiin.
Korvauskäsittelijä keroi, että vesivahinkomme kuului korvattaviin vahinkoihin, mutta Tj. ei ole antanut tehdä asiassa myönteistä korvauspäätöstä.
Vahinkotarkastaja kommentoi korvausten eväämistä henkilökemialla. Olisimme kuulemma saaneet korvaukset kuten muutkin asiakkaat jos kyseessä ei olisi niin mahdoton muija...
Vakuutusyhdistyksen hallitus on yrittänyt saada vahinkojamme korvattaviksi usean otteeseen eri systeemeillä, mutta Tj. on puuttunut hallituksen toimintaan, päätöksen tekoon ja kieltänyt korvaamasta vahinkojamme. Omistaja-asiakkaiden tulee huomioida tällaiset vahingot, vahingot joita Lähivakuutus ei Korvaa.

16

740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • heillä?

      Näin Hallinto !!
      Vesivahinkoja ei tarvitse viedä oikeuden käsiteltäväksi, vaan vesivahingot korvataan - kuten kertoi tämä Lähivakuutuksen Hallituksen jäsen oikeudessa.

      -" Vahinkojemme kimppasumma korvaus oli hallituksen jäsenien ( johtajiston ) mukaan hyvä ratkaisu.
      Toimitusjohtaja oli latautunut painokkaasti asiaan ja pitänyt yli puolentunnin saarnan hallituksen jäsenille,
      kun hallitus yritti saada vahinkojamme kimppasummalla korvattaviksi. Toimitusjohtajan kanta asiaan oli "meillehän nauraa aidan seipäätkin
      jos me tässä vaiheessa lähdemme korvaamaan vahingot".
      Kaikki vakuuttajat korvaavat tämän tyyppisiä vahinkoja, jossa vesi ja home muhii pitkään rakenteissa niin nämä vahingot korvataan kuitenkin.
      Tämä on toimiva kulttuuri kaikissa vakuutusyhtiöissä..
      Meidän vesivahinkoon rinnastettavat vesivahingot korvataan.
      Kyseinen Lähivakuutusyhdistys korvaa tällaisia vesivahinkoja niinkuin muutkin vakuutusyhtiöt...
      Hallituksen jäsenet ovat tukeneet sopuratkaisua."
      -" Nauraa aidan seipäätkin"

      • aidanseiväss

        Aidanseipäät ja naapurit nauravat sille, joka omaa hölmöyttään taituroi itsellee 70000€:n rahanmenetyksen. Ja kaupantekijöiksi hometalon?


      • MITÄ?

        JUMALAUTA MITÄ SAKKIA HALLITUKSESSA


      • tekevät,

        terveen naamionsa takana,
        jäämättä kiinni,
        saamatta rangaistusta.


      • vallan

        "EI ole mitään peitettyä, mikä EI tule paljastetuksi,
        eikä mitään salattua, mikä EI tule tunnetuksi".


      • mars mars

        Nythän on muistettava, että Lähivakuutus on kylänmiesten kimppakööriyhdistys, jossa kylänmiehet tekevät päätöksiä. Nähtävästi tuossa yhdistyksessä poiketaan iankaikkisesta käytännöstä. Näyttää siltä, että konttorin johtaja on se joka sanelee marssijärjestyksen.


      • siellä

        ylen lepsu hallitus


    • ki9lo´+p

      omalla kohdalla vesivuoto,- vanhuuttaan putki oli syöpynyt puhki, no vesivahinkohan siitä synty ja ei ollut mikään pieni tuho kysessä, vaan huusholli meni kokonaan remonti alle, korjaus lystiin upposi rahaa mielettömästi, lähivakuutusyhtiön kanssa ei mainittavaa kädenvääntöä syntynyt, mutta pientä kitkaa oli kuitenkin, kyllä vuotovahinkojen korjaukset tulevat kalliiksi, ei niitä pitäisi jättää yksittäisen henkilön maksettavaksi,

      • ilmalla

        HYVÄ pointti on KUN korvauspäätöksiä EI tehdä maailmalla, vaan paikallisesti, "henkilökohtaisesti", kasvotusten asiakkaan kanssa niin peletys pelaa :: mulle - sulle EI tuolle. "henkilökohtaisesti"---!


    • hys

      Jaa että siksilijat jatkavat edelleenkin venkoilua eivätkä korvaa, hyi hyi hyyyiii

      • yleyle

        Oo mikä helpotus, ettei kyse ollut oikeista aaseista! Puuh.


      • yleylwe
        yleyle kirjoitti:

        Oo mikä helpotus, ettei kyse ollut oikeista aaseista! Puuh.

        Kannattaa ihan oikeasti lukea se oma vakuutuksen pieni teksti, niin tietää, mihin on sitoutunut.


      • lukeneet
        yleylwe kirjoitti:

        Kannattaa ihan oikeasti lukea se oma vakuutuksen pieni teksti, niin tietää, mihin on sitoutunut.

        Nämä kyseisen Lähivakuutusyhdistyksen hallituksen jäsenet ovat lukeneet vakuutuksen pienen tekstin ja tietävät mihin olemme sitoutuneet. Paneudu seuraavaan->
        ----------------------------
        ******* -" Vahinkojemme kimppasumma korvaus oli hallituksen jäsenien ( johtajiston ) mukaan hyvä ratkaisu.
        Toimitusjohtaja oli latautunut painokkaasti asiaan ja pitänyt yli puolentunnin saarnan hallituksen jäsenille,
        kun hallitus yritti saada vahinkojamme kimppasummalla korvattaviksi. Toimitusjohtajan kanta asiaan oli "meillehän nauraa aidan seipäätkin
        jos me tässä vaiheessa lähdemme korvaamaan vahingot".
        Kaikki vakuuttajat korvaavat tämän tyyppisiä vahinkoja, jossa vesi ja home muhii pitkään rakenteissa niin nämä vahingot korvataan kuitenkin. Tämä on toimiva kulttuuri kaikissa vakuutusyhtiöissä..
        Meidän vesivahinkoon rinnastettavat vesivahingot korvataan. Kyseinen Lähivakuutusyhdistys korvaa tällaisia vesivahinkoja niinkuin muutkin vakuutusyhtiöt. Hallituksen jäsenet ovat tukeneet sopuratkaisua vahinkojen korvaamisessa." *********
        Lähivakuutusyhdistyksissä ylin päättävä elin on HALLITUS,- EI toimitusjohtaja...


    • ''''''-..,mm

      meille korvattiin koiran hoitokulut, paljon tuo ei miinustanut vakuutusyhtiön saldoa, olen kuullut että juuri pieniä vahinkoja korvataan nöyrästi

    • talven lumia

      miten lienee¨ sateleeko vielä Budapestin matkoja vai ovatko hyvitykset historiaa?

    • cuja

      Aasi on leipiintynyt työhönsä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      28
      1838
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      157
      1802
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      352
      1565
    4. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      147
      1181
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      213
      1164
    6. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1128
    7. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      11
      1014
    8. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      995
    9. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      4
      989
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      938
    Aihe