Osaatteko kertoa, kuulunko riskiryhmään kun minulla on lääkityksenä (säännöllinen) Seloken Zoc erittäin runsaisiin eteislisälyönteihin ja verenpaineeseen ja Simvastatin kolesteroliin. Lisäksi keväällä todettiin pieni vuoto aorttaläpässä, jota kontrolloidaan seuraavan kerran 2 vuoden päästä. Minulla on myös ylipainoa. kuuluvatko nuo ym. lääkkeet "säännöllistä lääkitystä vaativiin sydänsairauksiin"?
Sikainfluenssa
kiitos vastauksesta
2374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
"""Syyskuussa Torontossa oli D-vitamiinikokous. Uusi suositus on: 1000 IU = 25 mcg jokaista painopaunaa kohden. Kun paunan jakaa kahdella (1 lb. = 16 oz. = 453,59237 g.) niin saa karkeasti ottaen kilomäärän eli jokaista 12.5 kg:aa, tarkkaan laskien 11,339807 kg:aa, kohden tuo 1000 IU. Tällä annoksella jatketaan 3 kk jonka jälkeen S-D-25 testi. Pitoisuuden pitäisi olla yli 100 nmol/ l. Jos se on alle, niin annosta lisätään ja jos yli niin vasta 250 nmol/l ylittävillä annoksilla kannatta laskea D-vitamiinin määrää. Siis asia on selvä kuin pläkki, mutta sitten on se suuri Mutta. Useimmat terveyskeskukset kieltäytyvät mittaamasta D-vitamiinia! Miksiköhän? Se on sitä suomalaista lääketiedettä."""
H1N1 –päivitys
http://www.anttiheikkila.com/index.php?id=99&arkisto=1
D-vitamiini torjuu sikainfluenssaa
"""D-vitamiini osallistuu yli 200 viruksia ja bakteereja torjuvan peptidin tuotantoon elimistössämme. Nämä peptidit (valkuaisaineet) ovat luonnon omia antibiootteja, jotka suojaavat meitä tartuntataudeilta. Kun D-vitamiinin saanti on liian niukkaa, alenee myös luonnollinen puolustuskyky."""
http://www.biovita.fi/uusi/news.php?lang=fi&id=1476
A(H1N1)-influenssa ja D-vitamiini
http://terveesti.blogs.fi/2009/08/07/a-h1n1-influenssa-ja-d-vitamiini-6674231/
D-vitamiini:
http://personal.inet.fi/koti/remeli/D3.htm
P.S
Sinuna muuttaisin ruokavaliota
mielestäni kuulut riskiryhmään...selvitä se oman paikkakuntasi terveyshuollosta