Elikkäs meillä olisi koneenvaihto Budapestissa ja vaihtoaikaa nelisen tuntia. Pari tuntia ehdittäisi oleilla kaupungilla - mihin kannattaisi mennä? Osaisiko joku suositella jotain mukavaa ajankulua? Lentokentällä varman aika tulee pitkäksi, olemme 2 nuorta aikuista.
Aikaa pari tuntia
4
454
Vastaukset
- Karolus51
Tuntuu paperilla pitkältä se 4 tuntia, mutta toisaalta Ferihegyn asema on iso ja siirtymisiin menee aikaa, liikenne joskus tökkii kaupunkiin mennessä, bussi/metroyhdistelmä kyllä toimii. Suosittelisin ettette jätä aivan viime tippaan takaisintuloa, kantapään kautta on opeteltu ja toki ehditty. Jos itse pitäisi päättää niin siihen legendaariseen kauppahalliin kyllä pistäytyisin - tai sitten menisin Vörösmarty-torille ihan vain ydinkeskustan menoa seurailemaan, siinä välimaastossa voisi katsastaa Vaci utcan pintapaikkoja kun te kerran senikäisiä olette. Ja onhan kaupunki täynnä kahviloita, joiden leivonnaiset vievät kielen mennessään.
- Näkijä ja kokija
Taksilla Vorosmartylle, siellä Gerbeaudissa leivoskahvilla ja sieltä Vaci Utcaa pitkin suoraan kävellen kauppahalliin, josta saa mukavasti suolaista vatsantäytettä kävelyn päätteeksi.
Samassa on nähnyt neljä Budapestin monista nähtävyyksistä.
Sitten vaan taksilla takaisin lentokentälle. - MP
Viimeaikoina on ollut valtavat jonot tsekkauksissa ja jos menette ulos kentältä joudutte jonottamaan turvatarkastusten läpi. Välillä on mennyt reilu tuntikin jonottaessa läpi vain tarkastuksesta. Paljon Unkarissa matkustavana en uskaltaisi lähteä 4 tunnin ajaksi kaupungille saakka kun matkoihin menee puolitoista tuntia. Ettepä ehtisi yhtään muuta kuin ajaa taksilla sinne ja takaisin.
Kyllä julkisilla tunti keskustaan ja tunnin matka myös takaisiinkin... taksillakin on minimi 30 minuuttia. Jos sataa...ja on paljon tietöitäkin, kävelykadun tuntumassakin.
Bussi 200 vie terminaalin edestä, jos ajat vain pari pysäkkiä siellä on ostoskeskus, ei kultuuriohjelmaa mutta ehkä ei ole niin tylsää ...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2592737Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka172197Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3391944- 1051659
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois971605Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2081313- 671220
- 261149
- 511110
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl751083