Kertokaa kokemuksia ruuasta. Ostin juuri tuollaista pennulleni.
Nutro Choice Lamb&Rice Puppy
Nappia
92131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Moi! meille on tulossa myös pentu toukokuussa ja olen ajatellut tuota samaa ruokaa syöttäväni.
Olen edelliselle koiralleni syöttänyt tuota ja ihan hyvältä on vaikuttanut:)siinähän on lampaan ja riisin mixaus mikä maistuukin hyvin koiralle.
Hiukan arvokasta se tietysti on mutta laadukasta.
olen syöttänyt myös omalle vauvalleni tuota ruokaaja en ollut tyytyväinen.vaihdoin nutron kana/lammas pentu ruokaan ja turkista tuli parempi.
Vaihdettiin aikoinaan luppa tuohon nutron puppy lamb&riceen.Alle viikossa huomattiin miten pennun turkki alkoi kiiltämään. Hilsekin on nyt lähes täysin hävinnyt mutta en tiedä onko pelkästään ruokavalion vaihdon ansiota. Kallista on kun mikä mutta etenkin pentuaikana kannattaa satsata laatuun ja miksi ei myös vanhempaan koiraan.
Mukavaa saada positiivista palautetta valitsemastani ruuasta, toivon mukaan ruoka toimii myös minun pennullani. Tähän asti syöttämälläni ruualla turkki on pysynyt hienona ja koira on kasvanut hyvin mutta kyseistä ruokaa ei enää saanut ostettua joten siksi koiruli siirtyi syömään Nutroa. Ja kyllä rakkaan ja ihanan koiransa takia ihan mielellään maksaa enemmän ja panostaa laadukkaaseen ruokaan :)
Pentumme on pitänyt kovasti ruuasta. Aluksi oli hiukkasen epäileväinen kun vaihdoimme Hill'sin penturuuasta, mutta nyt kun tarjosimme Nutron aikuisten kanaruokaa ei siitä pitänyt vaan jätti ruuat syömättä (ruoka loppui tilapäisesti ja oli vain aikuisten ruokaa kotona, joten yhtenä päivänä annoimme tuota aikuisten ruokaa). :-D Pitää turkin ja ihon hyvässä kunnossa, tosin ruokaan lisäämme pari kertaa viikossa kylmäpuristettua neitsytoliiviöljyä (oikeastaan rypsi- tai camelinaöljy olisi vielä parempaa, joten jos mahdollisuus kannattaa ostaa sitä). Todella hyvä ostos ja maistuu koirallemme nykyisin erittäin hyvin ja ulosteidenkin koostumus on todella hyvä (verrattuna esimerkiksi halpamerkkeihin tai tuohon Hill'siin joka ei ole mielestäni maineensa arvoista).
ulosteita ovat koostumukseltaan hyvät?
millainen on hyvä koostumus kakassa.
Kiinteää, ei löysähköä.
Eli siis kiinteitä, eivät löysiä (sulamattomia). Kyllähän koiran ulosteista näkee (niitähän tulisi jokaisen omistajan tarkkailla) että miten ruoka sulaa ja onko se koiralle sopivaa. Esimerkiksi kuka tahansa pystyy näkemään kuinka raaka vihanne tulee sellaisena mössönään ulosteen seassa, eikä siis ole sulanut. :-) Jotkut myös sanovat että hyvälaatuinen ruoka haisee vähemmän kuin huonolaatuinen, mutta itse en ole kyllä ulosteita pahemmin haistellut.. ainakaan niin tarkasti. :-D Mutta tosiaan, aikaisemmin annoin toisille koirilleni (nuorempana ja tietämättömänä) tavallista markettiruokaa, joka sitten kyllä näkyi löysinä ulosteina (ja ehkäpä ne todellakin olivat pahanhajuisempia kun nyt muistelee asiaa). Joskus taas uloste on voinut ruuasta johtuen (jälleen kerran markettiruokaa) liiankin kiinteää eli sen verran kiinteää että koira saa pakertaa tosissaan, hyvälaatuisen ruuan kanssa ei ole tätä ongelmaa. :-)