Vipunen/A-klinikka TAMPERE

Onko kellään kokemusta Vipusesta? Olen menossa maanantaina katkasuun.
4217442
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 42

Vanhimmat

ja sitä rataa....

Äänestä
  • Idiootti

    Äänestä

  • TryToHoldOn kirjoitti:

    Idiootti

    Mars vaan Vipuseen! Se on hyvä paikka saada juominen poikki. Huoneet on hyviä ja harrastuspiirejäkin löytyy. Hoitajat ja lääkäri ok. Olet lepolomalla siellä, saat itsesi kuntoon.

    1Äänestä

  • Mitä järkeä on juoppojen virittelyssä ? Paska sakki .

    Äänestä

  • turhuuttakin kirjoitti:

    Mitä järkeä on juoppojen virittelyssä ? Paska sakki .

    Sää taidat olla se paska sakki oot varmaa kaappi juoppo

    Äänestä

ihan ok paikka...jos kestää,sen hullunmyllyn...monesti siellä on "mukavia ihmisä"mutta monesti niitä jotka eivät ota tosissaan..niinkuin itse joskus..nykyään selvinpäin..ja kiitos vipusen työntekijän..hän antoi ensi kertaa,mun tajuta et nyt tai ei koskaan...oon 24wee ja 5-6 kertaa vipusella käynyt,-muut paikat...hoh,hohhoijaa...noh..mut itsestä se on kii,jos katkasuun lähtee!!!niinnse on!ei paikka,ei aika.ja riippuu mistä vierottaudut.stemppiä...muista pitää pää kovana

Äänestä
  • "Mars vaan Vipuseen! Se on hyvä paikka saada juominen poikki. Huoneet on hyviä ja harrastuspiirejäkin löytyy. Hoitajat ja lääkäri ok. Olet lepolomalla siellä, saat itsesi kuntoon. "

    sama olen kuullut.

    Äänestä

  • Tytär on sielä. Haluaisin tietää niiden hoitomenetelmät ja kauanko katkasu kestää?

    Äänestä

  • Onko siellä jotain aivopesua jos itse menee joogaan?

    Äänestä

  • mikkokkk kirjoitti:

    "Mars vaan Vipuseen! Se on hyvä paikka saada juominen poikki. Huoneet on hyviä ja harrastuspiirejäkin löytyy. Hoitajat ja lääkäri ok. Olet lepolomalla siellä, saat itsesi kuntoon. "

    sama olen kuullut.

    se on juoppojen lepokoti ja sitten kun pääsee sieltä alkon kautta kotiin. ja sitten sama ralli jatkuu että vihaan tuollasta

    Äänestä

  • virpsu1 kirjoitti:

    Tytär on sielä. Haluaisin tietää niiden hoitomenetelmät ja kauanko katkasu kestää?

    miksi päästit tyttäresi alkoholistiksi

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    miksi päästit tyttäresi alkoholistiksi

    Ei alkoholismi johdu vanhemmista, puolisosta, lapsista tai kavereista. Kukaan ei voi estää alkoholistia juomasta. Jos jokin konsti olisi, se olisi jo yleisesti tiedossa. Moni kärsii läheisen juomisesta ja toivoisi sen loppuvan. Ei vaan voi tehdä mitään muuta, kuin itse ottaa alkoholistiin tarpeeksi pitkä välimatka.
    Monet läheiset hyötyvät vertaistuesta, kuten Al-anon ryhmistä.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    miksi päästit tyttäresi alkoholistiksi

    Nyt oli ihan paras kommentti tämä! Näitä lisää vitun idiootti

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei alkoholismi johdu vanhemmista, puolisosta, lapsista tai kavereista. Kukaan ei voi estää alkoholistia juomasta. Jos jokin konsti olisi, se olisi jo yleisesti tiedossa. Moni kärsii läheisen juomisesta ja toivoisi sen loppuvan. Ei vaan voi tehdä mitään muuta, kuin itse ottaa alkoholistiin tarpeeksi pitkä välimatka.
    Monet läheiset hyötyvät vertaistuesta, kuten Al-anon ryhmistä.

    Minua on juova aikuinen lapsi syytellyt elämänsä pilaamisesta päissään. Käsitin että nimenomaan sel alkoholisoitumisen olen aiheuttanut- en tiedä miten, mutta tosiaan minua syyttää.
    Lopulta voimia löytyi minusta sen verran, että kielsin kännissä soittamasta enää ikinä. Kun tapa oli se että öiseen aikaan nämä naljailu- ja haukkumispuhelut tuli. Ei tiennyt onko aamu vai ilta. Syytteli vaikka mistä. Vaati minua tilille eräästä asiasta, joka on niinkuin se on, eikä niinkuin hän epäili ääneen.
    No, nytpä ei ole mitään kontaktia enää tähän aikuiseen lapseen. Pisti välit kokonaan poikki, kun ei saanut loukata minua kännissä öisin- kun minulla on vielä aikaiset töiin lähdöt aamuyöllä. Ja tarvitsen unta ennen sitä, ja muutenkin karua on se mitä omalle vanhemmalleen alkoholisoitunut humalassa osaa räkyttää.

    Äänestä

lähtöpiste raittiille elämälle, mutta vain alku. Mieti jatkokin.

Äänestä
  • Viikko siellä ja sitten jaksaa taas ryypätä!

    Äänestä

  • kas näin kirjoitti:

    Viikko siellä ja sitten jaksaa taas ryypätä!

    Onko vipusella pelkästään vaan alkoholi porukkaa vai myös muita? tarkotan täl huume ja lääke riippuvaisia??

    Äänestä

  • Kysymys2 kirjoitti:

    Onko vipusella pelkästään vaan alkoholi porukkaa vai myös muita? tarkotan täl huume ja lääke riippuvaisia??

    Vipusessa on ihmisiä joka lähtöön on alko/lääke/huumeporukkaa, mutta se on enempi sellainen mihin mennään rauhoittumaan ja selventämään omaa tilannetta. Ja jos on voimia jatkaa ilman päihteitä sieltä ohjataan toisiin pitkäkestoisempiin paikkoihin esim. mainiemeen , mutta vipunen on vasta alku raitistumiselle.

    Äänestä

hyvä paikka kantaa tulla.pääsen pois maanantaina

Äänestä
  • Kivat katkot vaan kaikille. Syökää lääkkeet kiltisti, nauttikaa katetusta pöydästä. Viikon päästä elimistö taas kestää muutaman kunnon kännin!

    Äänestä

  • katkastu on kirjoitti:

    Kivat katkot vaan kaikille. Syökää lääkkeet kiltisti, nauttikaa katetusta pöydästä. Viikon päästä elimistö taas kestää muutaman kunnon kännin!

    oon ollu pari kertaa hyvä paikka

    Äänestä

  • katkastu on kirjoitti:

    Kivat katkot vaan kaikille. Syökää lääkkeet kiltisti, nauttikaa katetusta pöydästä. Viikon päästä elimistö taas kestää muutaman kunnon kännin!

    Onko pyykinpesu mahdollista hoitojakson aikana?

    Äänestä

vipuselta saa hyvat alkuevaat elamaan ilman viinaa tai piikkeja loppu on sitten omasta halusta saada oma parempi elama jota toivon jokainen elama on tarkea alkoholilla sita vain lyhentaa ja paljon Sinulle vipuseen menija se voi olla elamasi eka paempi paiva ota siista kaikki niin jatkat parempaa elamaa ilman alkoholia tai piikkeja tai ruohoa minulla ei tosin ole ollut tuota onkelamaa mutta olen alkoholistin leski ja olen nahnyt minka moista helvettia voi alko plus muut huume tuotteet tuoda elamaan ota uusi parempi elama kun sita sulle tarjotaan terveisin tepivaari

Äänestä

Itse olin Tampereella katkaisuhoidossa 28.4.-1.5.1981. Paikka ei silloin ollut Vipunen, mutta sama laitos periaatteessa. Kerran olin sitä aikaisemmin, elokuussa 1980.

Kokemus oli hyvä: Tuo vuoden 1981 katkaisukerta jäi viimeiseksi ja olen nyt ollut raittiina 30 vuotta. Suurimman tuen olen saanut AA:sta, mutta jonkin verran käytin aluksi Tampereen A-klinikan palveluja. Vieläkin haluan kiittää hyvää palvelua.

Suosittelen katkaisuhoitoa lämpimästi! Mutta kuten jo on monesti sanottu: se ei riitä. Katkaisuhoito on vain mahdollisuus.

Äänestä

Kaamee paikka ,menin sinne ihan omasta pyynnöstänimuutama vuosi sitten. Itkin koko ensimmäisen päivän, kaikki otettiin pois mitä mukana oli.(kai siellä nykyään on jo joku läpivalaisin )Pääsevät helpommalla,etteitarvikaikkia taskuja nurinpäin kääntää,niin kuin silloin tehtiin! Heti kun pääsin yleiseen puhelimeen soitin Tampereella olevalle tytölleni että hae mut pois ,tuun varmaan hulluksi! tyttäreni kävi lapsenlaseni kanssa minua katsomassa,ja kaikki käytii tarkkaan läpi ,mitä minulle tuotiin. Olin siellä viikon ,maksoin siitä noinaika paljon .jos olisin jäänyt kuntoutusjaksolle niin kotikaupunkini olisi maksanut sen.Muttakiitos se viikko riitti! loppuviikosta sain jopa lähteä ulos,jajopa kaverini kanssa autoilemaan!Ei siellä selväksi tuu päinvastoin niin minulla kuin monella muulla oli se periaate että kun tästä helvetistä pääsee niin !_____!Rahankeruuta tämä vain on! Silloin tämä vipusen tarkoitus tuli selväksi,kun taloon tuli tyttö joka ensin kaksi vuorokautta nukku jossain?Sain siitä huonekaverin jahuone muuttu sille ihan kuin kodiksi.Tyttö sai ensimmäisenä iltana .un tuli huonekaverikseni,lähteä kaupungille reppu selässä,kukaanei koskaan katsonut mitä repussa oli?Siellähän piti täyttää joku lappunen olostaan ,yksi kaunis päivä huomasin pöydällämme tämän tytön täyttämän lapun se olisiinä autusaasti leveilään ,sitä ei voinut olla näkemättä,ja siinä lapussaoli,kun kysyttiin,monesko kerta kun oot täällä Niin :76 Niin asia tuli selväksi.Sehän on tamperelaisten "HOTELLI" satullapesemään pyykkinsä ja mennä ja tulla miten sattuu ja kukaan eitarkista mitä repussaan tuo! Itse olen selvinnyt kuiville ihan neuvoin,muttatosta vipusesta ei kyllä ollut mitään apua!Ainakaan minulle!Päinvastoin tuli hirveen paha olo ja paljon rahaa meni hukkaan ! kiitän erästä vanhempaa "minulle kuin isä tai jopa pappa, hänen avullaan selvisin siitä viikosta.EnEN SUOSITTELE KENELLEKÄÄN .TULIN SIIHEN TULOKSEEN ETTÄ MEILTÄ KERÄTÄÄN VAIN RAHAT, NÄILLE NS.ERÄILLE,HOTELLIN ASIAKKAILLE.aNTEEKSI.JA HYVÄÄ JATKOAKAIKILLE! SANON VIELÄ SEN ETTÄ SE ON IHAN ITSESTÄ KIINNI,JOS HALUAA RAITISTUA,EI SITÄ AINAKAAN VIPUSEN TOIMINTATYYLI AUTA !!!

Äänestä
  • Oisko se pahaolo johtunut ihan omasta juomisesta, luulitko että sinne voi tulla ja mennä miten haluaa, sittenhän se ois ollu ihan sama kun kotona oleminen

    Äänestä

kyseisestä paikasta ei ole tietoa mut mitä katkosta mis olin niin puhuttiin täyttä paskaa.olikin loistava paikka,hyvät työntekijät ja potilaista suur osa hyviä.avoimin mielin niin hyvin siellä menee!

Äänestä

parhaimpia katkaisuhoito laitoksia..!

Äänestä
  • Hyvä paikka, alkoholisti kun tarvii vähän lepoa ja hoitoa. Sitten taas kestää elimistö ja jopa psyykekin juopottelut!

    Äänestä

Olisikohan kellään Vipusen numeroa,esim.vaihteen??

Äänestä
  • 69 69 69

    Äänestä

olen tällä hetkellä vipusella. nyt tosin flunssassa. ruoka on hyvää. hoito on hyvää. itse kaljan takia siellä. porukka ok. itsestähän se on kiinni haluaako raitistua. mä haluan mutta tarvitsen siihen ongelmaan vertaistukea. suosittelen lämpimästi niille jotka ottavat avun vastaan oikeasti. alkoholi on itse piru

Äänestä

Tuolla joku aikaisemmin kysyi, että mitä hoitomuotoja katkaisussa käytetään, niin satunpahan vain tietämään, että löylykauhaterapia on suomen katkaisulaitoksissa hyvin yleisesti käytetty hoitomuoto, koska sillä on havaittu olevan erittäin hyvä hoitovaste ja posiitivinen vaikutus juoppojen kuntoutuksessa.

Kaikki juopot nyt heti paikalla löylykauhaterapiaan, jos pääsiäisputki jäi päälle!

Äänestä
  • Pelkään itikoita.

    Äänestä

  • Itikka.hauuka kirjoitti:

    Pelkään itikoita.

    Oletkin neitimäinen hintti.

    Äänestä

Vipunen taitaa olla paras paikka vai... menossa itekki ku join työpaikan ja muijja heitti ulos...

Äänestä

Katkon aikana ehtii aivot järjestyä niin sanotusti normaalimpaan tilaan ja kykenee sen jälkeen miettimään jatkoa päihteettömyyteen. Katkon aikana on haavoittuvimmillaan ja siksi on hyvä että on turvallinen paikka päänsä selvittää siihen kuntoon että jatkao pystyy edes käsittämään.

Äänestä

on kokemusta 14 krt katkolla --2 krt kuntsarilla..............--mut maanantaina nährään oon iteki tulossa..sama päivä ja sama paikka..................------------- t.make

Äänestä

Saako siel katkolla dokata?

Äänestä

Eipä juuri dokailla. Ja jos lähdet kauemmas lenkille, niin joudut taas puhallukseen heti, kun oven avaat! Onkohan siellä muita, kuin alkoholiongelmaisia?

Äänestä

Hyvä paikka, ainakin jos ei kiinnosta. Yhden yön olin kunnes suksin kuuseen, annettiin jopa minimilääkitys joka ei poistanut edes viekkareita joten oli pakko lähteä. Joku melatoniini ja 5mg opamox, eikö ne jumaIauta ymmärrä mistään mitään... Ei noin ihmisiä hoideta.

Äänestä

asiakaspuhelinta siel?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


TryToHoldOn kirjoitti:

Onko kellään kokemusta Vipusesta? Olen menossa maanantaina katkasuun.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu