JVA:n vuokrankorootus

JVA korottaa vuokria vuodenalusta. Mikä on elinkustannusindeksi nykyään ja kuinka voi laskea onko nykyinen vuokrankorotus laillinen? Ennen vuokra oli 440,51 ja korotettu tulee olemaan 466,77.
5418
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Elinkustannusindeksi on nyt alhaisempi kuin vuonna 2008 jolloin meidän sopimustehtiin.
Vuokrasopimuksen toisessa sivussa kerrotaan vuokrankotuksien johtuvan juuri indeksin noususta. Meillä vuokra nousee 10.5 % eli noin. 87 €uroa.
Sopimuksessa lukee selvästi että, vuokra nostetaan enintään 5% eli korotus on sopimuksen vastainen joten tarvitseeko maksaa ylimääräistä 40€ ???
Aiemmin tuli tänävuonna jo 30% korotus autopaikkoihin.

Äänestä
  • Ehkä jva yrittää toimillaan siivota asuntojaan. Sellaisista pämielyttävistä vuokralaisista ja jäljelle jää vain maksukykyiset. Tosin jvan tarjonta on vähän keskivertoa nuhjuisemmat asunnot. Tästä syystä en käsitä vuokrankorotuksia. Ei oikein se hinta ja laatu tapaa toisiaan missään vaiheessa.

    Äänestä

Myös indekseillä laskemiseen eikä ole vaikeaa indeksi ei vuokria juurikaan nosta n 20 e luokassa näyttää olevan kohdalla vuokranne tarkista tilastokeskus indeksit.

Äänestä

Netistä vähän aikaa sitten kaivoin JVA:n vuokria esiin. Järkytyin miten paljon vuokraa kiskovat ja joskus vielä mainostaneet, miten heillä on tavallista edullisempi vuokrataso!! Yksityiseltä saa paljon edullisempiakin ratkaisuja kuin JVA:lta. En menisi ko firman vuokralaiseksi. Sitäpaitsi ainakin se talo missä olen käynyt, vaikka onkin aika uusi talo, on sisältä hyvin persoonaton ja nuiva. Paljon laadukkaammankin oloisia asuntoja saa edullisemmilla vuokrilla, jopa keskustan läheisyydestä, kuin JVA:n nuivan asunnon usean kilometrin säteellä keskustasta. Ihan kiskuri-firma on.

Äänestä
  • poistetaan kaikki erimieltä aloittajan kanssa olevat viestit, joten turha vaiva kritisoida jos sattuu olemaan eri mieltä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tarkistusta kirjoitti:

JVA korottaa vuokria vuodenalusta. Mikä on elinkustannusindeksi nykyään ja kuinka voi laskea onko nykyinen vuokrankorotus laillinen? Ennen vuokra oli 440,51 ja korotettu tulee olemaan 466,77.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu