Mandriva 2010 KDE häikäisee!

Sir-Francis-Drake

DE oli työpöytä jota olen tähän asti karttanut mutta 3.11.2009 hyppäsin bandwagoniin mukaan, sillä viestit Linux-sivustoilta kertoivat Mandrivan 2010 KDE:n osoittautuneen jo Alpha, Beta...RC-vaiheessa todella hienolta.

No siitä sitten vain asentamaan ja kokeilemaan. Asennus helppo ja nopea - varmuuden vuoksi otin kaikki paketit mukaan ettei vain vahingossakaan joku ajuri jäisi pois. JA MIKÄ TYÖPÖYTÄ! Täytyy myöntää että tämän rinnalla Karmic Koalan sinänsä visuaalisuudessa aimo askeleen eteenpäin ottanut Gnome-desktop kalpenee - ei voi mitään.

Tässä on vain se pulma että täytyy alkaa opetella tämän KDE: todellista käyttöä. No mikäpäs siinä. Joka tapauksessa - HIENOA MANDRIVA-YHTEISÖ. TEITTE HYVÄÄ TYÖTÄ!

3

728

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jipjipjip.

      Liiallinen hehkutus voi kokeilijalle tuottaa pettymyksen, ihan tavallinen KDE Mandrivassa on. Kyllä sen Mandriva lookin saa mihin tahansa KDE työpöytä distroon, oletusulkoasun perusteella ei distroa kannata valita.

      Tuunaaminen on helppoa ja lisukkeita löytyy, onhan noita:
      http://www.kde-look.org/
      http://www.gnome-look.org/
      http://art.gnome.org/
      http://customize.org/

      ps: mikään jakelu ei tarjoa oletuksena sellaista kiiltävää mustaa kromia kuin minun työpöytäni on. Personointi on mukavaa, onneksi linuxeissa ei tarvitse tyytyä muiden näkemyksiin joilla yritetään miellyttää kaikkia vaan voi helposti muokata mieleisekseen. Kannattaa tutustua työpöytäasetuksiin ja teemoihin, kuvakkeisiin yms. niiden yhdistelemiseen... värien muokkaamiseen jne.

      • Kun on

        "kädetön ja saamaton" tuossa tuunammisessa niin onhan tämä Mandriva aina ollut numero UNO.

        Ja mikä parasta, lisäpaketit ei lopu ihan heti.


    • jsdhy

      Jos häikäisee niin säädä näyttö vähän tummemmaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      5
      1254
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      168
      1183
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      102
      1045
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      987
    5. 131
      884
    6. Me, kaikki suomalaiset, emme pommita Pietaria

      Vaikka Suomen tasavalta, yhdessä muun Euroopan sekä USA:n kanssa käykin hyökkäyssotaansa Venäjää vastaan, pommittaen nyt
      NATO
      271
      879
    7. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      71
      874
    8. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      776
    9. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      45
      773
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      395
      753
    Aihe