Kellään mitään tietoa miten saisi nopeuden nostettua usb 2.0 tasolle? En tiedä missä vika on. Laitteen pitäisi toimia 2.0 nopeudella, mutta esim 20 megaa siirtyy gigan kortilta 20 sekuntia. Kaapelissa on häiriönpoistokela sekä PCI kortti on USB 2.0 ja esim usb-tv toimii moitteetta ja ulkoiselta mobile diskiltä siirtyy data kyl vauhdikkaasti. Tää kamera ollut alusta asti näin hidas.
DMC-FX07 USB 2.0 hidastelee
5
672
Vastaukset
- näitä
Vaihda toiseen usb-porttiin. Jos käytät usb-jatkokaapelia, jätä se pois ja käytä ainoastaan kameran mukana tullutta kaapelia. Usb-jakajaa käyttäessäsi, käytä ainoastaan aktiivista (omalla virtalähteellä varustettua) jakajaa.
- aloittaja kirjoittaj
Hei,
Ja kiitti ehdotuksista. Mulla ei ole jatkaria vaan vain kameran mukana tullut johto. Olen kokeillut koneen emolevyn omia sekä uuden PCI-USB kortin liittimiä. Ei eroa.
- ja hanki
kunnollinen kortinlukija.
Turhan hankalaa purkaa kortit kameralta suoraan. On helpompaa laittaa kortti lukijaan ja nopeampaakin se on ainakin minulla.
- Ominaisnopeus
Et ikinä pääse "USB2" nopeuksiin, se on täyttä bluffia. Todellinen nopeus riippuu laitteiden sisäisestä nopeudesta.
Esim. UDB 2 luvataan 480, mutta muistikortti kykenee vain 10-40, eikä edes siihen, jos se on vanha tai halpa.
Myös kameralla on oma hitautensa, johon ei käyttäjä voi mitenkään vaikuttaa. Myös tietokoneen oma väylänopeus ja kovalevyn talletusnopeus vaikuttaa monen muun seikan ohella.
Yleensä suurinpään nopeuteen päästään käyttämällä kortinlukijaa, koska se on yksinkertainen kapine ja kykenee yleensä korttien nopeuksiin. Hitaan muistikortin purkunopeutta ei voi millään laitteella nopeuttaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.5404645Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek183721Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2842352Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4822221Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.881555Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1161524- 1571413
Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel691340- 701323
- 841164