NAVIGON etsii ja etsii 60 min.

jas.

Ostin kehutun navigon 2310:pin . Ongelmana on että joka ikinen kerta kun käynnistän koneen niin ETSII SATELLIITTIA vaihtelevasti 45-65 minuuttia , on siinä kiva ootella parkkipaikalla milloin vois lähteä. viimeksikin kävin pistään navigonin tulille jo tunti ennen lähtöä,oli kiva yllätys ETSII SATELLIITTIA.Myyjän mukaan on normaalia että ensikäynnistyksellä kestää mutta että joka ikinen kerta ????????? Onko muilla kokemuksia Navigonista, aijempi Garmin löysi paikat alle minuutissa.

4

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Navigon 8110

      Paina sieltä pohjasta (8110 se löytyy siis pohjasta) pientä boottireikää kynän kärjellä. Ongelmana varmaan se että se GPS ei ees käynnisty, silloin ei myöskään "näytä"-kartta tilassa näy sitä GPS ikonia. Näin siis ainakin silloin tällöin meikäläisen Navigonissa. Toinen vaiva voi olla se jos autosi tuulilasi on lämmitettävä. Tällöin lämmitysvastukset haittaavat todennäköisesti signaalin vastaanottamista.

    • seitseman

      Käynnistys voi kestää jos avaat kovinkin eri paikassa missä suljit. Itsellä oli eteläeruoopassa mukana navigaattori kaupunkisuunnistustarkoituksessa, ja eka kerta kesti 3h että onnistui paikannus.

    • Navigon 7210

      Heittäkää ne navigonit tunkiolle. omassa 7210 mallissa alkoi samoin että etsii satelliittia eli soveltuu vain satelliitin etsimiseen. pian tämän jälkeen kohta ei enää käynnistynyt. akku purkautui tuon tuosta ja vajaalla teholla kuulema ei jaksa pelata. siis uutta akkua tilaamaan hintaan 35-e jonka jälkeen jää arvoitukseksi toimiiko tai ei. navigonin tekstin kirjoitus on kankeaa, lisälataukset omilta sivuilta niin ja näin. minun navigaattoria omasivu navigonilla ei tunnistanut. siis laite maksoi noin 200e ja muutaman käyttökerran jälkeen pinteestä pelasti kiinalainen laite joka pakkasessakin suostui yhteistyöhön. navigonin piti ymmärtää myös puhetta osin lupaukset piti paikkansa kunhan vain puhekielenä pitää Englantia, Saksaa tai jotain muuta kuin Suomea.....nyt ei sanat riitä kertomaan kuinka huonosta laitteesta on kysymys. t:Jussi

    • Jo ikivanha paikanni

      Navigaattorin vastaanottimen kostuttua sen herkkyys alenee olennaisesti. Minulle kävi näin takuuaikana. Nyt on laite jo 5 vuotta vanha ja sen ympärillä oleva suojakumi alkaa repsottaa. Pelkään että se taas kastuu ja takuukaan ei ole enää voimassa. Käynnistys kunnossa olevalla laitteella kestää alle minuutin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      81
      4081
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      116
      3597
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      83
      3393
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      39
      2819
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1683
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1536
    7. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1191
    8. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1174
    9. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1144
    10. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1130
    Aihe