Kun on porvarit puikoissa niin on pitkät leipäjonot ja rokotusjonot vanhat ihmiset joutuvat jonottamaan tuulessa jat tuiskussa .Että näin täällä Oulussa.
Sikainfluenssa jonot
jonottaja
16313
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Ei kukaan pakota siellä jonottamaan.
Pitäähän sitä jonottaa, kun julkinen sana kehottaa. Käydäänhän me äänestämässäkin Vanhasta ym.
Tästä näkee Suomen kunnallisen terveydenhuollon tilanteen. Kotikunnastani pääsivät 1-2 riskiryhmien rokotteetkin loppumaan puolessa välissä aakkosia. Ja noiden rokotusten järjestäminen, pieniin terveysaseman tiloihin ei jonot mahdu joten ulkona vaan. Kukaan ei käy ulkona kysymässä että ovatko kaikki todella sikainfluenssarokotetta hakemassa ja niinpä jonoon eksyi ihan lääkärin vastaanotolle meneviäkin. Ja henkilökunta väittää ettei he edes tiedä kuinka suuria riskiryhmät ovat. Mikäs ongelma tuossa on vetää tilasto ikäryhmistä, ja kai nyt koneella saa nopeasti tilaston kuinka moni on neuvolan kirjoilla raskauden takia. Ja kun siitä määrästä joitakin jästipäitä ei ota rokotetta niin ei pitäisi tarvita kummoista laskupäätä laskemaan tarvittavien rokotteiden määrää.
Täydellistä osaamattomuutta.
THL toimittaa rokotteita kuntiin tilastojen perusteella eikä todellisten riskiryhmien koon mukaan. Jos kunnassa onkin tilastollista jakaumaa enemmän riskiryhmiin kuuluvia, rokote loppuu kesken jos kaikki tulee rokotukseen heti alussa.
Missä rokotetaan aakkosten mukaan? Täällä ei kyselty nimeä jonottaessa, rokotukseen pääsi tulojärjestyksessä jonotusnumeron perusteella.
jonottaa,saorasta rokotuksiin jonottaa.Oulu on sellainen kusipäiden paratiisi että ihmiset jonottaa aivan tyhjän takia,ja nyt toinen seksuaalivähemmistön valtaama kaupunki turku seuraa perässä ja jonottaa.Minne ne jonottaa?Mereen?
olla Oulusta, kun paukapäät johtavat paikallista sotea-vankilaan koko porukka ja uudet tilalle.
Kävin katsomassa jonoja Oulussa.. joo saatana lehmän näköiset lihavat ihmiset katsoa äljöttivät pöhlön ja pelokkaan näköisinä jonosta. Ajattelin, että tarttuisi tauti koko roskasakkiin ja niittäisi hautaan.
Kyllä nauroin, kun tuon jonon uutisissa. Pöhlöjä ja pelokkaita, todellakin. Nauroin kun uutisissa jonossa ollut nainen valitti että "kansakunnan isät" seisottavat veronmaksajia rokotusjonoissa. Ei kai kukaan tervejärkinen kutsu maamme "johtajia" kansakunnan isiksi? WTF?
Kannattaa laittaa 10 000 ihmistä päivässä tuuleen ja tuiverrukseen tällaisena aikana toisiinsa sika-influenssaa levittämään! Rokote kun alkaa antamaan suojaa (ehkä) vasta pari päivää rokotuksen jälkeen, on vahinko (tartuttaminen) jo tapahtunut. Rokotteesta lisää pöpöjä niin johan on hyvin asiat.
Muutaman sadan oppilaan koulujakin on suljettu, kun monella ollut tartunta. Entäs kun pukataan tuhansia ihmisiä yhteen, montahan tartuntaa sillä saadaan aikaan.
jonottajienkin olisi ollut vaan parempi pysyä kotona, niin olisi varmasti parempi suoja tautia vastaan, kun lähteä sitä vartavasten hankkimaan.
Mitähän tästä kaikesta oikein seuraakaan! En ikipäivänä suostuisi koekaniiniksi lääkeyhtiöiden rahastuskamppanjaan.
Must see...!
http://www.youtube.com/watch?v=RhZesZe33cw
tuommoisessa jonossa noin kauan seistä vaikka kysymyksessä olisi viisikymppisten jako.
miksi vanhat jonottaa? eihän niille edes kuulu se piikki ensmäisten joukosa
taitavat olla nuo "vanhat". Heille kuuluu piikki 3. ryhmässä.
Vanhat jonottaa tavallista kausi influenssarokotetta. Terveydenhuolloin organisointi on Suomessa tätä tasota.
Espoossa jonotetaan joka aamu päivystykseen kun kuulemma ei ole resursseja avata ovia ennen kuin tasan kahdeksalta.
Käsittämätöntä jonotusta tämä touhu! Ei voi kuin ihmetellä miten näin yksinkertainen asia kuin piikin pistäminen voidaan saada tehtyä näin hitaaksi ja vaikeaksi!
Pari nopeuttavaa vinkkiä näille terveydenhuollon ammattilaisille:
1) Armeijan evp kapteenit organisoimaan jonotusta. Heillä on kokemusta miten suuria ihmismassoja käsitellään tehokkaasti ja järkevästi. Saavat siinä samalla taasen tuntea itsensä tärkeäksi ja pääsevät pätemään taas ja siksi ilmaantuvat varmasti paikalle ilolla vaikka ihan talkoisiin kutsun saatuaan :)
2) Työkkäristä atk- ja kirjanpitoalan ammattilaisia näpyttelemään niitä rokotustietoja ihmisistä tietokoneelle! Näin terveysalan ammattilaiset voivat keskittyä niihin rokotteiden pistämisiin eikä heidän aikansa kulu tietokoneen näppäimistöllä tietojen kirjoittamiseen 1-sormijärjestelmällä kirjain kerrallaan!
Kunkin alana ammattilaiset tekemään sitä hommaa mitä osaavat. Terveydenhuoltohenkilöstön ei kuulu olla tietokoneella konekirjoittajina tai järjestelmässä ihmisten jonotusta kun se ei heidän koulutukseensa kuulu eikä todellakaan myöskään onnistu. Heidän tehtävänsä on hoitaa tuo hoitopuoli!
Varuskunnassani riehui alokasaikanani flunssaepidemia. Varuskuntasairaalassa meidät pistettiin riviin seisomaan. Ensin pistettiin jokaiselle kankkuun neula valmiiksi ja sitten tuli hoitsu ison ruiskun kanssa ja laittoi sen vuorotellen jokaisen neulaan ja antoi kullekin annoksen antibioottia. Onneksi olin rivissä ensimmäinen niin ei tarvinnut kauaa seisoa piikki kankussa odottamassa lääkettä.