hyvää päivää!
Kaikille ISILLE joka päivä
pullaulla*
19242
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Huomenna onkin sitten pitkä pöytä katettuna. Upeata onkin nähdä suurin osa jälki kasvua yhdellä kertaa. Kaikkiahan ei koskaan saa yhden aikaisesti paikalle, mutta hyvä näinkin.
tuli mieleeni Ulla, kun sinäkin olet sellainen liikkuva ihminen. Ei taida teillä siellä Ruotsissa olla tämmöisiä nenä päiviä. Täällä kerättiin toista miljoonaa euroa tämmöisellä tempauksella Afrikan lapsille. Hauskaa oli eilisissä eläkeläisten juhlissa Porvoossa, siellä oli yli kuusisataa osallistujaa. Monikin pien eläkkeen saaja oli avannut kukkaronsa ja luopunut parista eurostaan. Nyt alkaakin taas tavan omainen pikku joulu touhu joulukonserteineen ja se pistääkin kiireeksi. Tukholmassa pitää vielä ennättää käydä, katsomassa joulun valmisteluja tekemässä pieniä lahja ostoksia.
Täällä on jo tavan omainen sohjokeli.
ISÄNPÄIVÄ ,kun saat koko jälkikasvu samaan pöytään,Nauti siittä, ja ONNEA!
Avioerossa isät ovat usein heikoilla. Tänäkin isänpäivänä moni isä turhaan odotta lapsiaan käymään, joku äiti voi sillä lailla käyttää valtaa.
ensimäissessä avio liitossani. Entinen vaimo myrkytti vanhemman pojan mielen. Tosi harvoin tavataan, Isän päivänä ei laisinkaan. Niin on kateissa pari muutakin poikaa. Toisen liiton lapsiin on tiivis yhteys. Luulakseni olen saanut anteeksi nuoruuteni vouhotukset.
Niin isän kuin äidinkin päivä on monille lapsille kova koettelemus, joko siksi , että heitä ei ole ollenkaan tai siksi, että he eivät ole lasta varten.
Tänään kuulin pojaltani hänen kaveristaan, jonka nais ystävä oli pitkälle alkoholisoitunut nainen. Miehen toimiessa ulkomailla käytti viiden lapsen äiti siinä määrin yksin ollessaan alkoholia, että siihen naapuritkin puuttuivat, seurauksin, että lapset huostaan otettiin. Avomies kiukustui siinä määrin, että yritti alkoholin vaikutuksen alaisena tavata lapsiaan. Hänenkin yhteydenotto lapsiin kiellettiin.
kesä kaikilla. Sin meni isänpäivä. Nyt onkin taas kysymys siitä miten uskaltaa taas mennä vaakaan. Varmaan pari kiloa tuli taas lisää.
Hauska hetki lasten ja lasten lasten kanssa.
Olipa aivan joulun tuntua lahjoneen. Teleskooppisesta makkaran paisto kepistä kylpylä viikon loppuun olivat lapset keksineet lahjoja. Tuntipa siinä itsensä todelliseksi päivän sankariksi.
Saitkos ne tavanomaset pitkät kalsarit ?
riskillä rumat. En saanut kalsareita.vaikka riski en olekkaan, vaan tarkasti kunnostani ja painostani huoltapiävä.
Hienon pyjaman sain en tosi lapsilta. Mitä lie tarkoittanut miehustaan oli kirjailtu aasi !
Jopa 30 senttiä lunta luvassa!
09.11.2009 14:47
Voimakas lumi- ja räntäsade heikentää maanteiden ajokeliä eteläisessä Suomessa tiistain vastaisesta yöstä alkaen.
Etelästä saapuva sadealue voi haitata paikoin myös raide- ja lentoliikennettä.
Runsaimmat sademäärät kertyvät tiistaiaamun ja keskipäivän aikana maan eteläosissa, iltapäivän ja illan aikana itäosissa. Lunta voi kertyä vuorokauden aikana 15-25 senttimetriä, paikoin jopa lähes 30 senttiä.
Voimakkaan lumisateen alueilla tykkylumi saattaa taivuttaa puita sähkölinjoille.Saderintama liikkuu tiistain aikana maan keskiosiin. Keskiviikkona lumisade leviää heikentyneenä Lappii
miten lienee Tukholmassa. Mahtaako, Ulla siellä seikkailla loska kelissä. Kunhan ei vaan kastele jalkojaan ettei vilustuisi. Varmaan Jerrykin kastelee turkkinsa ja onkin lenkin jälkeen kylvetettävä. Hiukka etelämpänä Tukholma onkin Helsinkiä. Mahtaakohan paikalliset lehdet siellä uutisoida tätä hirveetä vesi vahinkoa joka vielä on tutkinnassa Helsingissä.
saatu palstalle, tuntuu olevan paljon asiaa. Hauska tavata !
on nenästä vetää
ketä on muka nenästä vedetty !
hyvä ilma, kun menen pojan veneen nostoon.
Ja jerrykin palelee sielä meren rannalla. Puetaan kunnolla päälle.
Ei ole nyt sadetta tiedossa ,onneksi.---Joka kerta tssut pestään kun ollaan oltu ulkona,niihin pitkiin karvoihin tarttuu kaikenlaista,ja partakin pestään joka päivä. On jo totuttu näihin rutiinihommiin,nostaa kiltisti vuorotellen joka tassua.
Kyllä ne lehdet kirjoittaa siittä Helsingin vesivahingosta. (isosti)
Pikkuisinkirjaimin Suomen jääkiekon voitosta Karjala kupissa.(vähän)
kaikille marttinimisille varsinkin.
Vanhemman siskoni mies oli Martti . Kova kalastaan ja se koituikin hänen kohtalokseen.
Hukkui Näsijärveen. Siittä on jo n40 vuotta aikaa,mutta kauhea tapaus se oli,ei sellaiset unohdu koskaan.
On tuttu minullekin, odottelee siellä' Teneriffalla korttia pelaamaan. Tuskinpa tulee lähdettyä. On sekin saari rampattu kyllästymiseen asti, parilla kymmenellä reissulla.
Mitähän mahdat Ulla toimittaa siellä veneen nostossa. Ainakin minusta tuntuisi,että naiset olisi siinä hhommassa vaan tiellä. Taitaa olla pari viikkoa kun sekin homma tuli tehdyksi.
Kovasti eilen uhkasivat tuolla lumi-sateella, pari Senttiä oli yöllä satanut, sekin haihtui aamulla lähes kaikki pois. Ajoin satakunta kilometriä sulilla teillä
Tuossa tulessa poukkasin terveyskeskukseen. Toista sataa ihmistä oli rokotus jonossa, Olikohan kaikki työttömiä vai pinnasivatko töistä.
Niin paljon hälyä tästä sika rokotuksesta on ollut, että ajattelin itse jättää koko rokotteen ottamisen.
että onko minusta apua veneennostossa ,onhan toki. Ainahan kaksin on kivampi.
Vaikka hän onkin oma poika hän luottaa minuun näissä tekniikkaa kysyvissä hommissa.
Veneen nostossa ei tarvita lihasvoimia,kun on kysymyksessä tämän kokoluokan vene.
Siitä Sikainfulenssa rokoteesta en minäkään halua ,olen terve enkä kuulu Riskiryhmään
Ikäni puolesta saan joka vuosi kutsun ,ja siihen sainkin taasen ,meinaan sen ottaa.