Ollaan suunniteltu miehen kanssa, että jouluksi / talvilomaksi olisi kiva lähteä jonnekkin etelään "pakoon" täältä Suomen kylmistä ilmoista, kun lumetkin on saatu kotipihalle ja lisää tulee. Onko 1,7 vuotiaan lapsen kanssa liian aikaista lähteä esim. Kreetalle? Lentomatkat, onko ollut teillä jotain pulmia, kuten pitääkö ruuat ottaa itse mukaan? Lomalla rasvaan lastani, ja ottaisin vaippoja (meillä on tosin vain yöllä vaipat)
mutta ruuat? Pitääkö neidille ottaa Suomesta ruuat lomalle mukaan itse?
Ja sitten ne rattaat. Meidän tyttö kävelee sujuvasti kuten puhuukin, kävelee helposti yli 2 km, mutta illalla valittaa väsymystä ja jalkojen kipuja, kävelleenkö me liian usein pitkiä matkoja vai ?! No jokatapauksessa avorattaat olisi varmaan hyvät ottaa mukaan, kun pääsisi ipana helposti pois rattaista kävelemään myös ja istumaan :) Illalla meidän neiti silti simahtaa heti iltapalan jälkeen, niin olis todella hyvä olla mukana, miten pitkät matkat teidän taapero kävelee ja milloin otitte rattaat pois käytöstä? Meillä on joskus ilta-kävelyllä mukana, jos uinahtaa kesken kävelyn, kävelee yleensä ja harvoin täytyy istua rattaissa, meillä aina äidin kädestä pitää kiinni tai isän, taikka rattaista ihan. Rattaita ei käytetä juuri koskaan.
Ei ole kokemusta lapsen kanssa matkustamisessa, eli tarvitsen vastauksia näihin kysymyksiin :)
1,7 vuotiaan tytön kanssa lomailemaan ?
9
687
Vastaukset
- pikku-äiti :)
Unohtui lisätä viestiin, että emme tietenkään olisi auringossa koko aikaa, tai lähdettäisi minnekkään Thaimaaseen, että juuri jonnekkin Kreetalle ehkä, mutta ei minnekkään kauemmas, koska en halua riskeerata mitään lapsen terveyden vuoksi ja matkailu tekee ilmeisesti hyvää, ainakin minulle teki kun olin juuri tuon ikäinen ;)
Sitten se lentomatka jos lähdetään yleensä minnekkään, riittääkö matkan ajaksi lelu, viltti ja kirja jota luetaan yhdessä ?- ....
Kreeta ei ole ns. talvilomakohde, siellä voi sataa talvella luntakin, tosin harvinaista mutta talvella 2003 tai 2004 tuli lunta (ystäväni asuu pysyvästi Haniassa).
Kanaria on talvilomakohde, jonne on yhtä lyhyt lentoaika kuin Kreetalle. Kaksivuotiaalle ottaisin rattaat mukaan.
- asas3333
vielä ole matkaa varanneet?
Totta kai matkarattaat mukaan.- the traveller 74
Tietenkin rattaat mukaan ja aurinkokuomulliset jos mahdollista jotta saa paivaunet nukutta rauhassa tarpeentullen. Paikallinen ruoka kay kylla aivan varmasti mutta vastaan saattaa tulla sellainen ongelma kuin eri maut mihin teida pikkuinen on tottunut, mina ottaisin "varuille" niita isompien lasten purkkiruokia mukaan tarpeeksi jotta ei mene loma pilalle sen takia etta moussaka ei maistukkaan teidan lapsen suuhun ja paikalliset lastenruoat ovat erimakuisia, loman onnistuminen on pienesta kiinni avainsana on ennalta varautuminen. Reissuun vaan reippaasti!! Lento on niin lyhyt 4h etta ei siina mitaan ohjelmaa tarvitse, Finskilta antavat jonkun lasten lelujutun pienimille ja jos mahdollista niin voi ajoittaa lapsen paikkareita niin etta sattuu juuri koneessa olo aikaan jos mahdollista.
- aloittaja
the traveller 74 kirjoitti:
Tietenkin rattaat mukaan ja aurinkokuomulliset jos mahdollista jotta saa paivaunet nukutta rauhassa tarpeentullen. Paikallinen ruoka kay kylla aivan varmasti mutta vastaan saattaa tulla sellainen ongelma kuin eri maut mihin teida pikkuinen on tottunut, mina ottaisin "varuille" niita isompien lasten purkkiruokia mukaan tarpeeksi jotta ei mene loma pilalle sen takia etta moussaka ei maistukkaan teidan lapsen suuhun ja paikalliset lastenruoat ovat erimakuisia, loman onnistuminen on pienesta kiinni avainsana on ennalta varautuminen. Reissuun vaan reippaasti!! Lento on niin lyhyt 4h etta ei siina mitaan ohjelmaa tarvitse, Finskilta antavat jonkun lasten lelujutun pienimille ja jos mahdollista niin voi ajoittaa lapsen paikkareita niin etta sattuu juuri koneessa olo aikaan jos mahdollista.
Niin, keväällä siis lähdettäisiin.
Matkat varataan pian. Kreetalle on juuri viikon kestävä matka ennen ipanan syntymäpäiviäkin, niin voisi hyvin lähteä. Kiitos vastauksista! Katsotaan jos niitä matkoja saa vielä, mutta näytti olevan vielä vapaata, mutta saa nähdä ;)
- 2xkokenut
Menkää Kanarian saarille. Siellä on lämmin talvellakin. Me ollaan oltu siellä juuri tuon ikäisen kanssa. Siellä on vauvan ruokia, joita meillä syötiin(hedelmä ja liha soseita) ja sitten tietysti leipää ja muuta "tavallista ruokaa" ölisäksi. Puuroja ei löytynyt.
Kyllä meillä ainakin kevyet rattaat oli tosi hyvät mukana kun mentiin "rantaa pidemmälle". Siihen, että kävelee paljon on hyvä tottua ihan myöhempää elämää aatellen. Ei voi liikaa kävellä, kunhan lapsi ei itkien kävele. Hienoa, että teillä kävellään paljon.
Vaippoja saa, vaikka hinta on kalliimpi. Me otettiin muutamia mukaan. Jos käytätte vaan yöllä niin ei ne vaipat paljoa tilaa vie. Ulkomailla on usein eri vaippamerkit eikä voi olla varma vuotaako yms. Mutta vaippoja siis varmasti löytyy. Onhan lapsia sielläkin päin.
Lentomatka on se pahin. Jos ei lapsi nuku niin kirjat, värikynät... Tuon ikäiselle voi olla ankeaa istua tunteja paikoillaan. Kannattaa tehdä kävelyretkiä koneen päästä toiseen päähän. Kysys lisää. Ollaan tosiaan matkustettu jo kaksi kertaa tuon ikäisen kanssa.- 12+9
Käytävällähän liikkuu lähes tauotta jonkilainen kärry, joten ei siinä paljon lasta kävelytetä. Sitten on ne iänikuiset vessajonot. Useinhan noi pienet sijoitetaan ykkösriville, jossa on tilaa temmeltää tai leikkiä, joskin suositeltavaa on tenavan pitäminen vanhempien välissä, tietysti nousun ja laskun aikana vöissä, samoin jos tulee turbulenssia. Tuon ikäinen ei enää mahdu babyboksiin.
Kanarialle lentävä B757 on matkustusmukavuuden kannalta täydellinen painajainen, joten ei pieniä lapsia käytävälle pliis.
Toi on muuten hauska ilmaisutapa "meillä" ja "teillä". - 2x kokenut
12+9 kirjoitti:
Käytävällähän liikkuu lähes tauotta jonkilainen kärry, joten ei siinä paljon lasta kävelytetä. Sitten on ne iänikuiset vessajonot. Useinhan noi pienet sijoitetaan ykkösriville, jossa on tilaa temmeltää tai leikkiä, joskin suositeltavaa on tenavan pitäminen vanhempien välissä, tietysti nousun ja laskun aikana vöissä, samoin jos tulee turbulenssia. Tuon ikäinen ei enää mahdu babyboksiin.
Kanarialle lentävä B757 on matkustusmukavuuden kannalta täydellinen painajainen, joten ei pieniä lapsia käytävälle pliis.
Toi on muuten hauska ilmaisutapa "meillä" ja "teillä".että meidän muksu alkoi rääkyä ja potkia kun joutui istumaan. Pakko oli lähteä käytävälle ja siinä meidän vieressä ollut täti ehdottikin pientä jalottelua. Ja se riehunta oli sitä luokkaa, että kaikilta matkustajilta oli mennä hermot. Toisen lapsen kanssa oli helpompaa kun oli sen verran rauhallisempi, että jaksoi piirtää ja lukea. Ja alle 2 v matkustaa sylissä. Ei siis oikeen viitsi laittaa vanhempien väliin käsinojan päälle.
Kreetalla ei tosiaan ole enää lämmin.
Netistä saa halvalla äkkilähtöjä, joten ei matkaa tarvi varata ajoissa. Meillä on aina varattu tyyliin viisi päivää ennen matkaa. - 18+20
2x kokenut kirjoitti:
että meidän muksu alkoi rääkyä ja potkia kun joutui istumaan. Pakko oli lähteä käytävälle ja siinä meidän vieressä ollut täti ehdottikin pientä jalottelua. Ja se riehunta oli sitä luokkaa, että kaikilta matkustajilta oli mennä hermot. Toisen lapsen kanssa oli helpompaa kun oli sen verran rauhallisempi, että jaksoi piirtää ja lukea. Ja alle 2 v matkustaa sylissä. Ei siis oikeen viitsi laittaa vanhempien väliin käsinojan päälle.
Kreetalla ei tosiaan ole enää lämmin.
Netistä saa halvalla äkkilähtöjä, joten ei matkaa tarvi varata ajoissa. Meillä on aina varattu tyyliin viisi päivää ennen matkaa.Käsinojan saa nostettua ylös, jolloin tenavalla on enemmän tilaa. Totta kai syli on turvallisin, ja tuo juuri alle 2v. vaihe on haastava.
Satuin ihan hiljakkoin istumaan "tätinä" perheen vieressä, missä oli alle vuoden ikäinen lapsi; ei mitään ongelmia. Eikä minua lapset häiritse, kysymys on enemmän siitä yleisestä härdellistä kun käytävä on täynnä erilaisia ihmisiä ja epätoivoinen henkilökunta yrittää saada kärryjään eteenpäin.
En ole ottanut kantaa Kreetan lämpötiloihin, mutta eihän sinne enää tehdä suoria lentoja.
Jokainen tietää äkkilähtösysteemit, huutokaupat sunmuut. Kaikille ei vaan riitä se tarjonta, joka noihin poistoeriin jää jäljelle. Mitä enemmän matkustaa, sen vaativammaksi tulee ja osaa hakea hinta-laatusuhteeltaan parhaat paikat. Ja niihin oikeasti ei ole äkkilähtöjä. En esim. pienten lasten kanssa lähtisi määrittelemättömään hotelliin, joita ne usein on ja josta voi kesken loman tulla lemput.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205044
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r22322Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361270- 971211
Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121200- 931074
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17873viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168835En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61753Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."
Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii25719