oon ostamassa navia ja sellainen kysymys että kuinka usein navin karttoja kannattaa päivittää? siis jos nyt ostaa navin ja siinä on uusin kartta niin luulis että sillä aika pitkään täällä kotimaassa pärjää kun ei nää suomen tiet kuitenkaan niin kauheen paljoa muutu esim.parissa vuodessa.vai onko navit tehty niin että jos niitä ei päivitä säännöllisesti niin jossain vaiheessa eivat toimi? itse oon ostamassa garminia
navigaattorin päivitykset
n.a.v.i
4493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Se on ihan ittestä kiinni, että miten noita päivittää. Eivät lopeta toimintaansa vaikka karttaa ei päivittäisikään.
Ei niitä kannata päivittää, se laite hajoo kuitenkin jossain vaiheessa ja joutuu ostaa uuden niin siinä on taas uudet kartat. Tomtomin päivityspalvelu ainakin mulla lakkas toimimasta ennen aikojaan ja pitäis maksaa kartasta joka on jo maksettu. puhelin tietysti maksullinen ja mahdollisimman hankalaksi tehty, englanniksi tulee vastaukset ja selittelyt sähköpostiin.
Minun garminki on tullut jo kolmenvuoden ikään, piirongin laatikossa on valmistajan päivityslevy kartalle ja ohjelmistolle, mutten ole nähnyt tarpeelliseksi sitä asentaa. Olkoon noin, niin kauan kuin toimii.
Erehtymättä on perille opastanut niin Suomessa, Ruotsissa, kuin Norjassakin.
Erittäin hyvä laite, merkkiä en vaihda.
Garminiin saa myös ilmaisen kartan. Pävitän sitä pari kertaa vuodessa.