Asensin Mandriva One 2010 Gnomen kiintolevylle. Käynnistys pysähtyi johonkin puuttuvaan tiedostoon, jonka nimeä en tullut panneeksi muistiin. Latasin ja poltin live-cd:n uudestaan ja asensin taas. Käynnistyy nyt niin, että käyttäjät ja salasanat sai lisättyä. sitten kun jatkaa, jää musta ruutu, jossa hiiren nuoli ensin totteleekin, mutta parin minuutin päästä jumittuu. Yritin tekstitilaan kirjautumista, mutta jumittuu siinäkin.
Msi:n K9N6PGM2-emolevyllä on integroitu näytönohjain Geforce 6150 ja mm Slackware, Debian - debian-pohjaiset toimivat tässä, kuin myös Mandriva 2010 live-levyltä.
Mandriva 2010 jumii
6
734
Vastaukset
- Juujajooja
Kokeile siirtää image USB-tikulle ja asentaa Mandriva sitä kautta.
Siirto onnistuu Mandriva Seed -apuohjelmalla. Ohje Mandriva Seedin käyttämiseen: http://mandriva-fi.org/mediawiki/index.php/Mandrivan_levykuvien_siirtäminen_USB-tikulle- VeikkA.
Kokeilin , mutta sama lopputulos, kuin cd-levyltä asennettaessa.
No eipä tuo niin tärkeä ole, Mandriva on ollut (testi)käytössä pitkään, viimeisimmän 2009.1, menetin kiintolevyrikon vuoksi muutama viikko sitten.
- Jakelupäällikkö
linux-jakeluilla on aika ajoin puutteita erilaisten rautojen kanssa. Toimiiko koneessasi mikään muu jakelu?
- VeikkA.
Kuten aloituksestani ilmenee, Debian Lenny, Debian Squeeze, Ubuntu 9.10, Linux Mint 7, Sabayon 4.1 ja Slackware 13 ovat tällä hetkellä asennettuina ja toimivat hyvin. Puppy 4.3 toimii usb-tikulta, kuten tuo uusi Mandriva.
- oobetimer
Jostain syystä Mandrivan KDE-live-CD toimii todella hitaasti ja tahmaisesti, mutta kun Mandriva on sitten asennettu samaan koneeseen, niin toiminta on todella nopeaa..
Onko Mandrivaan saatavissa alternate-asennus-CD:tä? - VeikkA.
oobetimer kirjoitti:
Jostain syystä Mandrivan KDE-live-CD toimii todella hitaasti ja tahmaisesti, mutta kun Mandriva on sitten asennettu samaan koneeseen, niin toiminta on todella nopeaa..
Onko Mandrivaan saatavissa alternate-asennus-CD:tä?Onhan Mandriva gnome. : )
Minä latasin vaihtoehtoisen KDE-levyn ja asensin sen, mutta lopputulos oli tietysti sama, jumittuu.
Tein sitten Gnome-asennuksen toiselle, vanhemmalle koneelle ja tässäpä Mandriva käynnistyy ja tuntuu toimivankin, tuli kyllä ilmoitus kaatuneesta np-viewer.bin-ohjelmasta ja pitkä bugiraportti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2185628SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784559Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.803318SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2412760Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1412547Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur1401909Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2441447Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491025Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall28948- 62946