Te, joilla e-pillerit ovat auttaneet akneen.

Kävin pari vuotta sitten lääkärissä hankkimassa e-pillerit epäsäännöllisiin menkkoihin. Söin Yasmineja tyytyväisenä, mutta lopetin vajaan vuoden käytön jälkeen. 5kk päästä iho meni pikkuhiljaa huonompaan suuntaan ja nyt olen kärsinyt n. vuoden pahasta aknesta. Posket ja leuka on erittäin pahassa kunnossa ja toivo alkaa loppua iho-ongelmien kanssa.

Auttaisiko e-pillereiden aloitus uudemman kerran? Koska tuloksia olisi havaittavissa?
Olisin ERITTÄIN kiitollinen niille, jotka kertoisivat kokemuksiaan pillereistä:)
4964
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

minulla on ollut aivan luonnostaan akne, joka on nyt Diane Nova-epillereiden parin käyttövuoden jälkeen parantanut ihon kokonaan, olen todella tyytyväinen. veikkaan että nämä pillerit parantavat aknen jo paljon aikasemminkin, mutta omalla kohdallani huonot elämäntavat hidastivat pillereiden vaikutusta. Käyttöohjeissa luvataan, että tuloksia alkaa näkyä jo muutamien ensimmäisten käyttökuukausien aikana.

Mutta tosiaan, kokeileppa Diane Novaa, käy ihotautilääkärillä ja ehdota näiden pillereiden käyttöä. Kokeilin ennen pillereitä kaikennäköisiä mömmöjä ja kapseleita, mutta Diane Novat ovat ehdottomasti ollut ainoa ja paras keino aknen hoitamiseen. Lisäksi itselleni ei ole tullut yhtään mitään sivuvaikutuksia, paitsi ensimmäisten käyttökuukausien aikana lievää pahoinvointia, mutta sitäkin vain muutaman päivän. Sivuvaikutusten ilmeneminen on kuitenkin hyvin henkilökohtaista. Ja varmasti pieni hinta siitä, että saat hyvän ihon ja itsetunnon takaisin :)

Äänestä
  • Huomioikaa, että sitten kun lopetatte pillereiden käytön, saattaa iho-ongelmat pahentua/tulla paljon pahempana takaisin kun alunperin olikaan. Itselläni kävi näin. Minulla oli jonkun verran finnejä kun aloin syömään pillereitä ja sitten kun jokusen vuoden päästä lopetin niitten käytön niin naama on kukkinut kahta kauheammin jo monta kuukautta. Kannattaa siis miettiä olisiko aknelääkkeeksi muita vaihtoehtoja kuin pillerit, ne eivät poista ongelmaa vaan siirtävät sitä. Jos akne yltyy pahaksi, kannattaa harkita Roacuttan-kuuria. Aknesta ei kannata turhaa kärsiä.

    Äänestä

  • Mirja84 kirjoitti:

    Huomioikaa, että sitten kun lopetatte pillereiden käytön, saattaa iho-ongelmat pahentua/tulla paljon pahempana takaisin kun alunperin olikaan. Itselläni kävi näin. Minulla oli jonkun verran finnejä kun aloin syömään pillereitä ja sitten kun jokusen vuoden päästä lopetin niitten käytön niin naama on kukkinut kahta kauheammin jo monta kuukautta. Kannattaa siis miettiä olisiko aknelääkkeeksi muita vaihtoehtoja kuin pillerit, ne eivät poista ongelmaa vaan siirtävät sitä. Jos akne yltyy pahaksi, kannattaa harkita Roacuttan-kuuria. Aknesta ei kannata turhaa kärsiä.

    Olin n. 16 vuotias kun aloitin ensimmäiset e-pillerini, harmonetit. Syynä oli epäsäännöllinen kuukautiskierto ja ehkäisyn tarve. Kokeilin harmonetteja n. 3 kk ja ihoni meni huonoksi. Olin siihen asti saanut välttyä finneiltä. Tosin tähän finnien tuloon vaikutti varmasti myös ikä, mutta uskon että myös pillerit. Vaihdoin pillerit Diane Novaan. Naama alkoi rauhoittua eikä pillereistä muutenkaan ollut mitään haittaa. En saanut persikkaposkia mutta iho meni kuitenkin paremmaksi. Kävin kasvohoidossa tasoittamassa finnijälkiä ja tuskastelin säännöllisesti uusien finnien syntymistä. Pillereidenkään syömisen aikana ihoni ei koskaan ollut huippuhyvä muttei myöskään enää niin finninen.

    Söin diane novaa n. 5 vuotta jonka jälkeen tiesin etten tarvitse ehkäisyä ja lopetin pillerit. Halusin myös testata miltä tuntuu olla luomuna ja hyvältähän se tuntui kaikin puolin. Ei enää pelkoa siitä muistaako ottaa pillerit. Koin myös olevani jotenkin onnellisempi. Harmina oli tietenkin se että kun ehkäisyä tarvitsi, piti käyttää kondomia (vakituinen kumppani). Muutamia kuukausia ihoni pysyi ennallaan, näppylöitä jonkin verran aina ajoittain muttei mitään kummempaa aknea.

    Nyt pillereiden lopettamisesta on 2 vuotta ja iho-oireet ovat hiljaalleen sen aikana hiipineet takaisin. Ensin leuan alueelle ikääkuin hormonaalisena ja nyttemmin myös poskille kuten sillon teini-iässä. Luulin jo että säilyin siltä "ihon räjähtämiseltä" mutta sen sijaan ongelmat palasivatkin hiljalleen ja niin etten ensin edes tajunnut että ne saattavat johtua pillereiden lopettamisesta. Ihoni on nyt epätasainen ja näppyläinen, pintakuiva sekaiho. Olen kokeillut erilaisia ihonhoitotuotteita ja löytänytkin hyviä, mutta mikään ei ole poistanut ongelmaa ja ikää rupeaa olemaan 24v.

    Kuukausi sitten menin lääkäriin ja hän suositteli ehdottomasti diane novan aloittamista uudelleen. Tarvitsen ehkäisyä ja se auttaisi varmasti ihoonikin ja lisäksi ne sopivat minulle viimeksikin hyvin. En todellakaan halunnut aloittaa diane novia niitten suuren hormonimäärän vuoksi. Kysyin lääkäriltä yasmineista koska olin ymmärtänyt että niilläkin voi olla suotuisia vaikutuksia ihoon. Lääkäri sanoi että voinhan kokeilla jos en diane novaa halua. En tiedä oliko päätökseni oikea mutta lähipäivinä aloitan siis yasminet ja toivon että ne sopivat minulle. se mitä niitten aikana ja käytön jälkeen iholleni käy, jää nähtäväksi. Olen melko tarkka ulkonäöstäni mutta viime vuosien aikana olen oppinut myös hyväksymään että en ehkä koskaan saa unelmaihoani takaisin ja olen onnellinen siitä ettei minulla ole muita sairauksia kuin ihosairaus. Se ei sentään ole hengenvaarallinen. Toivon kuitenkin että yasmin tuo minulle avun.

    Äänestä

Itsekin olen syönyt pariin otteeseen Yasmin-pillereitä ja kyllähän ne veivät finnit pois, mutta e-pillerit aiheuttavat itselleni niin paljon muita sivuvaikutuksia, etten enää halua niitä syödä. Molemmilla kerroilla Yasminin lopettamisen jälkeen iho on räjähtänyt n. 5 kuukauden jälkeen ja loppua ei näy. Kun söin aiemmin pilereitä, joissa oli vähmmän hormoneita, ei iho mennyt niin huonoon kuntoon pillereiden lopettamisen jälkeen. Näin huono iho minulla ei ole ollut edes murrosikäisenä (kohta siis lähes kolmikymppinen). Nyt kaduttaa, että on tullut leikittyä noiden pillereiden kanssa vuositolkulla ja pelottaa, ettei hormonitoiminta ja iho tästä tasaannu... :(

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Línnnnea kirjoitti:

Kävin pari vuotta sitten lääkärissä hankkimassa e-pillerit epäsäännöllisiin menkkoihin. Söin Yasmineja tyytyväisenä, mutta lopetin vajaan vuoden käytön jälkeen. 5kk päästä iho meni pikkuhiljaa huonompaan suuntaan ja nyt olen kärsinyt n. vuoden pahasta aknesta. Posket ja leuka on erittäin pahassa kunnossa ja toivo alkaa loppua iho-ongelmien kanssa.

Auttaisiko e-pillereiden aloitus uudemman kerran? Koska tuloksia olisi havaittavissa?
Olisin ERITTÄIN kiitollinen niille, jotka kertoisivat kokemuksiaan pillereistä:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu