Mikä tässä

jekkuri

... on niin helvetin vaikeeta?
Harvemmin on tullut hiki ja ensimmäisten kolmen viikon jälkeen kukaan ei ole tullut "vittuilemaan".
Metsässä en ole ollut kuin kerran - muutaman vuorokauden.

Mukava huomata, että osaan ampua, vaikken aseista juuri välitäkään.

Lomat pyörii niin, että kotona jo ihmettelivät, että osa-aikaiseksikos tämä onkin muuttunut.

Täältä olen saanut kymmeniä uusia kavereita - se on tälle firmalle pelkkää plussaa.
Oikeastaan ainoa mikä joskus harvoin tuppaa vituttelemaan on tekemisen puute, mutta ei sitä tekemistä ole aina siviilissäkään ja tammikuussahan täältä lähdetään kotiin ja sillä siisti.

Ei tätä kannata pelätä, eikä kiukutella turhaan. Kouluttajat eivät ole ihmistä kummempia ja muutamilla on jopa sikahyvä huumorintaju.

Mut nyt loppuu loma - pitää lähteä.

3

425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jymy-yllätys

      Juutuubihan sen kertoo. Intissä on niin vaikeeta ku siellä joutuu jäpittään. Joutuuhan siellä sijaan vuoteensa JOKA aamu ja viikkaan illalla päiväpeitonki. Ei se oo ihmisen paikka. Paljo parempia sotilaita tulis, jos ei tarviis sijata vuodetta aamulla ja viikata päiväpeittoo illalla.

    • ._.

      Intin tehtävistähän selviää vaikka koulutettu apina. Fyysisestikkään ne eivät sitä kauheaa pelottelua vastaa, pahimmillaan joutuu kantamaan sen repun portaat alas kuormikseen, hui.

      Mikä siinä monia häiritsee on pakollinen välivuosi opiskeluissa ja/tai työnhaussa. Pysyvämmätkin työpaikat voi lipsua sivusuun kun haastattelussa selviää että se intti olis vielä suorittamatta. Kyseessä on kohtuullisen pitkä aika nuoren elämässä josta ei jää paljon mitään käteen (niiden muistojen lisäksi).
      Puolen vuoden palveluksenkin jälkeen tammikuussa kotiutuville voi olla vaikea päästä enään opiskelemaan (keväällä alkavat linjat ovat myös varsin rajoitetut) niin siinä tulee sitten pyöriteltyä peukaloita kuukausia.

      Olihan siellä niitä hauskoja hetkiäkin, esimerkiksi juuri nuo ampumarata päivät, ja sain kehuja herra kersanteilta kun paukutin ensimmäisellä seisaalta ammunnalla kaikki paitsi yhden 10 alueelle (yks lipsahti ysin puolelle ;) ). Testissä jäi tulos bronssiin mutta hälläväliä, laskeskelin paljonko olisi tammikuuhun mennessä käteistä säästössä ja tulos oli menojen jälkeen aika lähellä nollaa....muutto oli suunnitteilla niimpa hankin vapautuksen C-luokkaan ja painelin työkkäriin ja takaisin ihmisten maailmaan. Työtä vielä odottelen, mutta työharjoitteluista ynnä muista kursseista tulee käteistä moninkertaisesti se mikä intistä. Ei tarvitse lykkäillä muuttoa ja opiskelupaikkakunnalle pitäisi päästä syksyyn mennessä. Kaikinpuolin tyytyväinen olen päätökseeni.

      • Jekkuri

        Mulla onkin hiukan eri tavoitteet.
        Tammikuussa siviliin, sitten töihin muutamaksi kuukaudeksi (on työpaikka tiedossa) ja sitten - niin sitten alkaakin vuosikausia kestävä opiskelu yliopistossa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      343
      2799
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      65
      2266
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1939
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      65
      1581
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1522
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      66
      1103
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1019
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      253
      922
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      7
      918
    10. 39
      790
    Aihe