Fujitsu Siemens Amilo A1650 kannettava. Tipautin koneen tänään näyttö edellä matolle.
Sen jälkeen on näytössä ilmennyt, kuin lakanana valkoinen "riekale" oikeasta nurkasta melkein
puoleen väliin näyttöä. Lisäksi näytössä on värillisiä poikki- ja vaakaviivoja.
Olen sammuttanut koneen, poistanut akun, ottanut virtajohdon irti.
Palauttanut koneen tilan eiliselle, sekä asentanut näytönohjaimen uudelleen.
Mikään ei auta? Uusi kone?
Jos, menee nyt uuden hankintaan, niin ehdotuksia hyväksi koti-/työkannettavaksi otetaan vastaan :D !
Kaikki työ ei ole koneella tehtävää - ainoastaan myynti.
Sen jälkeen on näytössä ilmennyt, kuin lakanana valkoinen "riekale" oikeasta nurkasta melkein
puoleen väliin näyttöä. Lisäksi näytössä on värillisiä poikki- ja vaakaviivoja.
Olen sammuttanut koneen, poistanut akun, ottanut virtajohdon irti.
Palauttanut koneen tilan eiliselle, sekä asentanut näytönohjaimen uudelleen.
Mikään ei auta? Uusi kone?
Jos, menee nyt uuden hankintaan, niin ehdotuksia hyväksi koti-/työkannettavaksi otetaan vastaan :D !
Kaikki työ ei ole koneella tehtävää - ainoastaan myynti.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Paskaksi meni. Varmaan tätä suosittelisin jos tykkäät koneita paiskoa: http://h10010.www1.hp.com/wwpc/fi/fi/sm/WF05a/321957-321957-64295-3955549-3955549-3688868.html
Käyttöjärjestelmäksi suosittelen Suse 11 enterprise desktopia mikäli ei ole tarvetta jollekin erikoiselle Windows-ohjelmalle. Saa varmasti räätälöityä liikkeessä sille. Muussa tapauksessa Windows 7. Windows Vistalla en suosittele ostamaan.
En ihan tuon hintaluokan konetta ajatellut.
Laitoin hakemuksen vetämään ja kone on juurikin tulossa Vistalla.
Mitäs vikaa siinä sitten on? Ja, saahan siihen varmaan tuon XP:n ajettua, jos tarvis :D
Suse 11 enterprise desktopia - en ole koskaan kuullutkaan =o
"Laitoin hakemuksen vetämään ja kone on juurikin tulossa Vistalla.
Mitäs vikaa siinä sitten on?"
Aika paljonkin: http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2009/10/26529
Että älä missään nimessä sitä hanki..
"Ja, saahan siihen varmaan tuon XP:n ajettua, jos tarvis :D"
Ei tietenkään saa mitenkään varmasti. Monille uusille koneille ei saa Windows XP:lle ajureita, eikä laitevalmistajaa yleensä kiinnosta kuin ne käyttikset joille kone on tehty. Windows XP:tä ei muutenkaan kannata asentaa mihinkään kun se on jo 8v vanha. Windows 7 kun on ulkona niin parissa vuodessa Windows XP:lle ei saa enää uusia ohjelmajulkaisuja tai lisälaitteita jotka toimisi sen kanssa. Windows XP:n päivitykset myös loppuu huhtikuussa 2014, että sitä ei sitten sen jälkeen voi nettiin kytkeä tai muuten virukset tunkee koneelle. Windows XP:ssä pitää myös WWW-selain ja sähköposti ohjelma vaihtaa koska sähköpostiohjelman kehitys on lopetettu ja Internet Explorerilla ei ole mitään hiekkalaatikointia ja se on reikäinen, että niitä ei ole turvallista käyttää.
Windows Vistan oli sitten niin paha floppi, että kuluttajamallien päivitykset saattaa loppua jo 2012. Varmuutta tästä nyt ei ole kun Microsoft tiedottaa asioista aika epäselvästi, että voi sitten tarvittaessa sanoa "diipadaapa chalallaa eipäs luvattukaan tuota osta uus".
Suse Enterprise Desktop on yrityskäyttis, vähän vastaava kuin Windows 2000 oli aikoinaan. Tää on näitä "uuden sukupolven" käyttiksiä ja käyttää sitä Linux-tekniikkaa mitä varmaan käyttää kaikki muut laitteesi mitä olet ostanut (palomuuri, reititin, tukiasema, digiboksi, ehkä jo kännykkäsikin). Todella pätevä systeemi. http://www.novell.com/products/desktop/
Toimii hyvin kyllä kotikäytössä ja Windows 2000:stahan ihmiset käytti kun Windows Me oli ihan perseestä.. Nyt on vähän sama homma että kaikki käyttää tai haluu jotain muuta kuin Windows Vistaa kun se on niin perseestä. Joko antiikkista Windows XP:tä, keskeneräistä Windows 7 RC:tä, Ubuntua, Mac OS X:ää tai jotain harvinaisempia. Nyt on sitten Windows 7 julkaistu niin Windows XP:t ja Windows Vistat katoaa kyllä aika äkkiä kun ovat aika hirveitä virityksiä.
Juupa juu, mikäänhän ei tietenkään estä Microsoftia panostamasta ja päivittämästä Vistaa.
Suosituksestasi vaihdoin kuitenkin Windows 7:n. Toivottavasti on rahansa arvoinen! Vähän mietitytti, kun teknisissä tiedoissa lukee Firewire? Että mikähän ihme se sellainen on? Palomuurin kai saa kuitenkin netistä ilmaiseksikin, jos en nyt senkin kanssa ole ihan ?-merkkinä? ..siis olen.
Eiköhän tuo Windows 7 nyt aja asiansa. Vaikka vähän kiinnostaa myös tuo Novel. Tosiaan kone on käytössä (vain) myyntiä / kustannuslaskentaa varten, ei juuri muuten.
Huoh! miten paljon tähän saa kulumaan aikaa.
No Windows 7 on kyllä hyvä käyttis ja varmaankin tulet sen kanssa juttuun hyvin kun olet jo Vistaa käytellyt.
Seiskassa on oma palomuuri joka on riittävä ja hyväksikin todettu; ei siis tarvitse asentaa erikseen palomuuria jos et välttämättä halua.
Virustorjuntaohjelmaksi käy ihan hyvin ilmainen ja hyväksi todettu Avast Home Editoin Free, jonka löydät tuolta >> http://www.avast.com/eng/download-avast-home.html ; kieliversion voit valita siitä alempaa sivulta.
No kerro se koneesi malli ja merkki kuitenkin kun alkoi kiinnostaa ;))
"Juupa juu, mikäänhän ei tietenkään estä Microsoftia panostamasta ja päivittämästä Vistaa."
Onhan se siihen pari service packia tehnyt.. Kyllä ne pahimmat viat lähti ensimmäisessä service packissa mutta sille ne eivät oikein saaneet mitään tehtyä, että on turkasen hidas. Windows 7 on paljon parempi! Sekin on kyllä hitaan puoleinen. Hehkuttivat nopeaa käynnistymistä kun oli työn alla mutta ohjelmat kehittyy nyt niin kovaa vauhtia, että nyt kun se julkaistiin niin tuntuu lähinnä vitsiltä se käynnistymisaika kun samoihin aikoihin julkaistu Ubuntu 9.10 pyörähtää käyntiin optimitilanteissa vissiin jopa 10s. Taitaa kyllä vaatia todella nopean SSD:n ja monen ytimen prossun. Peruskoneella näkyy olevan Ubuntumalleilla sitten luvattuna 18s käynnistymistä. Miniläppäreihin optimoitu Moblin sitten käynnistyy vain viidessä sekunnissa, ja ennätyksen tekee Sharpin miniläppäri Ubuntu MID:llä joka starttaa kolmessa sekunnissa.
"Toivottavasti on rahansa arvoinen!"
Pidän itse Windows 7:aa ominaisuuksiltaan todella riisuttuna, että rahalle saa aika vähän vastinetta. Siitä kun puuttuu sähköpostiohjelma, office yms. niin on todella riisuttu. Paremmilla merkeillä on sitten ohjelmistoja paremmin valmiina, että ei tarvitse hankkia mitään lisä ohjelmia, ja ennen kaikkea, ei tarvitse olla päivittämättä kerran kuussa jotain PDF-lukijaa, officea yms. tietoturvasyistä kun on valmiina niin päivittyy keskitetysti.
Mutta jos sattuu tarvitsemaan jotain ohjelmaa mikä toimii vain Windows-merkkisillä käyttöjärjestelmillä niin Windows 7 on ainoa oikea valinta. Windows 7:n paras puoli sitten on pitkäikäisyys, että jos yritysmallin hankki niin siihen tulee päivityksiä 10v. Kuluttajamalliin tulee mahdollisesti vain 5v. Nykypäivänä tosin käyttöjärjestelmän lyhyempi elinkaari haittaa aika vähän, koska eniten säästää aikaa siinä kun on tarpeita vastaavat ohjelmistot valmiina koska jos on oikein paljon päivitettävää voi päivittämiseen vierähtää helposti yli tunti joka kuukausi. Etenkin Windows Vistalla tein kerran kuukausittain tehtävää päivitystä puolitoista tuntia koska se oli niin hidas. On sitten pienempi vaiva asentaa vähän paremmilla ominaisuuksilla varustettu käyttöjärjestelmä parin vuoden välein kun siihen menee aikaa 30min, ja ohjelmien palauttamiseen varmistuksista toiset 30min.
"Vähän mietitytti, kun teknisissä tiedoissa lukee Firewire? Että mikähän ihme se sellainen on?"
Vähän vastaava kuin USB.. Saa jotain laitteita kiinni. Yleensä videokamera.
"Palomuurin kai saa kuitenkin netistä ilmaiseksikin, jos en nyt senkin kanssa ole ihan ?-merkkinä? ..siis olen."
Palomuuri on ollut Windowsissakin valmiina 5v. Muissa merkeissä jostain esihistoriasta saakka. Älä tuollaisesta murehdi. Ennemmin on syytä murehtia vaikka puuttuvaa sähköpostiohjelmaa jos sellaista tarvitsee.
"Vaikka vähän kiinnostaa myös tuo Novel."
Suse Enterprise Desktop 11 on sitten usein oikea valinta jos nyt käyttö on sitä nettiselailua, officekäyttöä, pikaviestintä, sähköpostia, ajanhallintaa jne. Erittäin toimintavarma kun siitä on saatavilla openSuse niminen ilmaisversio jota joka julkaisussa jossa sitten kehitellään uusia ominaisuuksia ennen kuin tuodaan maksulliseen versioon. On sitten joka ohjelmalla valmiiksi niitä "ajokilometrejä", että on testattu huolella. Ilmaisversio on myös ihan toimiva vaikka ei olekkaan niin pitkään testattu ja jos kiinnostaa niin sitä voi kokeilla CD:ltä asentamatta koneelle. Toki toimii silloin todella hitaasti kun kaikki haetaan CD:ltä, ei ole välttämättä silloin suomenkielinen kun ei ole kielipaketit haettu eikä kaikki päivitykset mutta käyttöliittymän näkee.
Voithan sinä laittaa sen vaikka siihen vanhaan koneen raatoon leikittäväksi. Ei se kyllä 100%:n varmasti asennu koneisiin jotka ei ole sille tehty mutta yleensä menee ihan ongelmitta.
http://opensuse.fi/Tervetuloa_openSUSEa_suomeksi-wikiin
Sieltä voi ladata ilmaiseksi imagen minkä kirjoittaa CD:lle niin, että CD:ltä voi käynnistää koneen ja sillä sitten käynnistää koneen niin testailla. Tuo edellinen julkaisu kyllä on jo 10kk vanha, että ihan lähipäivinä tulee 11.2 versio. Julkaisuväli on 8kk ja joka julkaisua tuetaan kaksi julkaisua eteenpäin + 2kk, että seuraava julkaisu toimisi sellaiset 1.5v. Nykyinen 11.1 versiolle luvataan vielä 14kk elinkaarta kun se oli aiemmin niin, että 2v elinkaarta julkaisulle.
Ja noin yleisesti, niitä käyttiksiä kyllä voi käyttää sellaiset 3kk ylipäivättynäkin kunhan vähän seurailee tietoturvatiedotteita ja vaihtaa tarvittaessa selainta. On vielä riittävän turvallista. Suurin turvallisuusongelma on se, että jos päivitä niitä ohjelmia jotka käyttää nettiyhteyttä tai joilla avataan vieraita tiedostoja. Koskee myös nettisivuja ja kaikkia lisäosia. Monilla ihmisillä näistä huolehtiminen on retuperällä.
Ei se Windowsikaan mitään tietoturvaohjelmia tarvitse. Niistä tuntuu olevan useimmille enemmän harmia kuin hyötyä kun toimivat ajurin tavoin tietokoneessa ja saavat käyttöjärjestelmän kaatumaan, ja hidastavat toimintaa, eikä ne edes torju kuin osan liikkeellä olevista haittaohjelmista.
Toisin sanoen, joka tapauksessa pitää päivittää ohjelmia uusiin versioihin ja Windowsia, ja järkeä päässä ettei mitään tuntematonta käy ajamaan.
juupajeeee..:
Mistäs sait sellaisen käsityksen, että olen Vistaa käyttänyt. En nimittäin ole käyttänyt. Onko siinä seiskassa sitten palomuuri, kun minusta teknisissä tiedoissa ei niin lukenut?
No sehän on Fujitsu Amilo Pi 3660!
Olen suhtellisen samaa mieltä. Palomuuri on must, mutta noista virusturvaohjelmista oikein perusta. Ainakin itseltäni kaatoi koko järjestelmän ja toiminta tosiaan hidastui merkittävästi. Ajattelinkin poistaa koneessa mukana tulevan Nortonin (ihan paska!).
Jep, jep!
Mikäs must juttu se sähköposti on? Ei niitä nyt ihan noin usein tarvitse päivittää. Äkkiähän tuo.
Jaa, no palomuuri mulle enempi merkkaa. Mitä siitä sähköpostista, niitähän nyt löytyy yhtä sun toista? En murehdi sähköpostista :D
Sitähän vois tosiaan kokeilla tähän raatoon.
Joo, eiköhän se oo taas uuden koneen hankinta ajankohtaista, kun ylipäiväyksen vaara on olemassa ;)
Kiitos, M-Kar! Sinusta on ollut paljon apua :D !
"Mikäs must juttu se sähköposti on? "
No jos sellaista ei tarvitse niin eihän siinä sitten mitään. Se vaan on yksi yleisimpiä käyttötarkoituksia tietokoneilla niin voi olla vähän yllätys jos sähköpostiohjelma puuttuu.
"Ei niitä nyt ihan noin usein tarvitse päivittää."
Windowsiin asennettuja lisäohjelmia jotka käyttää nettiyhteyttä tai jotka avaa vieraita tiedostoja pitää päivittää kuukausittain. Sitä päivittämistä ei aina välttämättä tarvitsisi tehdä mutta on helpompaa päivittää kuin selvittää, onko siellä jotain paikattu.
Tietysti välillä käy niin, että esimerkiksi joku uusi OpenOffice tms. ei kunnolla toimikkaan niin pitää laittaa sitten edellinen versio ja hypätä yhden julkaisun ylitse, että loppupeleissä jotkut ohjelmat saattaa olla monta kuukautta vanhoja vaikka kerran kuussa kävisi kaikki kriittiset läpi, että onko tullut uusia versioita. Ja mitä pitempään niissä on tunnettuja reikiä, sitä suuremmat riskit, että niihin ehditään tekemään hyökkäyksiä.
Eipä noiden kanssa kannata vainoharhaiseksi mennä, kunhan vaan rutiinilla käy säännöllisesti kuukausittain läpi, että onko uutta tullut niin se riittää.