Rauhanturvaajaksi? Aselajin merkitys?

Tutkijaluonne

Moi,

Olen jo jonkun aikaa ollut kiinnostunut rauhanturvaajan hommasta ja tiedustelisinkin, että valitaanko noihin hommiin lähinnä porukkaa maavoimien puolelta? Itse olen juuri kotiutunut sotilaspoliisi, mutta mikä pahinta suoritin yhdeksän kuukauden pestini ilmavoimissa.

Kuinka paljon on merkitystä siviiliammatilla, täytyyko sellainen olla(olen osa-aikainen varastotyöntekijä)? Entä minkälaista kuntoa rauhanturvaajalta vaaditaan, ovatko he pääasiallisesti jonkinlaisia urheilijoita? Itse en ole juurikaan erityisen liikunnallinen, mutta mikäli muuten kriteerini rauhanturvaajaksi täyttyvät niin kunnon parantaminen ei ole este.

8

5423

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kosovon konamies

      Gooperi 2400 ja olikohan siihen joku hikinen lihaskuntotestikin. Ei kauheesti vaadi. Ihan normaalia peruskuntoa, vaikka nää jotkut niin väittääkin, että "kauheet valintakokeet". JA VITUT SANON MINÄ! Porukan taso on suoraan perseestä ja toivottavasti ei ainakaan ole laskemassa jos Afganistanin kaltaisia missioita on tulevaisuudessa lisääkin. Lähinnä tasoa elentaa sen porukan nuorentunut ikäjakauma, varusnaiset ja sitä kautta taito elää leirielämää ja suoriutua tehtävistä. Leirielämän sietämistä se oli ainakin Kosovossa 99.99% palveluksesta. Parasta oli kun pääsi nollikselle tai Skopjeen. Partiot olivat yhtä turhaa ajelua pimeässä jossa ei mitään nähnyt ja päivisinkin jotain koirajahtia saatana!
      Älkää uksoko näitten "rt-jyrien" paskapuheita ainakaan mistään Kosovosta, Libanonista, Golanilta. Makedoniasta, Kuprokselta, koska suomalaisten rooli on aina ollut siettä taka-alalla ja me mennään operaatioon mukaan siivoon vaan jäljet. Viina on kans yksi ongelma suomalaisilla, mutta en usko että Afganistanissa on, koska se on tähän saakka kovin mesta ja liiankin kova meille kakkapyllyille mamoille Suomen armeijan pelleille.

      • Kosovon konamies

        mun toive olis, että porukan tasoa ja keski-ikää nostetaan, niin jää tuo kansainvälisesti tunnettu lapsiarmeijan leima pois siitä hommasta. Ja naisilta rt-tehtäviltä poistetaan inttivaatimus, ja miksei miehiltäkin, niin saadaan ainakin tasokkaampia naisia sinne.
        Lapsia on muutamia ikävä kyllä ollut nyt Afganistakin pressanvaalejen aikaan ilmeisesti jotakin taka-alan hommaa hoitamassa ja siivoomassa muka körmyjä (kauheeta sotimista joo), mutta ne on siltikin väärässä paikassa.


    • KFOR05

      SPOL -taustasta ei oikeastaan ole hyötyä, joukoissa toimivat "oikeat Suomi -poliisit" sotilaspoliiseina.
      Varastohommia löytyy ainakin Kosovosta, ja varmasti alan tutkinto auttaa pestin saamisessa.

      Kovia keikkoja kaipaaville voin sanoa ettei niihin kellään ole kiinnostusta 2000 € palkalla ja 1000€ päivärahoilla.
      Sotahommat vaatii ainakin 5-7 tuhannen Euron kuukausitilit, käteen.

    • häh-hä-hääääh

      Oot tyypillinen spolle. Luulit varmaan olevasi jotenkin parempi siellä intissä sukkaratsaaja, hehheheee. Susta ei tullut kuin varastomies. Tyypillistä spollekamaa! Kaikki vätykset ne oikeestikin kuulostaa spollareita olevan. Mutta kun ei se oikeita miehiä kiinnosta tuo intti ollenkaan vaikka sen pakosta joutuukin käymään. Kaikenlaiset egottajat luuserit sitten siellä päsmäröivät ja joka paikkaan aukkiin, rukkiin ja spolleksi ovat käsi pystyssä menossa. Mitä ne siitä saa?
      Mutta spollena olo intissä on mun mielestä samaa kategoriaa ku joku myymälävartijan tai enempikin kärrypojan kesäpesti. Yhtä paljon sitä kannattaa hehkuttaa:)
      No joo, varastolle voisit olla hyvä. Se muutenkin voi olla ihan jees hommaa. vaikka mitä järkeä on mennä varastolle töihin ulkomaille ja olla näkemättä mitään, kun saman voi tehdä suomessakin?
      No saahan siinä sanoa olleensa rauhanturvaajana, niin kuin moni tekee:)

    • SPOLK

      itseä kiinnostais noi RT hommat, ikää se 20w, ja SPOL, puhunut meidän Vartiopäällikön kanssa monesti asiasta, joka haavottui Afganistanissa tänä keväänä kun ajoivat autolla miinaan, ei pahemmin päässyt lehteen se. Kyseinen kaveri ei muuten kävele edes tällä hetkellä kunnolla, kyse ei ole siitä että on "hienoa päästä leikkimään sotaan" jne. Muutenkin nykynen intti lastentarha meininkiä. Silti V-tuttaa meidän aselajin haukkuminen. RT-paperit menossa eteepäin tällähetkellä, ja pitäisi saada tietää kohta et miten käy. Isä oli libanonissa aikoinaan, ja hän kanssa suositellut asiaa.

      • et tule pääsemään

        Joo et sinä pääse, sori vaan. Mutta se sun isäs aika Libanonissa olikin ihan sitä aikaa kun käytiin "saunareissulla" hakemassa Volvo libseistä ja huoraamassa.

        Teidän aselaji on pahinta pelleilyä mitä saint harrastaa. Auotte porttia stna 9kk, niin onko järkeä? Mun mielestä spollekoulutuksen vois supistaa 2 viikkoiseksi ja sen portin oppii avaamaan siinä ajassa varmaan. Ammatti-ihmiset hoitelevat varuskunnissa ne turvallisuusasiat nykyisin, mutta silti porttia tarvitaan avaamaan joku turha spolle. -Mutta onhan sekin tosi, että ne intin palkkaa nauttivat vartiopäälliköt ovat usein jonkun sukulaisia, ja se ei tasoa nosta!


    • afsafasdasasdasd

      Eipä tuosta taustasta varmaan kummemmin ole iloa, lähinnä varmaan palvelusajasta (esim 6kk vs 12kk) sekä intissä saaduista ajoneuvokoulutuksista. SPOLina kuitenkin turha sinänsä haaveilla mistään MP hommista jollet ole siviilissä ammatiltasi poliisi ja omaa jo huomattavaa työkokemusta. Mutta esim. omassa roottorissa jääkäriaselajin omaavia tyyppejä pistettiin viestimiehiksi ja päinvastoin.

      On muuten hirveetä paskaa tuo "lapsiarmeija" shaiba. Vanhat pierut vaan itkee ku nuoremmat vetää ohitte. Afgoissaki kattelet ja juttelet esim. jenkkien kanssa niin ei niilläkään parikymppinen otus ole millään lailla "nuori" noissa hommissa.

      Lisäksi, valitettavan useista vanhemmista palvelustovereista huomas aivan liian selvästi että puutteita ihan perusasioissa kuten KIELITAIDOSSA (kyllä nyt englantia pitäis ymmärtää ja osata, varsinki johtohommissa voi hyvänen aika), taistelutekniikassa ja, mikä ehkä yllättävintä, varsinkin kantisten osalta jaetun materiaalin toimintakyvyn ymmärtämisessä.

      • kjeh kjeh kjeh

        Lapsiahan ne sinne lähettää, kun kukaan muu ei siitä pannussa napottamisesta saa kikesejä ja laukee housuihin kuin joku sotahullu pojankossi. Jos afgoissakin oltaisiin yhtään jalliksessa, niin kyllä ne sinne laittaisi aikuisia eikä mitään räkönokkia ja jotain intin lesbotyttöjä joita kiusattu koulussa ja siksi menivät inttiin.

        Miun mielestä rt-hommiin ja sotilaaksi sopii parhaiten sellainen 30 - 40v mieshenkilö jolla elämänkokemusta ja järkeä päässä. Jenkeilläkin ne nuoret on siellä apumiehinä oppimassa taustalla. Tositolanteet hodetaan aikamiesten toiminnalla;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1798
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      125
      811
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      114
      603
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      53
      565
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      89
      531
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      521
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      85
      515
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      40
      500
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      59
      485
    10. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      460
    12. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      443
    13. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      8
      436
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      30
      412
    15. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      412
    16. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      50
      405
    17. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      389
    18. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      386
    19. Pystyttäiskö me vakaaseen

      Suhteeseen? Ettei se käy molemmille liian kuormittavaksi ja plussia on vähemmän kuin miinuksia.
      Ikävä
      36
      375
    20. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      38
      375
    Aihe