Ihanat orkideat..

Orkideafani.....

Miten voi olla, että orkideani, 2 yksilöä, kukkivat KOKO kesän? Toinen lila ja toinen valkoinen. Alkoivat kukkimaan aikaisin keväästä ja NYT vasta lopettelevat kukkimista? Onko tämä tavallista? Ja nyt laitoin molemmat kaappiin odottamaan kevättä... Käsittämätön kukka! :)

Ihmettelen ja iloitsen.

3

646

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • OrkideaTyttö

      Siksi juuri orkideat ovat niin ihania :)
      Reilun vuoden ovat ikävän rangan näköisiä muutamine lehtineen. Sitten tekevät kukkavanan ja kauniita kukkia saa ihailla monta kk putkeen.
      Toivottavasti saat ihailla uusia kukkia taas ensi vuonna :)

    • anelmas

      Laitatko ne ihan pimeään. en ole kuullutkaan. Ei kai ne sitä kestä. Minulla on pohjoisen puolella pöydällä koko talven ja siinä muistan kastella niitä kerran viikossa puoli tuntia.

      Nyt aion ottaa vahuksen ulos purkistaan ja tutkia sen juuret. Käyköön, miten käy, mutta haluan tietää, miten se voi alhaaltakin. Jos vopi hyvin, annan levätä raskaan kukinnan jälkeen. Saa sitten kevään korvalla aloittaa uusien kukkavanojen tekemisen.

      Joka tapauksessa meillä ei tänä talvena ole orkidea kukassa, joten onne niille, joilla on.

      • vasta-aloittanut

        Meillä tekevät vasta kukkavanoja. Ostokukka on vain kukassa ja toiset kasvattavat vanoja hyvää vauhtia ja kohta pitäisi ensimmäisten kukkien ilmaantua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      96
      951
    2. 59
      878
    3. Carunan hinnat

      Yks proffa vauuttaa, ettei Caruna voi noin vain nostaa hintoja koska suomen laki kieltää, toinen proffa sanoo että Carun
      Maailman menoa
      68
      683
    4. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      41
      645
    5. Koetko vielä et

      Olen elämäsi rakkaus?
      Ikävä
      62
      639
    6. Mikä sun kaivatussa on se miksi ihastuit

      ja ikävöit? Eli se jokin asia, mikä aiheutti tunteen, että tuossa on sitä jotain? Meinasitko tehdä asialle jotain vai ka
      Ikävä
      22
      552
    7. Kunnan päätie ja sen lähialueet

      Arvon hyrynsalmelaiset. Tätä palstaa on näin Ukkohallan mökkiläisena ihan viihteellistä lukea. Milloin teitä ahdistaa la
      Hyrynsalmi
      33
      538
    8. Toimittajat ulkomailta saapuivat eilen vaskiviikoille

      Toimittajat lähtivät tutustumaan Lieksan yöelämään ja kultturitarjontaan. Kaikki yllättyivät kuinka aktiivista ja innoka
      Lieksa
      24
      512
    9. Oletko tullut siihen

      Tulokseen ettet saa minua
      Ikävä
      46
      484
    10. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      37
      478
    Aihe