Päätin ihan kuriittaan kokeilla josko aprikoosin kivistä lähtisi jotain jollain konstilla kasvamaan ja löysin silloin netistä yhden ohjeen joka näköjään toimi. Nyt minulla on kolme taimea ja mietin kovasti josko niille pitäisi tehdä jotain kuten leikkaamista tms... Pisin alkaa olla pian 20cm korkuinen. Ulos en niitä ole edes suunnitellut siirtäväni, mutta jos kasvaa vain yksi hontelo varsi, niin ei sekään ehkä ole kovin kaunis.
Onko jollain kokemusta???
Onko jollain kokemusta???
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sanoit itsekin aprikoosiPUU, ei mikään pikkupensas.
Anna sen kasvaa puuksi, leikkaa vasta kun on n.1,5 metrin korkuinen. Silloin on sopiva aika.
Eipä tullut vaan mieleeni:) olen vaan niin tohkeissani kun onnistuin saamaan nuo kaikki kolme itämään. Yleensä olen parempi tappamaan kuin kasvattamaan.... siis kasveja.
Aprikoosit ja myös jopa kaupasta ostetut kokonaiset mantelit itävät helposti. Tarvitsevat ehkä syksyllä kylmäkäsittelyä jääkaapissa (= vastaa talvea luonnossa).