Kyselin asiaa jo SFnetistä, ja sainkin sieltä hyviä vastauksia ja idean. Mutta kun sfnetin käyttö on muuttunut niin vaikeaksi, on pakko siirtyä tänne.
Ajatus on siis, että teen USB -GPS- mokkulasta sarjaliitäntäisen. Sain oheisen kytkentäkaavion : http://freecircuitdiagram.com/2009/03/27/simple-ttl-rs232-level-converter-using-transistor/
Komponentit kohta ovat jo koossa, mutta tuli vaan mieleen, että kun siitä GPS: stä tulee vihreä DATA ja valkoinen DATA - , niin mihin tuo jälkimmäinen liitetään? Tuosta kaaviosta kun on tarkoitus käyttää vain yläosa, niin siihenhän tulee vain 1 karva Gepsistä päin.
USB- GPS stä sarjamuotoiseksi
9
308
Vastaukset
- Näsä..
TTL / RS232 tasonmuunnos ei riitä jos meinaat usb laitteen kytkeä rs232-porttiin.
Itseäkin vähän tuo mietitytti, mutta joku oli näin tehnyt, taisi olla parikin kaveria. Viestit vaan on hävinneet sfnetistä, etten pysty enää tsekkaamaan. Ketju oli nimeltään SMA- liitin.
- portti..
jokander kirjoitti:
Itseäkin vähän tuo mietitytti, mutta joku oli näin tehnyt, taisi olla parikin kaveria. Viestit vaan on hävinneet sfnetistä, etten pysty enää tsekkaamaan. Ketju oli nimeltään SMA- liitin.
Halvemmaksi tulee ostaa GPS-vastaanotin valmiiksi sarjaporttiliitännällä. Siihen sitten on saatavana adapteri-palikoita väliin, joka muuttaa USB:ksi. Itsellä ainakin on sellainen.
Eihän ne gps-vastaanottimet nykyisin maksa kuin muutaman kympin. - jok....
portti.. kirjoitti:
Halvemmaksi tulee ostaa GPS-vastaanotin valmiiksi sarjaporttiliitännällä. Siihen sitten on saatavana adapteri-palikoita väliin, joka muuttaa USB:ksi. Itsellä ainakin on sellainen.
Eihän ne gps-vastaanottimet nykyisin maksa kuin muutaman kympin.Niimpä. Mutta kun se on jo asennettu ja reiät porattu jne. Hyväksi todettu jane , paitsi että virtuaalisarjaportti katoaa välillä.Joutuu koneen buuttaamaan kesken ajon. Ja en ole alle satasen saarjaporttista nähnyt.
- kympit???
portti.. kirjoitti:
Halvemmaksi tulee ostaa GPS-vastaanotin valmiiksi sarjaporttiliitännällä. Siihen sitten on saatavana adapteri-palikoita väliin, joka muuttaa USB:ksi. Itsellä ainakin on sellainen.
Eihän ne gps-vastaanottimet nykyisin maksa kuin muutaman kympin.Tekeekö muutaman kympin GPS:llä mitään? Kalliimmatkin vie usein metsään. Kerrankin istuttiin sateessa marketin parkkipaikalla ja GPS:n mukaan oltiin kekellä Itämerta.
- Tarkkana
kympit??? kirjoitti:
Tekeekö muutaman kympin GPS:llä mitään? Kalliimmatkin vie usein metsään. Kerrankin istuttiin sateessa marketin parkkipaikalla ja GPS:n mukaan oltiin kekellä Itämerta.
Minulla ikivanha, no ainakin 10v sarjaliitäntäinen eikä mitään valittamista. Tarkkuus tuntuu olevan 10 m luokkaa. Mutta täytyyhän sen olla kestävä ja tiivis, että voi pitää ulkonakin. Ja se kyllä vähän maksaa. Kympit kuullostaa pieneltä, mutta rahahan muuttui äskettäin. 80€ on minulle iso raha.
- Näsä..
voit liittää esim. tämän.
http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?products_id=9834Eikös tuo ole jo valmiiksi sarjamuotoinen? Siinä lukee "RS232-tasoinen sarjaliitäntä 4800baud". Ei muuten ole pahan hintainen.
- Näsä..
jokander kirjoitti:
Eikös tuo ole jo valmiiksi sarjamuotoinen? Siinä lukee "RS232-tasoinen sarjaliitäntä 4800baud". Ei muuten ole pahan hintainen.
Siksi siis tarvitaan muunnos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?
Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi2434778Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak882326Kehu kaivattuasi
Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.1171500Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.319915- 72864
Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu
Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N270839Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle112756Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin
Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si33747- 38716
- 67682