Kyselin asiaa jo SFnetistä, ja sainkin sieltä hyviä vastauksia ja idean. Mutta kun sfnetin käyttö on muuttunut niin vaikeaksi, on pakko siirtyä tänne.
Ajatus on siis, että teen USB -GPS- mokkulasta sarjaliitäntäisen. Sain oheisen kytkentäkaavion : http://freecircuitdiagram.com/2009/03/27/simple-ttl-rs232-level-converter-using-transistor/
Komponentit kohta ovat jo koossa, mutta tuli vaan mieleen, että kun siitä GPS: stä tulee vihreä DATA ja valkoinen DATA - , niin mihin tuo jälkimmäinen liitetään? Tuosta kaaviosta kun on tarkoitus käyttää vain yläosa, niin siihenhän tulee vain 1 karva Gepsistä päin.
USB- GPS stä sarjamuotoiseksi
9
308
Vastaukset
- Näsä..
TTL / RS232 tasonmuunnos ei riitä jos meinaat usb laitteen kytkeä rs232-porttiin.
Itseäkin vähän tuo mietitytti, mutta joku oli näin tehnyt, taisi olla parikin kaveria. Viestit vaan on hävinneet sfnetistä, etten pysty enää tsekkaamaan. Ketju oli nimeltään SMA- liitin.
- portti..
jokander kirjoitti:
Itseäkin vähän tuo mietitytti, mutta joku oli näin tehnyt, taisi olla parikin kaveria. Viestit vaan on hävinneet sfnetistä, etten pysty enää tsekkaamaan. Ketju oli nimeltään SMA- liitin.
Halvemmaksi tulee ostaa GPS-vastaanotin valmiiksi sarjaporttiliitännällä. Siihen sitten on saatavana adapteri-palikoita väliin, joka muuttaa USB:ksi. Itsellä ainakin on sellainen.
Eihän ne gps-vastaanottimet nykyisin maksa kuin muutaman kympin. - jok....
portti.. kirjoitti:
Halvemmaksi tulee ostaa GPS-vastaanotin valmiiksi sarjaporttiliitännällä. Siihen sitten on saatavana adapteri-palikoita väliin, joka muuttaa USB:ksi. Itsellä ainakin on sellainen.
Eihän ne gps-vastaanottimet nykyisin maksa kuin muutaman kympin.Niimpä. Mutta kun se on jo asennettu ja reiät porattu jne. Hyväksi todettu jane , paitsi että virtuaalisarjaportti katoaa välillä.Joutuu koneen buuttaamaan kesken ajon. Ja en ole alle satasen saarjaporttista nähnyt.
- kympit???
portti.. kirjoitti:
Halvemmaksi tulee ostaa GPS-vastaanotin valmiiksi sarjaporttiliitännällä. Siihen sitten on saatavana adapteri-palikoita väliin, joka muuttaa USB:ksi. Itsellä ainakin on sellainen.
Eihän ne gps-vastaanottimet nykyisin maksa kuin muutaman kympin.Tekeekö muutaman kympin GPS:llä mitään? Kalliimmatkin vie usein metsään. Kerrankin istuttiin sateessa marketin parkkipaikalla ja GPS:n mukaan oltiin kekellä Itämerta.
- Tarkkana
kympit??? kirjoitti:
Tekeekö muutaman kympin GPS:llä mitään? Kalliimmatkin vie usein metsään. Kerrankin istuttiin sateessa marketin parkkipaikalla ja GPS:n mukaan oltiin kekellä Itämerta.
Minulla ikivanha, no ainakin 10v sarjaliitäntäinen eikä mitään valittamista. Tarkkuus tuntuu olevan 10 m luokkaa. Mutta täytyyhän sen olla kestävä ja tiivis, että voi pitää ulkonakin. Ja se kyllä vähän maksaa. Kympit kuullostaa pieneltä, mutta rahahan muuttui äskettäin. 80€ on minulle iso raha.
- Näsä..
voit liittää esim. tämän.
http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?products_id=9834Eikös tuo ole jo valmiiksi sarjamuotoinen? Siinä lukee "RS232-tasoinen sarjaliitäntä 4800baud". Ei muuten ole pahan hintainen.
- Näsä..
jokander kirjoitti:
Eikös tuo ole jo valmiiksi sarjamuotoinen? Siinä lukee "RS232-tasoinen sarjaliitäntä 4800baud". Ei muuten ole pahan hintainen.
Siksi siis tarvitaan muunnos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain597482Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1232916- 1421756
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha651649Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1151448Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1671394- 1291126
- 73827
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko47802- 51707