Erehtymättömyys?

Milloin ja miksi ruvettiin uskottelemaan että ollaan erehtymättömiä?
E niin ole varmaankaan aina uskoteltu.

http://freepathways.wordpress.com/2009/10/26/suurin-erehdys/
494
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Jo alkuseurakunnissa eksyttiin ahrhaoppeihin...

Äänestä

Silloin kun oma ylpeys aiheuttaa sen, että pitää itseään erehtymättömänä ja muita parempana on jo jouduttu ylpeyden syntiin. Itse asiassa on langettu siihen samaan Adamin syntiin joka halusi tulla käärmeen viekoittelemana Jumalan kaltaiseksi. On siis rikottu jo heti ensimmäistä käskyä vastaan.

Tämän hedelmänä on monien vl-ihmisten käsittämätön halveksunta etenkin Kristuksen Pyhällä verellä pestyjä kohtaan.

On selvää, että Pyhä Henki ei ole tällaisen toiminnan takana. Selvin osoitus on, että Pyhä Jumala on ottanut Siunauksensa pois laittamalla suomut SRk johdon silmille estämällä oikean lähetystyön.

Äänestä
  • vahvistaa sen, että vl-johtomiehet ja vl-saarnaajat ovat demonien vallassa olevia saatanan renkejä, joiden keskeinen tehtävä on pilkata Jumalaa ja muita uskovaisia.

    Äänestä

  • Kissa pöydälle kirjoitti:

    vahvistaa sen, että vl-johtomiehet ja vl-saarnaajat ovat demonien vallassa olevia saatanan renkejä, joiden keskeinen tehtävä on pilkata Jumalaa ja muita uskovaisia.

    jumalanseurakunta on erehtymätön. se on tullut monasti esiin seurakuntapäivilläkin. ei vl:t ole mitää ylpeit.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Error & horror kirjoitti:

Milloin ja miksi ruvettiin uskottelemaan että ollaan erehtymättömiä?
E niin ole varmaankaan aina uskoteltu.

http://freepathways.wordpress.com/2009/10/26/suurin-erehdys/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu