Cancún ja kaiken kattava

Yukatán-Jukka

Pakettimatka Karibian lämpöön ja tässä näitä Yukatánin kohteita pähkäilen. Tarjolla Riviera Mayan hotelleja mutta funtsin että jos jäisi lähemmäksi Cancúnia niin ei tarvitsisi aina siellä pistäytymiseen varata koko päivää.

Grand Oasis Viva Beach, Grand Oasis Playa ja kolossaalisin Oasis Cancún Resort & Spa. Verkossa niiden saamat tähdet ovat milloin 3, matkatoimiston esitteessä taas 5... Etäisyys Cancúnin keskustaan kullakin muka 10-20km. Mielessä auringonottoa, beach volleyta, yöelämää, sopivasti pyramideja ja muita retkiä (mitä?), ja siinä yhdessä meksikolaisessa kaupungissa vierailu (Cancún 570 000 asukasta).

Onko kokemuksia, mielipiteitä?

3

1105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mees tänavalt

      Kävin viime talvena Playa del Carmenissa, ja se oli mielestäni ihan OK paikka. Cancuniin on vain tunnin bussimatka, ja muutenkin bussiyhteydet toimivat oikein hyvin. Luusisn ettei Cancun ole kovinkaan tyypillinen meksikolainen kaupunki, ainakin se on koko man kallein kaupunki. Teimme retkiä Isla Mujerekselle, Copaan ja Tulumiin. Cenotet (pohjavesiluolat) ovat mielenkiintoinen kokemus.

      • Yukatán-Jukka

        Eihän se mahda olla varsinaisesti edes kaupunki jolla on mitään historiaa jos koko Cancúnin markkinointi (ja kasvu) on aloitettu 70-luvulla ja kaikki on sitä uudempaa. Mutta sanotaan että kuitenkin suurempi keskus kuin ne resortit joiden ympärillä näkyy kuvissa pelkkää pusikkoa.

        Täytyy laittaa nuo retkikohteet muistiin. Tulum on ainakin Maya-kaupungin rauniot. Onko yleensä niin että oman auton vuokraus ei ole oikein hyvä idea?


      • Irkku4
        Yukatán-Jukka kirjoitti:

        Eihän se mahda olla varsinaisesti edes kaupunki jolla on mitään historiaa jos koko Cancúnin markkinointi (ja kasvu) on aloitettu 70-luvulla ja kaikki on sitä uudempaa. Mutta sanotaan että kuitenkin suurempi keskus kuin ne resortit joiden ympärillä näkyy kuvissa pelkkää pusikkoa.

        Täytyy laittaa nuo retkikohteet muistiin. Tulum on ainakin Maya-kaupungin rauniot. Onko yleensä niin että oman auton vuokraus ei ole oikein hyvä idea?

        Meillä ei ainakaan ollut mitään ongelmia auton kanssa. Viikko sillä ajeltiin,
        Cancunista vuokrattiin ja Jukatanin toisella laidalla käytiin. Muutama yö Meridassakin.
        Ohjeeksi saimme, että älkää ajako yöaikaan ja älkää pysähtykö päivälläkään hiljaisella
        viidakkotiellä, vaikka joku auton konepelti pystyssä viittailee pysähtymään. Yksi tällainen
        "autorikko" nähtiin ja ohi ajettiin. Kyllähän omatoimisesti liikkuen näkee paljon enemmän.
        Matkan paras kala-ateria syötiin pikkurahalla Jukatanin Meksikonlahden puoleisessa pikkukaupungissa.
        Reissu tehtiin 2002 joulunaikaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      268
      14365
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      66
      7283
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7091
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      54
      5121
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      113
      4862
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4714
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      89
      4474
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      20
      4411
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4165
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3958
    Aihe