milloin ultraan

ihmetteleväinen

Hei, olen ymmärtänyt, että ultra tehdään yleensä ensimmäisen kerran 12 viikolla. Miksi siis niin monet ovat käyneet ultrassa 6-10 raskausviikoilla? Eli jos olet käynyt, mikä on ollut syynä, vai oletko käynyt yksityisellä.

4

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siksi

      Alkion siirron jälkeen on aika yleistä yksityisellä käydä ultrassa, ihan oman mielenrauhan takia, jotta nähdään näkyykö syke ja missä raskaus on. Itselläni oli kohdunulkoinen, sairaalan suosituksissa oli seuraavassa raskaudessa kohonneen kohdunulkoisen riskin takia hakeutua varhaisultraan 6.-7. viikolla, mutta tämä piti itse hoitaa yksityisellä. Ainakin Helsingissä 1. ultraan pääsee julkisella vasta 10. viikon jälkeen. Alkionsiirrossa alkio "ammutaan" katetriulla kohtuun, mutta voi ajautua helpommin munajohtimeen, joten siitäkin syystä alkionsiirron jälkeen mieluusti ultrataaan varhaisessa vaiheessa.

      2. raskauteni ultrattiin kahteen kertaan, 6. vkolla keikki oli hyvin , mutta 8. vkolla sikiön todettiin menehtyneen. Keskeytynyt keskenmeno voi olla oireeton viikkoja, joten oli parempi tietää se siinä vaiheessa kuin odottaa 12. viikon ultraan, olisi voinut mennä niinkin pitkälle ilman vuotoa.

    • Iituliiniko

      Mulla oli eka raskaus rypäleraskaus. Sen jälkeen riski rypäleraskauden uusimiseen on suurentunut. Sen takia käyn seuraavissakin raskauksissa varhaisultralla noin rv:lla 7.

    • äiti37

      yksityisellä kaikissa kolmessa raskaudessa. Haluten varmistaa että alkio on oikeassa paikassa jne.

    • Minulla on histroriassa 2 keskenmenoa ja 2 ulkoista raskautta => neuvolaan ja ultraan hetimmiten kun vaikuttaa plussaneen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      242
      2111
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      188
      1627
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      46
      1282
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      50
      992
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      816
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      790
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      771
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      750
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      24
      735
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      637
    Aihe