Huijattu huuto.net:ssä?

*ituttaa

Eli nyt on käynyt niin, että minulta on todennäköisesti rahat huijattu (n.300e) ps3-konsolista.
Myyjä piti yhteyttä aina siihen asti, kunnes rahat näkyivät hänen tilillä. Sen jälkeen ei ole kuulunut mitään viikkoon, eikä pakettiakaan ole postista kuulunut. Puhelinkin on kiinni.

Miten tästä nyt kannattaa edetä?

7

744

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...toimit.

      Näin:

      1) Ensin laitat viestin myyjälle, että mikäli a) tavara ei ole sinulla tai b) rahat eivät ole takaisin tililläsi päivämäärään x mennessä (max. n. viikko varoitusaikaa), teet hänestä rikosilmoituksen.

      2) Mikäli kohta 1 ei ole a- tai b-kohdiltaan toteutunut ilmoittamaasi päivämäärään mennessä, teet henkilöstä poliisille rikosilmoituksen (petos).

      Noita huijareitahan on liikkeellä ja paljon, niistähän on jatkuvasti oikeuden ratkomia pikku-uutisia lehdissä. Jos sinun myyjäsi on huijari, jolle tämä on kolmaskymmenes samanlainen juttu, niin häntä eivät rikosilmoitusuhkaukset todennäköisesti paljon hetkauta. Siksi kohta 2 tulee toteuttaa heti, kun ilmoittamasi aika on kulunut umpeen, ja mikäli et ole saanut joko tavaraa tai rahojasi takaisin.

      • hahahahahhaha

        ?


      • Apina!
        hahahahahhaha kirjoitti:

        ?

        Harvinaisen tyhmä kysymys harvinaisen tyhmältä ihmiseltä.


      • kyrsii
        Apina! kirjoitti:

        Harvinaisen tyhmä kysymys harvinaisen tyhmältä ihmiseltä.

        sinuakin siinä vaiheessa,kun makaat letkuruokinnassa lasaretissa ilman hampaita...


    • ei koskaan...

      jotka antavat rahansa tuiki tuntemattomille varkaille. Ei ole uhreja, on vain vapaaehtosia hölmöjä. Jos tietosanakirjassa olisi hölmön sanan kohdalla kuva, olisi sinun kuvasi siinä.

      • homoählämi

        Niin ja sinä olet Karim Paskahousun kanssa siinä samassa montussa johon teidän teloitetaan.
        Se jätkä katoaa piakkoin maan päältä.


      • homoählämi kirjoitti:

        Niin ja sinä olet Karim Paskahousun kanssa siinä samassa montussa johon teidän teloitetaan.
        Se jätkä katoaa piakkoin maan päältä.

        No lähetit rahat tilille johon on kytketty nimi.

        Otat selville missä henkilö asuu.

        Menet hänen asuntoonsa lukon murtaen tai ikkunan rikkomalla, ja otat mukaan rahaa sepä käypää korkoa/vahingonkorvausta. Jos henkilö on kotona, voit kehottaa häntä pysymästä tiellä, tai jos hän vastustaa, käyttää voimakeinoja (mm. käsiraudoittaminen kiinni lämpöpatteriin).

        Tuo PS3 nyt on aika pikku juttu, että sen vuoksi en kuitenkaan käyttäisi väkivaltaa tai vapaudenriistoa huijaria kohtaan, koska hän tuntuu olevan melko pikkutekijä joka jäisi poliisinkin toimesta ennemmin tai myöhemmin kiinni.

        Jos kyseessä olisi auto tai muu useamman tuhannen euron esine, toki käyttäisin yllämainittuja keinoja, tai jos henkilö ei ottanut opikseen ja on tehnyt huijausta kauemman aikaa, myös fyysistä vammauttamista voi harkita.

        Tämä ei ole brutaaliutta, vaan markkinataloutta, joka on havaittu toimivaksi varsinkin köyhemmissä maissa, mm. venäjällä, balkanilla, kiinassa, etelä-amerikassa, jne.

        Jos jatkuvasti yrittää huijata ja varastaa muilta, niin sehän on selvä useimmissa maissa että kohta sinultakin menee omaisuutta, ja terveys ainakin johonkin pisteeseen saakka. Ei se 180 euron sakko ja 4kk ehdonalaista auta mitään, huijarihan vain nauraa näille "rangaistuksille".

        Itse peräänkuuluttaisin Suomeen lisää oikeaa oikeutta, mikäli viranomaiset ovat epäonnistuneet. Olla reagoimatta on epäluonnollista, eikä huijareihin ole suhtauduttu koko ihmiskunnan historian aikana yhtä lepsusti kuin pohjoismaissa viimeisen 20-30 vuoden ajan (ota huomioon että ihmiskunta on ollut toistensa kanssa tekemisissä ja luomassa kulttuuria useamman kymmenen tuhannen vuoden ajan).

        Jos ei muu tepsi, maksat vaikka niistä huijarin asuintiedoista. Kukaan ei ole saavuttamattomissa näin pienessä maassa, ja tieto kulkee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2727
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      201
      1044
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      66
      907
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      150
      856
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      61
      737
    6. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      56
      690
    7. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      19
      612
    8. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      565
    9. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      55
      519
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      515
    Aihe