Minulla on 22 -vuotta vanhassa keskimoottoriveneessä Morse -kaapeliohjaus peräsimelle ja alkanut askarruttamaan tuon kestävyys ja huollot. Kaapeli kulkee punaisen suojakuoren sisässä joten sen kuntoa on vaikea tarkastaa. Miten olette voidelleet/huoltaneet näitä ja onko käyttöiästä kokemusta?
Morse/teleflex
Scandibar
4887
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Minulla on -71 vuoden liukuvassa moottoriveneessä alkuperäinen kaapeliohjaus. Ei ne mikskään mene jos ovat alunperin mitotettu riittävän vahvaksi ja keskimoottoriasennuksissa peräsimellä on stopparit käännön rajottamiseksi ettei potkurivirta pääse lyömään kaapelia tappiin asti esim peruuttaessa. Kaapeli on myös hyvin säältä suojassa sisä/sisäperämoottoreissa. Jos ruorissa ei ole liikaa klappia ja ohjaus toimii kevyesti niin syytä huoleen ei ole.
Akselivetoisessa niin kuin ko tapauksessa ei peräsimelle kohdistu suuria voimia. Pakilla tietysti kannattaa olla varuillaan ettei "lyö" näpeille. Toki rajoittimet estävät liian kääntymisen. Molempia päitä pitää rasvata tai öljytä, mutta ei se siellä suojamuovin alla miksikään mene jos sinne ei pääse vettä.
Jos asia hermostuttaa, ei kaapelin uusiminenkaan ole mahdotonta. 6 metrinen maksaa noin 150€ ja sitten ei tarvitse huolehtia. Uusia kaapeleita ja ohjausvaihteita (100€) saa venetarvikeliikkeistä ja US-Partsista.
kommenteista; olen kuullostellut että ruorin päässä välillä normaalin klapin lisäksi kuuluisi ylimääräistä rutinaa joten pakko tuo on varmaan auki ottaa ja katsoa puuttuuko hammastusta tms. (en tiedä millä kaapeli ja rumpu on kytketty).