Meinaatko ottaa rokottee? Itse passaan suosiolla. Tulee jos on tullakseen.
Mielenkiintoista lukemista rokotteesta:
http://www.akupunktio.net/ajankohtaista.php?uid=48
Mielenkiintoista lukemista rokotteesta:
http://www.akupunktio.net/ajankohtaista.php?uid=48
Vastaukset 14
Vanhimmat
Eikun piikki pyllyyn kiltisti!
Ottaa tuota piikkiä pyllyyn,enkä muuallekkaan.
Katsoin A-talkin silloin, kun siinä puhuttiin asiasta. Se THL:n nainen siinä oli niin oudon oloinen silmien pyörittelijä, että silloin jo aloin epäilemään koko rokotteen välttämättömyyttä. Nyt ihmisiä yritetään erilaisin uutisin saada hysteeriseksi ja jopa on onnistuttu niin hyvin, että käsirysyjäkin on ilmeisesti ollut rokotusjonoissa. Ihmetyttää suorastaan koko touhu. Mieluummin olen ottamatta tuota rokotetta mutta ottakoon ken tahtoo.
Mun mielestä THL:n Terhi Kilpi ja infektiolääkäri Markku Boars Lapin keskussairaalasta olivat ainoat järjelliset ihmiset siinä ohjelmassa. Ei ihme, että Kilpi välillä pyöritteli silmiään, kun se "holistista maailmankatsomusta" edustanut odottava äiti kertoi ihan vain "olevansa sairastumatta". Sehän tosiaan on ihmisen itsensä päätettävissä.
Ja vähänkö pyörittelyttäisi itselläkin silmiä, jos studiossa oli juuri selitetty, miksi sikainfluenssa on vaarallinen nimenomaan nuorille ihmisille, niin tämä samainen odottava äiti paapatti: "Minulle ei ole kukaan vielä selittänyt, miksi muka tämä epidemia on niin vaarallinen..." Haloo, tyhmyys!!!
Tiomersaalia ei tiiä kuinka myrkyllistä se on ku siinä elohopea on jotain etyylielohopeaa. Ties vaikka johtais myöhemmin syöpään tai hermostovaurioihin tai vaikka johonkii mutaatioon. Eihän sitä paljon oo mut tutkijat eivät oo pystyneet selvittämään sen myrkyllisyyttä. Muutaman viikkoo se kuitenkii on elimistössä ja hermomyrkkyhän se vissii on. En vaa uskalla. Mut jokainen päättäköön ite. Terhi Kilpi sanoi että rokotteen kaikki aineet ovat tarkoin tutkittuja. Nyt oon lukennu ettei näin ois tuon tiomersaalin elohopean osalta. Aika outoo kun tutkijat ei onnistu selvittämään sitä vaan luotetaan vain siihen että se on verrattavissa silakoiden elohopeaan vaikka se on vissii erilaista.
Toisaalta tautikaan ei vaikuta niin pahalta että rohkenisin voittamaan pelkoni. Muita aineita rokotteessa en pelkää.
nii
Tuli haettua tuolle 5-vuotiaalle rokote ja selvisimme ilman minkäänlaisia sivuoireita. Vajaa viikko sitten rokotettiin.
niin minne tuikkasi? mitä kustansi? jonoa?
Kyllä on älykäs kommentti, oikein on pakko onnitella. Mätäne tautiis!
"Mätäne tautiis!" öÖö tuota, tuota, LUE!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Se on niin, notta vuin lepraan ja\tai paiseruttoon,rupikonnatautiin ym.\jne. mätänee JÖSSES sentään soikoon, ei nuhakuumeeseen POIKA.(perinteinen älypää se siinä taas piikkitöpinöissään! hoh!)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ja kaikkiille (Erityisesti gogligogli:lle) ihan vaan yleistiedoksi, nuttei ne sitä piikkiä minneen perseeseen pistä. sinne mennään vetään hihat.
Sikainfluenssarokotetta mainostetaan huuhaajuttujen keinoin. Media voi valehdella meille mitä vaan ?
ja kiltisti otin :) helvetinmoiset oireet rokotuksesta sain, mutta kun ilmaseks tarjotaan niin kannattaahan se ottaa ;)
ensimmäisten joukossa, mutta en ottanut eli en ollut kiltti :) kaikkea, mitä ilmaiseksi saa ei tarvitse ottaa vastaan ;) Jos tämä seuraava tai sitä seuraava tai sitä seuraava....aalto tulee ja vie hautaan niin enpähän ole enää täällä ruikuttamassa ainakaan :D
Ihmeellistä tämä elohopea-piikillä juokseminen.
Kun monet elohopea-altistukselle tyypilliset sairaudet ja oireet ovat lisääntyneet yhteiskunnassa jatkuvasti ja lääkkeiden kulutus kasvaa niin verorahoista ja ihmisten ostovoimastahan se on sitten pois. Sitten on pakko säästää taas kouluissa, opetuksessa, hoitotyössä jne.
Ja sitten taas ihmetellään miksi mm. masennuslääkkeiden myynti kasvaa, sairauslomat lisääntyvät ja sairauseläkkeelle siirtyy yhä enemmän ihmisiä.. Sitten taas tapellaan keskenään, että kuka on laiska ja kuka mitäkin.
Joo menkää vaa piikille mutta ajatelkaa muitakin!