Siskoni on oikein puuhanainen. On paljon vapaaehtoistoiminnassa mukana. Leipoo kirkolle eritilaisuuksiin ja myyjäisiin. Yleensä myös myymässä siellä. Jakuvasti leipoo kotona, niin ja kyllä heillä käy paljon vieraitakin. Pöytä notkuu aina tarjottavista. Yllättämään et pääse. Tässä viime viikon lopulla olin itse leipomispäällä ja leivoin kaksi eri taikinaa munkkia ja kakkua myös paistelin. Siskoni sitten soitti ja tietysti yritin päästä kehuskelemaan leipomisillani. Niin sain vastauksen häneltä, että hänpä leipoi seitsemän pellillistä piparkakkuja ja vaihtoi jouluverhot. Kyntteliköt kuulemma ovat olleet ikkunoissa pyhäinpäivästä lähtien.
Itse leivon joulun vasta vähän lähempänä joulua. Teen kyllä jotain jo itsenäisyyspäivän aikoihin ja pikkujouluksi, mutta varsinaiset leipomiset vasta jouluksi, kuin ne joulu verhotkin.
Mikä on mielestäsi sopivin aika aloittaa se joulun leipomiset ym.?
Itse leivon joulun vasta vähän lähempänä joulua. Teen kyllä jotain jo itsenäisyyspäivän aikoihin ja pikkujouluksi, mutta varsinaiset leipomiset vasta jouluksi, kuin ne joulu verhotkin.
Mikä on mielestäsi sopivin aika aloittaa se joulun leipomiset ym.?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Minusta se joulu ei tunnu enää sitten joululta, jos sen hömpsötyksen alkaa liian aikaisin. Se menettää siltä osin merkityksensä. Lahjat kuitenkin pyrin ostamaan hyvissä ajoin.
Esikoisellani on syntymäpäivä 21.12 joten pyrin tekemään jouluvalmistelut siihen päivämäärään mennessä ja sen jälkeen syön, makkaan ja lihon.; ))))
onkin jo hyvä syy aloittaa juhla ja näin ollen joulunvietto. Ajoissa kuitenkin. Jouluna pitää ja saa syödä. Ollaan sitten vähemmällä muina kuukausina.:))
Tammikuussa sitten lenkille ja maaliskuussa taas sopivassa kunnossa. Kudoin viime vuonna villasukkia koko suvulle pukinkonttiin ja lisätilauksia on tullut pitkin vuotta. Olihan se paras joululahja 20-vuotta sitten tämän kuopukseni syntymä, päästiin jouluaattona kotiin ja mummolaan valmiiseen joulupöytään.
hyvä lahja. Ainakin minä arvostan niitä, kuten kaikkea käsintehtyä. Upean joululahjan olet saanut silloin, jonka kunniaksi voi joulun vieton nyt alkaakin. Silloin varmasti oli hyvä päästä valmiiseen joulupöytään, kun pieni vauvakin oli syntynyt.
leipominen alkaa itsenäisyyspäivänä, se on ihan perinne.
Kuivat kakut puolivälissä joulukuuta ja siitä edetään tarpeen mukaan kohti joulua.
Ja myös riippuu kuin paljon niitä keretään syödä ennen aikoja jo pois, ei muuta ku uusiks leipomaan.
Torttuja en tee koskaan varastoon kun niitä saa niin helposti ja nopeasti paistettua.
Laatikoita jos teen, paistan ne jouluviikolla.
Jouluverhot vaihdan joulusiivouksien yhteydessä, kuin myös vaihdan matot.
Lahjat niin se ainainen aikomus hankkia ne ajoissa, nyt on jotain pientä valmiina.
oli meilläkin pipareiden kanssa, juontaa jo lapseuusajoilta. Pipareita sai vain tehdä moneen kertaan ennen joulua, kun kuluttajia oli paljon.
Tuntuu, että joulunalus on perheenemäntien kilpaa, kuka jaksaa eniten.
Ihana rauha ja rakkaus parempaa, kuin hikinen rättäyskisa.
@@@@@@@@@@
Minusta ihan kiva laittaa sitä joulua. Leipoa ja siivota. Sen jälkeen ihana nauttia rauhasta ja rakkaudesta.:)
töistä niin sitten joulun ja uuden vuoden välillä :) Vaan ei nuo nykyajan muksut niitä kakkuja ja pullia enää onneksi paljon syökään, ennenkin haluavat hyvää ruokaa.
eihän ne muksut syö kovinkaan paljoa, muuta kuin karkkeja. Minä itse tykkään. Oon oikein herkku.....:))
Minulla on syöneet sormistakin taikinat, ei väliä mitä taikinaa on ollut. Kaikki on kelvannut.