Onko totta, että ibuprofeeni vähentäisi kuukautisvuotoa?
Jos näin on, sama vaikutus varmaan on kaikilla ibuprofeenivalmisteilla (rinnakkaislääkkeet)? Vai onko jokin Buranan oma kikka?
Vähentääkö ibuprofeeni vuotoa?
8
9627
Vastaukset
- lekuri
Päinvastoin voi jopa lisätä vaikuttaessaan veren hyytymisjärjestelmässä. Tosin tuokin vaikutus on hyvin vähäinen pääsääntöisesti. Mikään kipulääke ei vähennä vuodon määrää.
- Anonyymi
Ibuprofeeni osoittautui tehokkaimmaksi lääkkeeksi kuukautiskipujen lievittämiseen. Tutkijat totesivat sen vähentävän kuukautisverestä prostaglandiineja, joiden tiedetään aiheuttavan kipuja kohtulihaksessa kuukautisten aikana.
Prostaglandiinit ovat kudoshormoneihin kuuluvia tyydyttymättömiä rasvahappoja, joilla on vaikutuksia monien elinten toimintaan. Ne voivat aiheuttaa supistuksia tai supistuksen laukeamista kohdun lihaksistossa, verisuonten seinämissä tai keuhkoputkien sileissä lihaksissa, ja lääketieteessä niitä käytetäänkin usein abortin tai synnytyksen käynnistämisessä. Prostaglandiinien synteesi elimistössä kiihtyy kuumeen ja kivun aikana, sillä ne vaikuttavat tulehdusreaktion syntyyn. Useimmat tulehduskipulääkkeet estävätkin prostaglandiinien synteesiä. Lisäksi niillä on vaikutusta verisolujen yhteenliittymisessä.
Prostaglandiini E1:n rakennekaava.
Elimistö syntetisoi prostaglandiineja arakidonihaposta, joka on monityydyttymätön rasvahappo. Kaikissa prostaglandiineissa on 20 hiiliatomia, ja ne luokitellaan prostanoideiksi, jotka ovat eikosanoidien alaluokka.
Prostaglandiini I2 eli prostasykliini (C20H32O5) estää verihiutaleiden yhteenliittymistä.
Prostasykliini (C20H32O5) on eikosanoideihin kuuluva lipidi, prostaglandiini, joka laajentaa verisuonia ja estää verihiutaleiden tarttumista toisiinsa [2].
Eli siis suomeksi iburofeiinin vaikuttava aine voi vähentää supistelua sileälihaksessa mikä voi vähentää kuukautisveren ulos tulemista.
Ibuprofeiiniä ei käytetä veren hyydyttämiseen koska se vaikuttaa veren hyytymistekijöihin negatiivisesti, eli sen vaikuttava aine estää verisoluja liittymästä toisiinsa eli tekemästä ”tulppaa” haavan syntymiskohtaan (joka tyrehdyttää verenvuodon).
Iburofeiini voi vähentää kuukautisia 20% koska se vaikuttaa lihaksen supisteluun, ei vuodon määrään vaan siihen kuinka paljon lihas supistelee eli paljonko verta pääsee ulos ja se myös vaikuttaa hyytymistekijöihin ”ohentamalla verta”.
Ei suositella käytettäväksi esim vuotoherkillä henkilöillä tai leikkausten yhteydessä koska se aiheuttaa vuoto vaaran.
- Neena
Onko järkee moisessa ajatuksessa kun liiallisen kuukautisvuodon rajoittamiseen on olemassa ihan omiakin lääkkeitä, esim. Cyclocapron. Lisätietoa esim. sivuilta www.yliopistonapteekki.fi
- Liia
En missään vaiheessa sanonut, että kärsisin liiallisesta vuodosta, vaan tietääkseni aivan normaalista. Kysyin vain, että onko noilla apua (kuten muutamakin ihminen on mulle väittänyt), sillä en pistä pahakseni, jos vuotomäärä vähenisi.
Mutta mitään liiallista tämä ei ole, eikä tähän mitään erillisiä lääkkeitä tarvitse syödä.
- Iina
Ex-työkaveri oli pulassa jatkuvasti runsaiden kuukautistensa kanssa. Hänelle lääkäri oli määrännyt Buranaa vuodon vähentämiseksi. Se kuulemma auttoi.
Itse jouduin taannoin syömään jatkuvasti Naprometin-nimistä tulehduskipulääkettä nivelsärkyjen vuoksi. En ajatellut asiaa sen enempää, mutta kun sitten leikkauksen seurauksena pääsin kivuistani ja lopetin Naprometinin syönnin, kuukautisvuotoni runsastui huomattavasti.
Naprometinissä ei ole kylläkään ipuprofeiinia vaan naprokseenia. Sillä ainakin näkyy olevan kuukautisia niukentava vaikutus ja niinpä sanotaan lääkeoppaassakin.
http://www.tohtori.fi/laakeopas/tuotelisa.php3?laakeID=881- Nainen27v.
Mulla tuli kuparikierukan asentamisesta johtuen hirmu runsaat kuukautiset. Perhesuunnitteluneuvolan lääkäri määräsi Cyklokapronia 500mg otettavaksi runsaimpien vuotojen päivinä. Sanoi samalla että mikä tahansa esim burana ajaa saman asian. En itseasiassa oo edes kokeillu kun oon vaan lätistelly menemään ilman.
- jännäjuttu
KIva että joku muukin mietiny tätä samaa, nimittäin kyllä ihan normaalissa Burana paketissakin lukee, että sitä voidaan käyttää erittäin runsaiden kuukautisten hoitoon, tai jotain sinnepäin. Mutta siinä taisi olla maininta, että kierukkaa käyttävillä. Ehkä tuo ibubrofeeni sitten tehoaa vain sen kierukan hormoonien kanssa. EN OLE VARMA :)
- .
Burana=Ibuprofeeini. Ja hormoneilla ei asian kanssa ole mitään tekemistä, eli ei tarkoita sitä että vain ja ainoastaan Mirenan kanssa toimisi, kyllä se toimii muutoinkin vuotoa vähentävänä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 841652
Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/88888- 8852
- 54852
IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56839Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos58783Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html189769Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.80725Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸41720Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.172710